Jakie są sposoby na odgrzybienie organizmu?

Jakie są sposoby na odgrzybienie organizmu?

Odgrzybianie organizmu to bardzo często ciężka i żmudna praca. W przypadku ciężkich kandydoz lub kandydemii wymagane jest zastosowanie specjalistycznych antybiotyków, lub innych preparatów. Możliwe są również domowe sposoby, które nigdy nie powinny zastępować odpowiedniej farmakoterapii, a być jedynie wsparciem. Z pomocą mogą przyjść różne suplementy diety oraz zioła. Jak zatem wyglądają sposoby na odgrzybienie organizmu? Podpowiadamy.

Czym jest odgrzybianie organizmu w praktyce?

Odgrzybianie organizmu jest naturalną procedurą, która jest konieczna, jeśli zachorujemy na jedną z zewnętrznych postaci infekcji. Wywołana jest ona bowiem przez drożdżaki, dermatofity lub grzyby pleśniowe. Tego typu grzybica może obejmować jeden lub więcej narządów wewnętrznych, a także występuje najczęściej w całym organizmie za pośrednictwem krwi. W zdecydowanej większości przypadków kandydozą bądź kandydemia ma charakter endogenny, co przekłada się na efekt nadaktywności drożdżaków. Są one bowiem elementem naturalnej flory bakteryjnej błon śluzowej, która występuje w jamie ustnej, przełyku, jelitach, pochwie czy nawet drogach moczowych.

Na co dzień nie jest to groźna forma, jednak w skrajnych przypadkach nie tylko mogą powiększyć swój stan w naturalnych miejscach bytowania, lecz również zaatakować takie narządy, jak płuca, trzustkę, mózg czy chociażby szpik kostny, co często prowadzi do zaburzeń funkcjonowania. W przypadku zainfekowania krwi możliwy jest, chociażby rozwój sepsy.

Jak odgrzybić zainfekowany organizm?

Ze względu na złożoność problemu i skalę możliwych konsekwencji, zaleca się profesjonalną terapię pod okiem specjalisty. Wszelkie domowe sposoby, chociaż stanowią niezbędne wsparcie i są skuteczne w działaniach profilaktycznych, nie powinny tworzyć podstawy leczenia. Zastrzeżenie to dotyczy zwłaszcza tych osób, które narzekają na zaburzenia odporności, a także cierpią na choroby nowotworowe, których ryzyko śmiertelnych konsekwencji jest zdecydowanie wyższe.

W leczeniu kandydoz wewnętrznych stosuje się cztery typy leków. Pierwsze grupą są antybiotyki polienowe, takie, jak chociażby nystatyna czy natamycyna. Kolejną grupą są antybiotyki z serii echinokandyn jak, chociażby kaspofungina oraz mikafungina. Należy do nich zaliczyć również leki z grupy azoli oraz pochodne flouropirymidyny.  Ze względu na potrzebę działania ogólnoustrojowego, w wielu przypadkach preparaty na odgrzybianie organizmu powinny być przyjmowane doustnie bądź dożylnie. W niektórych przypadkach wykorzystywane są również inne metody aplikacji jak globulki dopochwowe.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.