Dieta dr Dąbrowskiej. Co jeść? Przykładowy jadłospis

Dieta dr Dąbrowskiej. Co jeść? Przykładowy jadłospis

W poprzednim artykule dokonaliśmy wprowadzenia do diety dr Dąbrowskiej. Napisaliśmy czym jest oraz na czym polega ten właśnie sposób odżywiania. W tym artykule pragniemy przedstawić szczegółowe wytyczne dotyczące postu dr Dąbrowskiej oraz listę produktów żywieniowych dozwolonych na tej diecie.  

Dieta dr Dąbrowskiej w pigułce

W dużym skrócie przypomnimy, że dieta dr Dąbrowskiej to swego rodzaju post trwający od 1 dnia do 6 tygodni. Jego głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, złogów, szkodliwych produktów przemiany materii. Efektem ubocznym natomiast - spadek wagi. Dieta ta, ze względu na liczne korzystne właściwości na organizm, może posiadać znamiona diety leczniczej. Zbiera coraz więcej zwolenników, chwalących pozytywne skutki i dzielących się efektami w internecie.


Sprawdź: Dieta dr Dąbrowskiej. Dla kogo i na czym polega?


 

Warzywa i owoce - podstawa diety

W dużym skrócie można powiedzieć, że dieta dr Dąbrowskiej opiera się na warzywach i owocach, przy czym to warzywa stanowią podstawę tej diety. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie są to przypadkowe warzywa i owoce, a także że większą wartością cechują się one w momencie, kiedy spożywa się je na surowo. Dieta ta opiera się na produktach o niskiej zawartości białek, tłuszczów i węglowodanów. W trakcie postu nie należy także pić kawy i czarnej herbaty, a ziołowe napary.

Z uwagi na to, że owoce stanowią mniejszość w tej grupie, zaczniemy właśnie od nich. Dieta dr Dąbrowskiej zakłada spożywanie takich owoców jak grejpfruty, jabłka, cytryny, a także jagody w ograniczonej ilości. Wybór jest niewielki, na pewno z takiej kombinacji nie da się zrobić dobrego owocowego i różnorodnego smoothie.

W przypadku warzyw wybór jest (na szczęście) o wiele większy. Choć z zaprezentowanego spektrum nie da się przygotować ciepłego dania na miarę niedzielnego obiadu, to jednak liczne wartości odżywcze tych produktów, rekompensują im ograniczone pole manewru i czasami niezbyt pozytywny walor smakowy. Choć przy bardziej kreatywnych umysłach, można wyczarować naprawdę pyszny i kolorowy obiad. Wystarczą chęci i czas. Są to niskoskrobiowe warzywa (z wyłączeniem ziemniaków, batatów, roślin strączkowych).

Kategoria Warzywa
warzywa kapustne kapusta biała, kapusta pekińska, kapusta czerwona, kapusta pak choi, kapusta włoska, kalafior, brokuł, brukselka, rzodkiewka, rukola
warzywa liściaste niekapustne sałata rzymska, sałata dębowa, sałata masłowa, sałata karbowana, sałata lodowa, seler naciowy, mięta, szałwia, bazylia, tymianek, koper włoski, mniszek lekarski, pokrzywa, rukola
warzywa cebulowe cebula, szczypiorek, por, czosnek, szalotka
warzywa dyniowate dynia, kabaczek, ogórek, cukinia
warzywa korzeniowe buraki, seler, marchew, pietruszka, pasternak
warzywa psiankowate bakłażan, papryka, pomidor

Znając już listę produktów dozwolonych do spożywania, można przystąpić do układania jadłospisu. W gruncie rzeczy do przygotowania wielowarzywnej sałatki nie potrzeba jadłospisu ani specjalnych wytycznych. Każdy może stworzyć indywidualną kompozycję, biorąc pod uwagę swoje preferencje żywieniowe. Trzeba kierować się zasadą smacznie, różnorodnie i bogato. Nie chodzi przecież o to, by się głodzić (wbrew temu, że jest to dieta ekstremalnie niskokaloryczna) i doprowadzać swój organizm do wycieńczenia.

Dieta dr Dąbrowskiej - przykładowy jadłospis na jeden dzień

I posiłek - na czczo szklanka wody z cytryną, do śniadania napar ze świeżej mięty, sałatka z warzyw (mix sałat, starta marchewka, pomidor, ogórek kiszony, cebula) lub warzywne smoothie (np. jarmuż, jabłko, pietruszka, seler naciowy).

II posiłek - sałatka z sałaty rzymskiej, cebuli, ogórka, koperku lub sałaty rzymskiej, szczypiorku i pomidora

III posiłek - duszony kalafior, brokuł, cukinia i papryka, zupa krem (np. z dynii) na wywarze z włoszczyzny

IV posiłek - starta marchew z jabłkiem, grejpfrut

V posiłek - gotowane buraki z jabłkiem i cebulą, napar z szałwi

Prawda jest taka, że dieta dr Dąbrowskiej, zwana też postem, faktycznie przypomina formę postu, ale nie należy dokonywać przedwczesnej oceny i szybko się zniechęcać. Zamiast myśleć o diecie w charakterze męczarni,warto skupić się na tej drugiej stronie, czyli korzyściach, jakie wynikają z jej praktykowania. 

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.