Regularne wizyty u ginekologa powinny być w kalendarzu każdej kobiety. Cykliczne konsultacje ze specjalistą pomagają nie tylko rozwiązywać bieżące problemy, np. infekcje, ale pozwalają na wczesne wykrycie groźnych dla zdrowia chorób.
Kiedy udać się na wizytę do ginekologa?
Każda kobieta, zwłaszcza ta w wieku rozrodczym, powinna regularnie konsultować się z ginekologiem. Odstępy między wizytami są zależne od wieku, rozpoznania chorobowego, a także indywidualnych potrzeb. Przyjmuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna pojawić się na konsultacji i wykonać cytologię. Jeśli znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, np. zachorowania na nowotwory (predyspozycje genetyczne lub wirus HPV – brodawczaka ludzkiego), zaleca się wykonanie cytologii co 6 miesięcy.
Infekcja intymna jest wskazaniem do umówienia wizyty, ponieważ nie należy bagatelizować wszelkich niepokojących objawów. To problem, z którym boryka się wiele kobiet. Infekcje mogą wywoływać grzyby lub bakterie, dlatego należy określić przyczynę, zanim zostanie podjęte leczenie. Powtarzające się infekcje intymne są wskazaniem do rozszerzonej diagnostyki.
Jak wygląda wizyta u ginekologa?
Konsultacja ginekologiczna ma w zasadzie standardowy przebieg. Zawsze rozpoczyna się wywiadem ginekologicznym, w którym pacjentka opisuje problem lub swoje potrzeby. Następnie lekarz prosi o przygotowanie się do badania, po czym wykonuje np. cytologię lub USG ginekologiczne. U niektórych pań badania powodują delikatny dyskomfort, ale zdecydowanie nie należą do bolesnych i nie trzeba się ich obawiać. Korzystając z usług jednej kliniki i specjalisty, zyskujemy pewność, że lekarz ma dokumentację wizyt i historię leczenia, dzięki czemu szybciej może zdiagnozować problem i znaleźć rozwiązanie.
Standardowa wizyta u ginekologa nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie ma też ograniczeń co do wykonywania standardowych czynności po wizycie. W przypadku infekcji lekarz może zlecić badania, a także przepisać leki na receptę, np. maść czy globulki dopochwowe, które pomogą szybko powrócić do pełnej sprawności.
Przyczyny infekcji intymnych
Z infekcją intymną z pewnością zetknęła się większość kobiet. Do zakażenia grzybami lub bakteriami może dojść przede wszystkim w publicznych toaletach, łazienkach czy na basenach. W rzeczywistości infekcje rzadko występują po stosunku seksualnym, zwłaszcza ze stałym partnerem. Podrażnienia może wywoływać natomiast nawet siedzący tryb pracy czy noszenie zbyt ciasnych ubrań, przede wszystkim bielizny z materiałów, które utrudniają skórze oddychanie.
Zwykle pierwszymi objawami infekcji są świąd i pieczenie, które szybko narastają i powodują ból nie tylko podczas oddawania moczu, ale nawet pod wpływem kontaktu z materiałem bielizny. Właśnie dlatego należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Lekarz nie tylko zleci odpowiednie badania, ale przepisze leki i umówi wizytę kontrolną. Bagatelizowane infekcje intymne mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety.