Migrena szyjna - czym jest, co złagodzi ból?

migrena szyjna

Migrena to dolegliwość, która większości osób kojarzy się z bólem głowy. Tymczasem medycyna wyróżnia też takie postacie bólów migrenowych, które obejmują inne obszary ciała. Jedną z takich migren jest migrena szyjna. W jej przypadku oprócz bólów głowy występuje też ból karku, szyi, nawet ramion. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia migreny szyjnej?

Czym jest migrena szyjna?

Migrena szyjna zaliczana jest przez IHS do grupy wtórnych bólów głowy. Jej nazwa to potoczne określenie szyjnopochodnego bólu głowy inaczej nazywanego zespołem szyjnym górnym. Dolegliwości, na które skarżą się pacjenci, spowodowane są zmianami w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Te prowadzą do ucisku na nerwy szyjne, a dokładnie na korzenie nerwowe ulokowane między pierwszymi a trzecimi kręgami szyjnymi [1].

Przyczyny szyjnopochodnego bólu głowy

Podłożem migreny szyjnej najczęściej są zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa. Wynikać mogą one m.in. z wad wrodzonych, przykurczów mięśni, dyskopatii zwyrodnień. Zmiany te wywołują stenozę kanału kręgowego i ucisk na korzenie nerwowe.

Na migrenę szyjną często chorują też osoby, które w przeszłości były ofiarami wypadków komunikacyjnych, urazów mechanicznych. Jako przyczyny migreny szyjnej wymienia się też spanie w niewygodnej pozycji, zbyt szybkie ruchy głową do tyłu, a następnie do przodu, stres. Objawy szyjnopochodnego bólu głowy wywołać może również częste przebywanie w jednej pozycji np. przy pracy biurowej [2].

Objawy migreny szyjnej

Objawy migreny szyjnej są podobne do symptomów tej tradycyjnej. Oznacza to, że u pacjenta występuje tępy, kłujący i głęboki ból głowy, głównie w obszarze potylicznym. Ból przy migrenie szyjnej może promieniować do skroni, oczodołu, barków, ramienia, ale tylko z jednej strony. Oprócz tego mogą pojawiać się takie objawy jak:

  • zawroty głowy wywołane pracą szyi,
  • sztywność karku,
  • nudności,
  • zmiana nastroju,
  • obniżenie koncentracji,
  • drętwienie rąk,
  • szum w uszach,
  • zaburzenia widzenia,
  • kołatanie serca,
  • nudności.

Charakterystycznym objawem migreny szyjnej jest to, że nasila się ona w określonej pozycji. Spektrum symptomów szyjnopochodnego bólu głowy może pojawić się na kilka godzin, a nawet na kilka miesięcy. Zaznacza się jednak, że przy migrenie szyjnej nie występują objawy charakterystycznych dla migreny z aurą [3].

Szyjne bóle głowy są niezwykle trudne do zdiagnozowania. Zazwyczaj proces ten trwa wiele miesięcy i wynika z lekceważenia dolegliwości. Zauważając u siebie objawy migreny szyjnej, warto udać się na konsultacje do lekarza. Badaniami, które mogą potwierdzić migrenę szyjną jest RTG lub tomografia komputerowa.

Jak leczy się migrenę szyjną?

Migrena szyjna leczona jest objawowo i przyczynowo. W momencie pojawiania się ataków należy sięgnąć po leki doraźne, które wyeliminują lub ograniczą objawy. Leki na migrenę szyjną to przede wszystkim farmaceutyki nieopioidowe dostępne bez recepty. W ich składach można odnaleźć przede wszystkim paracetamol. W kuracji stosuje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne oparte na kwasie acetylosalicylowym oraz ibuprofenie, a także przynoszące ulgę leki rozluźniające mięśnie i maści rozgrzewające. W przypadkach, gdy migrena szyjna wywołuje bardzo silny ból, konieczne może być zablokowanie uciskanych nerwów (przede wszystkim nerwu potylicznego) poprzez podanie środka znieczulającego.

W leczeniu migreny szyjnej zastosowanie znajduje nie tylko farmakologia. Oprócz niej ważna jest również rehabilitacja. Ćwiczenia na migrenę szyjną powinny być uzupełnione o zabiegi fizjoterapeutyczne np. masaże, relaksacje z muzykoterapią, aromaterapię. Nieinnowacyjne leczenie szyjnopochodnego bólu głowy musi objąć również zmianę trybu życia oraz unikanie czynników mogących wywołać atak migreny. W tym celu zalecane jest regularne wykonywanie ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających mięśnie szyi, masaży, unikanie sytuacji, w których nadmiernie odchyla się głowę do tyłu, niewykonywanie gwałtownych ruchów obrotowych głowy. Jeśli pracuje się głównie w pozycji siedzącej, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy.

Jeśli leczenie farmakologiczne i rehabilitacja nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne. Polega ono na usunięciu uciśniętych nerwów szyjnych [4].

 

Źródła:

[1] https://zdrowie.tvn.pl/a/na-czym-polega-migrena-szyjna-i-jak-ja-leczyc

[2] https://wylecz.to/kosci-i-stawy/migrena-szyjna-szyjnopochodny-bol-glowy-od-kregoslupa-szyjnego/

[3] https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/szyjnopochodny-bol-glowy

[4] https://neurologia-praktyczna.pl/a3272/Migrena-----co-pomaga--Stymulacja-nerwow-czy-stabilizacja-hormonalna-.html

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.