Kilka powodów, dla których Panie powinny trenować na siłowni

Kilka powodów, dla których Panie powinny trenować na siłowni

Dodano: 29-04-2016

siłownia sport fitness ćwiczenia trening

Wiele pań nie jest zainteresowanych wizytami w klubach fitness, z wyjątkiem może aerobiku, ze względu na strach przed utratą kobiecych krągłości. Mit mówi, że nadmierny wysiłek w takich miejscach powoduje szybki wzrost tkanki mięśniowej i niszczy kobiecą sylwetkę. Przez takie twierdzenia kulturystyka stała się w dużej mierze domeną mężczyzn i to oni dominują na siłowniach. Korzyści dla nich są oczywiste, ale korzyści dla kobiet też istnieją i nie powinno się z nich tak po prostu rezygnować.

 

Lepsza estetyka ciała

Mówi się, że dobrze wyglądają kobiety szczupłe, ale to nieprawda. Tak w oczach mężczyzn, jak i w oczach kobiet, odpowiednia sylwetka ma krągłości. Może to być nawet tłuszczyk, ale z tłuszczykiem zazwyczaj wygląda to tak, że jego rozkład jest bardzo nieproporcjonalny, przez co sylwetka nie wygląda dobrze. Nawet panie potencjalnie idealne zawsze znajdują u siebie coś nie tak: a to pośladki, a to uda, a to jeszcze coś innego. Przy treningu z obciążeniem możliwe jest zbudowanie mięśni, które zapewnią odpowiednie krągłości, a do tego pozwolą unormować sylwetkę tak, że nie będzie w niej żadnych miejsc wątpliwych. Będzie można zapomnieć o miejscach „trudnych do odchudzenia”. Tak wypracowana sylwetka wygląda dobrze z ubraniem i bez niego, czyli na przykład w stroju kąpielowym.

Sprawność

Zdrowie i prawidłowa masa ciała to oczywiście warunki konieczne posiadania odpowiedniej kondycji, ale nawet osoby spełniające te warunki bardzo często mają problemy z nadążeniem za dziećmi, wejściem po schodach czy przyniesieniem torby z zakupami do domu. Powodem tego jest po prostu brak mięśni, a trening pozwoli sprawić, że dobrze wyglądająca sylwetka będzie też dobrze działać.

Kwestia mentalna

Nie można zapominać również o tym, że wizyty w klubach fitness poprawiają samoocenę oraz wizerunek własnego ciała. Dla kobiet jest to bardzo ważne, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na ich pewność siebie nastrój każdego dnia. Dzięki odpowiedniemu podejściu do siebie można znacznie lepiej radzić sobie ze światem. Kobieta jest systemem naczyń połączonych i jeśli sama się dobrze czuje, odbije się to na jej pracy, relacjach z innymi czy na reakcjach na stres. 

Zapobieganie sarkopenii i osteoporozie

Sarkopenia to zjawisko polegające na redukcji tkanki mięśniowej następującej z wiekiem. Jest to tak naprawde zjawisko w stu procentach naturalne, ale zdecydowanie niepożądane, ponieważ w sposób oczywisty sarkopenia ogranicza sprawność fizyczną i w pośredni sposób wpływa też bardzo negatywnie na wygląd kobiety. U mężczyzn wygląda to zresztą podobnie. Rozwój zjawiska zaczyna się w wieku około 25-30 lat i optymalnych dla niego warunkach może dochodzić nawet do utraty 1% tkanki mięśniowej. Działanie tego mechanizmu można odwrócić, a przynajmniej zablokować już nawet przez niewielki wysiłek fizyczny na siłowni. Pozwala to zachować odpowiednią sylwetkę i nie rozwinąć nieproporcjonalności ciała, jakie są częstą przypadłością kobiet po 30. roku życia.

W przypadku osteoporozy sytuacja jest podobna, chociaż dużo bardziej subtelna. Jeśli w okolicach kości niewiele się dzieje, będą one powoli traciły wapń i w końcu dojdzie do osteoporozy. Regularne ćwiczenia i prawidłowa ilość tkanki mięśniowej sprawiają, że jakikolwiek rozwój problemów związanych ze stanem kości jest odsuwany w czasie. Dlatego o tej kwestii powinny myśleć także panie dwudziestoletnie oraz trzydziestoletnie i nie wolno im lekceważyć tego problemu. 

Przełamujemy stereotypy

Najważniejsze w tym wszystkim jest po prostu przełamywanie stereotypów. Na początku mężczyźni na pewno będą zaskoczeni obecnością kobiety w ich ulubionym klubie fitness, a koleżanki mogą zareagować w sposób wręcz drastyczny - wielkim zdziwieniem. Konieczność przełamania pierwszych lodów nie powinna jednak w żadnym razie być barierą w czerpaniu wszystkich korzyści, o których mowa powyżej. Odpowiednia muskulatura jest niezbędnym elementem  zdrowego życia i jest ona związana z wszystkimi jego aspektami - od dobrego samopoczucia, przez odpowiedni wygląd, a na zwiększeniu naszych czysto praktycznych możliwości kończąc.

Źródła zdjęć:

https://www.instagram.com/jmchale89/
https://www.instagram.com/gains4girls/

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.