Okres jesienno-zimowy kojarzy nam się głównie z krótszymi dniami, ponurą i deszczową pogodą a przede wszystkim jesienną chandrą, która może być przyczyną pogorszenia samopoczucia i ogólnej niechęci do wykonywania podstawowych codziennych czynności. A w jaki sposób dodać sobie odrobinę energii w tym niesprzyjającym okresie? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź wraz z Magdaleną Fedorowicz – autorką bloga ManagerZdrowia.pl
Nie da się ukryć, że człowiek jest istotą lubiącą ciepłe i długie dni. Nie ma w tym nic dziwnego. Lato kojarzy się z wakacjami, sezonem urlopowym i wypoczynkiem, którego nikt przecież nie odmówi. A co dzieje się w okresie jesienno-zimowym, kiedy letnia odzież poszła w odstawkę, a na pierwszy plan wysuwają się ciepłe swetry i grube skarpety?
,,Telewizor, gruby koc, niezdrowe przekąski i alkohol (bo przecież trzeba się rozgrzać) są na jesiennej liście „must have” wielu osób. Niestety spędzanie dni na kanapie, zajadanie się chipsami i popijanie ich drinkiem, nie pomaga przegonić jesiennej chandry, wręcz przeciwnie’’ przekonuje Magdalena Fedorowicz.
W tym miejscu musimy przyznać rację. Wieczory, które nie sprzyjają długim spacerom, najczęściej spędza się biernie, przesiadując na kanapie, nadrabiając odcinki ulubionego serialu lub oglądając filmy. A czym byłoby oglądanie bez niezdrowych przekąsek typu chipsy, paluszki, krakersy i batoniki? Co ciekawe, psychologowie zauważyli, że wieczorne seanse filmowe sprzyjają przejadaniu się, ponieważ nasza uwaga koncentruje się nie na tym, ile i co w danej chwili wkładamy do naszych ust, ale na fabule oglądanego filmu.
Pamiętaj o ruchu
M. Fedorowicz przypomina: ,,Aby dodać sobie energii, koniecznie trzeba pamiętać o dwóch czynnikach: aktywności fizycznej i racjonalnej diecie’’. Sezon letni otwierają rowerzyści, biegacze i rolkarze. Gdy przychodzi jesień i zima coraz rzadziej spotyka się osoby, które decydują się na aktywności fizyczne na świeżym powietrzu. Tylko najbardziej wytrwali podejmują się tego wyzwania. Pozostali albo odwiedzają siłownię, albo ćwiczą w domu, albo całkowicie rezygnują z ćwiczeń na rzecz gromadzenia zapasów tłuszczu, kierując się powszechnym stereotypem, że tłuszcz ma na celu ogrzewać organizm.
Dlaczego warto podejmować aktywność fizyczną w okresie jesienno-zimowym? ,,Sport wpływa niezwykle pozytywnie na układ krążenia, oddechowy, pokarmowy, ale również pomaga zachować dobrą kondycję psychiczną. Podczas wysiłku wzrasta poziom endorfin wpływających na dobre samopoczucie i samozadowolenie, rozładowuje się napięcie i redukuje stres. Ćwiczenia pobudzają organizm, dają szczęście i energię do przetrwania kolejnych jesiennych dni. Wystarczą te, o umiarkowanym wysiłku, czyli np. spacery, nordic walking, spokojne pływanie czy niezbyt szybka jazda na rowerze’’ odpowiada M. Fedorowicz.
Zbilansowana dieta to podstawa
Wspomnieliśmy wcześniej, że dla zachowania harmonii oprócz ruchu kluczową rolę odgrywa także odpowiednio zbilansowana dieta. Jak mówi M. Fedorowicz: ,,Oprócz ruchu, organizmowi trzeba dostarczyć odpowiedniego paliwa w postaci pożywienia. Głównym źródłem energii są węglowodany, to na nich powinna opierać się dieta. Węglowodany złożone (kasze, makarony pełnoziarniste, pieczywo pełnoziarniste) zapewniają dłuższe poczucie sytości i nie powodują tak gwałtownych zmian poziomu glukozy, jak uwielbiane przez wielu cukry proste’’. Warto w tym miejscu dodać, że węglowodany złożone, o których wspomina blogerka, to nie tylko produkty przeznaczone dla osób na diecie. Trzeba pamiętać, że świadome wybory żywieniowe ukierunkowane na to, co zdrowsze, są znacznie lepsze dla organizmu.
A co ze słodkościami?
Przecież w gruncie rzeczy nie chodzi o to, żeby odmawiać sobie tego typu przyjemności. To główny powód, dla którego wiele osób już po krótkim czasie rezygnuje ze zdrowszej diety. Nie namawiamy do spożywania nieograniczonej ilości cukru, ale do odnajdywania alternatyw dla klasycznych słodyczy. Dla chcącego nic trudnego. ,,Jeśli chęć na słodycze jest trudna do opanowania, nie odmawiajmy sobie zjedzenia słodkości. Wybierzmy tylko coś zdrowszego, np. gorzką czekoladę czy samodzielnie upieczone owsiane ciasteczka’’ proponuje M. Fedorowicz.
Należy pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym dostęp do sezonowych owoców i warzyw jest bardzo ograniczony. Dlatego są osoby, które w okresie letnim robią w swoich zamrażarkach zapasy owoców i warzyw, które później można wykorzystać do przygotowania owocowych koktajli. Dodatkowo dieta powinna obfitować w zdrowe tłuszcze. ,,Koniecznie należy uwzględniać w diecie warzywa i owoce (świeże i mrożone), które mają mnóstwo witamin i składników mineralnych, tłuste ryby, rośliny strączkowe, orzechy. Warto również suplementować witaminę D, która m.in. poprawia odporność i nastrój’’ mówi M. Fedorowicz.
Witamina D obowiązkowo!
Również chcielibyśmy dorzucić tutaj parę słów od siebie. Witamina D nazywana jest witaminą słońca ze względu na to, że jest syntezowana w skórze człowieka pod wpływem oddziaływania promieniowania słonecznego UVB. Z tego powodu zaleca się, by pamiętać o suplementowaniu tej witaminy w okresie jesienno-zimowym, czyli w miesiącach od września do kwietnia. Witamina D wspiera układ immunologiczny, a także wpływa korzystnie na samopoczucie.
Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek okaże się pomocnymi, a ich wprowadzenie do codziennej rutyny ułatwi przetrwanie trudnej dla wielu osób pory jesiennej i zimowej. Wraz z Magdaleną Fedorowicz zachęcamy do wdrożenia zdrowych nawyków nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale w ciągu całego roku, co na pewno korzystnie przełoży się na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.
W ROLI EKSPERTA: MAGDALENA FEDOROWICZ
Magister zdrowia publicznego, dietetyk i marketingowiec, który zdecydowanie najchętniej promuje zdrowy styl życia. Wykorzystuje do tego m.in. swojego bloga. Marzy jej się, by ludzie poszukujący w internecie wiedzy medycznej, natrafiali jedynie na informacje godne zaufania, przygotowane przez ekspertów. W wolnych chwilach poszukuje produktów spożywczych z dobrym składem i naturalnych kosmetyków.
Strona internetowa: www.managerzdrowia.pl