Materac piankowy – dla kogo sprawdzi się najlepiej?

Materac piankowy – dla kogo sprawdzi się najlepiej?

Wybierając materac, zawsze należy brać pod uwagę osobiste potrzeby i preferencje. Modele piankowe zyskują coraz większą popularność ze względu na swoje walory higieniczne, wyjątkową wygodę oraz dopasowanie do kształtu ciała, które pozwala na regenerację wszystkich mięśni. Czy piankowy materac to dobry wybór dla każdego? Na co zwracać uwagę, poszukując modelu idealnego dla siebie?

Materace piankowe to świetny wybór dla alergików

Nowoczesne pianki to jedne z najbardziej polecanych materiałów pod kątem higieny. W ich strukturze znaleźć można maleńkie kanaliki wentylacyjne, przez które stale przepływa powietrze, schładzając materac i odprowadzając z niego zebraną wilgoć. W ten sposób w wewnętrznych warstwach pianki nigdy nie powstaną warunki sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów, bakterii, grzybów, czy pleśni. Żeby do pianki docierało powietrze, z materaca należy korzystać na stelażu, który zapewni jego dopływ również od dołu. Stała cyrkulacja powietrza sprawia, że materace piankowe są całkowicie bezpieczne dla małych dzieci, alergików, osób starszych, lub cierpiących na choroby skóry. Bezpieczeństwo modeli od topowych marek takich jak Hilding Anders zostało potwierdzone certyfikatami, w tym Oeko-Tex odnoszący się do użytych przy produkcji materiałów.

Każdy z materacy Hilding wyposażony jest w ściągany pokrowiec, który można wyprać w domowej pralce. Jego regularne czyszczenie pozwoli na dłużej zachować higienę materaca. W niektórych firmowych modelach znaleźć można pokrowce wzbogacone o cząsteczki srebra lub probiotyk, który zabija bakterie i nieprzyjemne zapachy.

materace piankowe to świetny wybór dla alergików

Materac piankowy a problemy z kręgosłupem

Zwykle osobom, które zmagają się z różnymi schorzeniami kręgosłupa, częściej poleca się wybór tradycyjnego materaca sprężynowego. Nie jest jednak prawdą, że modele piankowe nie powinny być wówczas stosowane. Nowoczesne pianki osiągają różne twardości, a ich dokładne dopasowanie do kształtu ciała zapewnia podparcie wszystkich partii kręgosłupa i pobliskich mięśni. Dzięki temu mogą się one w pełni zregenerować, przez co rano nie odczuwa się bólu ani sztywnienia.

Kiedyś uważano, że dla zdrowia kręgosłupa należy wybierać jak najtwardszy materac. Dziś wiadomo już, że zbyt twardy model może pogłębiać dolegliwości bólowe i przyczyniać się do powstawania lub rozwoju schorzeń kręgosłupa. Dla jego zdrowia nie powinno się wybierać ani modeli zbyt miękkich, ani zbyt twardych. Za miękki materac nie będzie w stanie utrzymać sylwetki we właściwej pozycji, przez co kręgosłup pozostanie nienaturalnie wygięty. Na zbyt twardym materacu, choć pozostanie on pozornie wyprostowany, jego poszczególne odcinki nie zostaną właściwie podparte przez brak odpowiedniego dopasowania do naturalnego kształtu ciała.

Dla osób zmagających się z problemami z kręgosłupem najlepszym wyborem są materace wykonane ze stabilnej pianki. Częstym wyborem jest lateks, który słynie z wyjątkowej stabilizacji, elastyczności i higieny. Lateksową propozycją od marki Hilding jest model Melody, wykonany z jednolitego bloku tej pianki.

Materace wysokoelastyczne i Visco – czym się różnią?

Pianki wysokoelastyczne, takie jak spotykane w modelach Hilding Flexifoam albo Velvet Touch, dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem jego nacisku. Pianki te doceniane są ze względu na swoją trwałość i odporność na odkształcenia. To bardzo higieniczne materiały, z których stale odprowadzana jest wilgoć. Przykładem piankowego materaca w całości wykonanego z bloku wysokoelastycznej pianki jest model Hilding Foxtrot o twardości oznaczonej jako H4. Inną propozycją może być materac Hilding Rock&Roll, w którym połączone zostały dwie wysokoelastyczne pianki o różnej twardości – H2 oraz H3.

Pianka Visco to materiał termoelastyczny, który jak żaden inny potrafi dopasować się do naturalnych kształtów ludzkiego ciała. Wszystko przez fakt, że pianka Visco jako jedyna reaguje na podwyższoną temperaturę ciała, nie natomiast, jak to najczęściej bywa, na jego nacisk. Z termoelastycznej pianki wykonuje się wierzchnią warstwę materacy, tak jak ma to miejsce w popularnych modelach Hilding Rumba oraz Salsa, których konstrukcja opiera się na wysokoelastycznej piance Velvet Touch. Pianka Visco przez swoje dokładnie dopasowanie zapewnia wyjątkową wygodę i całkowite rozluźnienie wszystkich mięśni.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.