Odżywki węglowodanowo-białkowe dla laików

Odżywki węglowodanowo-białkowe dla laików

Pragniesz rozpocząć swoją przygodę z fitnessem i siłownią? Nie wiesz, jaki produkt dla siebie wybrać? Aminokwasy, odżywki białkowe, odżywki węglowodanowe, węglowodanowo-białkowe – czy te nazwy brzmią dla Ciebie obco? Spokojnie, w tym artykule opowiemy o odżywkach węglowodanowo-białkowych. Postaramy się, żeby ten tekst był przystępny w odbiorze i do przetrawienia nawet dla największego laika.

Odżywki – po co i dla kogo?

Mitem jest, że odżywki dedykowane są tylko mężczyznom. Siłownie odwiedza bowiem coraz więcej kobiet i nie będzie przesadzone jeśli stwierdzimy, że odsetek ten ciągle rośnie, a kobiety są coraz bardziej zafascynowane tematyką fit. Idzie to jednak w dobrym kierunku, gdyż wychudzone sylwetki ustępują miejsca lekko zarysowanym mięśniom i sile.

Podstawowe pytanie jednak brzmi, w jakim celu ktoś wpadł na tak inteligentny pomysł stworzenia odżywek? Jak powszechnie wiadomo, oferta jest bardzo szeroka. W asortymencie można znaleźć gainery, proteinowe proszki, witaminy, minerały, aminokwasy. Nawet jeśli jesteś osobą szczupłą i sądzisz, że nigdy nie uda Ci się osiągnąć upragnionej muskulatury, znajdziesz produkt dla siebie.

Odżywki jeszcze do niedawna były mylone ze sterydami. Nic bardziej mylnego. W porównaniu do nielegalności stosowania sterydów i środków dopingujących – odżywki są całkowicie legalne, a przy odpowiednim treningu i ich właściwym doborze do zapotrzebowania organizmu, mogą pomóc w osiągnięciu spektakularnych efektów. Najczęściej stosuje się odżywki w celu uzupełnienia kaloryki u osób, którym ciężko osiągnąć określony bilans poprzez posiłki. Nie ukrywajmy, ale dostarczenie sobie 4 tysięcy kalorii dziennie to wbrew pozorom trudna i często droga sztuka.


Sprawdź także: Kilka powodów, dla których panie powinny trenować na siłowni


Jednakże odżywki stosuje się także u osób, które dostarczają swojemu organizmowi odpowiednie ilości poszczególnych makroskładników. Wtedy trzeba zadbać o to, by ich podaż była rozsądna, tak, by nie zrobić sobie krzywdy. Do tych właśnie zaliczają się odżywki węglowodanowe lub węglowodanowo-białkowe (węglowodanowe z dodatkiem białka).

Odżywki węglowodanowo-białkowe – jak stosować?

Odżywki węglowodanowo-białkowe, czyli inaczej gainery składają się w 70-80% z węglowodanów i 10-20% z białek. Nie bez powodu mieszanka ta koncentruje się na tych dwóch składnikach. Węglowodany (w postaci cukrów, cukrowców bądź sacharydów) są cennym źródłem energii i sił witalnych, niezbędnych do zwiększenia wytrzymałości podczas bardzo intensywnych treningów. W prostym tłumaczeniu energia to inaczej kalorie. Białko z kolei sprzyja rozrostowi masy mięśniowej oraz wspomaga regenerację mięśni po treningu.

Zawartość dwóch sprzecznych w działaniu makroskładników może być powodem, dla którego trudno znaleźć odpowiednią porę stosowania. Należy dodać, że gainer, tudzież zwany odżywką na masę, to produkt o wysokiej zawartości węglowodanów. Jest to także produkt wysoko przetworzony, a więc najlepszą porą jego stosowania będzie okres około 2-3 godzin po intensywnym treningu.

Poza wspomnianymi wyżej składnikami gainery zawierają także witaminy i minerały, aminokwasy takie jak BCAA, kreatyna, glutamina oraz szereg innych.

Odżywki węglowodanowo-białkowe – masa czy mięśnie?

W przypadku odżywek należy rozróżnić pojęcie budowania masy a budowania mięśni. Nieodpowiednie stosowanie gainerów może nie tylko przysporzyć dodatkowych kilogramów, ale także spowodować pojawienie się fałdek tłuszczu w okolicy brzucha. Odżywki węglowodanowo-białkowe charakteryzują się tym, że z jednej strony mają przyspieszać proces rozbudowy tkanki tłuszczowej, a z drugiej wspomagać jego redukcję w celu uwidocznienia mięśni, co w praktyce nie zawsze ma swoje funkcjonalne odzworowanie.


Czytaj również: Redukcja a odżywki węglowodanowe


Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie, po co robić masę, jeśli później trzeba będzie zrobić redukcję? Znane jest zdanie ,,najpierw masa potem rzeźba’’. Chodzi o to, by w okresie masowania dostarczyć swojemu organizmowi duże ilości węglowodanów i białek, nie ograniczając przy tym spożycia tłuszczów i włączając jednocześnie odpowiedni plan treningowy. Po tym czasie mięśnie są już rozbudowane, ale przykryte pod tkanką tłuszczową, a okres redukcji pomaga spalić nadmiar tłuszczu, np. poprzez stosowanie diety z ujemnym bilansem kalorycznym i treningi.

Każdy z nas jest inny. To dlatego kaloryka odgrywa tak kluczową rolę w doborze porcji odżywki. Choć mówi się, że należy kierować się wskazówkami i instrukcją stosowania zawartą na opakowaniu produktu, nie zawsze ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dzienną podaż energii (kalorii). Im większa aktywność fizyczna w ciągu dnia, tym wyższe zapotrzebowanie kaloryczne.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.