Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna, nazywana terapią kognitywno-behawioralną, to jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych sposobów leczenia różnorodnych zaburzeń psychicznych. Zgodnie z nią ludzkie zachowania są zależne od wyuczonego schematu reagowania na świat, który nas otacza i wydarzenie, które przeżywamy. Jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie, co to jest terapia poznawczo-behawioralna, na czym polega i kiedy warto się na nią zdecydować, to kontynuuj czytanie.

Terapia poznawczo-behawioralna – na czym polega?

Historia terapii poznawczo-behawioralnej sięga lat 60. XX wieku. Została ona opracowana przez psychiatrę z Ameryki – Aarona Becka. Zgodnie z nią myśli, zachowania i emocje ludzkie wzajemnie na siebie oddziałują i w efekcie wytwarzają wzorce zachowań, które niekoniecznie są prawidłowe. Należy jednak pamiętać, że skoro nauczyliśmy się myśleć w dany sposób, to jesteśmy również w stanie oduczyć się pewnych nieodpowiednich schematów i zastąpić je innymi. Podczas terapii poznawczo-behawioralnej w Warszawie lub innym mieście specjalista wpływa na procesy poznawcze swojego pacjenta i pomaga mu skutecznie zmienić jego zachowania, aby w efekcie ułatwić mu funkcjonowanie w codziennym życiu. Co ważne, psychoterapia poznawczo-behawioralna umożliwia wykrycie zniekształconej, niepoprawnej interpretacji świata i zastąpienie jej tą prawidłową.

Terapia poznawczo behawioralna – jak wygląda?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna obejmuje serię spotkań, podczas których terapeuta wraz z pacjentem identyfikują niepoprawny schemat myślowy, który leży u podstaw zaburzonych zachowań. Najczęściej terapia ta koncentruje się na aktualnych problemach, a nie na analizowaniu przeszłości, choć w niektórych przypadkach jest to konieczne. W czasie terapii poznawczo-behawioralnej najważniejsza jest dobra współpraca pomiędzy pacjentem a specjalistą. Podczas spotkań terapeuta próbuje wskazać powiązania między emocjami, myślami i działaniami podejmowanymi przez pacjenta. Analizuje on różnorodne sytuacje i wyszukuje myśli powodujące niepoprawną interpretację rzeczywistości. Wykorzystuje liczne techniki poznawcze i behawioralne, np. dialog sokratejski, polegający na zadawaniu pacjentowi pytań, dzięki którym sam jest w stanie odnaleźć źródło swoich przekonań. Ponadto terapeuta może stosować inne pomocne techniki, takie jak tzw. sondowanie, paradoks czy przenoszenie uwagi.

Można stwierdzić, że terapia poznawczo-behawioralna jest ustrukturyzowana, ukierunkowana na cel i bazująca na współdziałaniu.

Terapia poznawczo-behawioralna – dla kogo?

Terapia poznawczo-behawioralna pozwala na skutecznie leczenie zaburzeń, które bazują na depresji i lęku. Umożliwia ona pacjentom wyjście z lęków napadowych, fobii, depresji, bulimii, nerwic czy stresu pourazowego. Terapia poznawczo-behawioralna jest również bardzo skuteczna w leczeniu depresji poporodowej i pomaga radzić sobie ze stresem. Czasami jest także stosowana w resocjalizacji więźniów.

Terapia poznawczo-behawioralna (Warszawa) – zalety

Terapia poznawczo-behawioralna w Warszawie cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoją bardzo wysoką skuteczność potwierdzoną licznymi badaniami klinicznymi. Ponadto nie jest ona długotrwała, a jej efekty zazwyczaj są szybko odczuwalne. Dodatkowo terapia podczas terapii poznawczo-behawioralnej pacjenci uczą się różnorodnych technik radzenia sobie ze stresem i wszystkimi negatywnymi emocjami, które mogą stosować nawet po zakończeniu spotkań. Aby jednak cieszyć się świetnymi efektami terapii, należy się w nią zaangażować i pamiętać o szczerości. Ważne jest również wybranie odpowiedniego terapeuty, do którego czujemy zaufanie i potrafimy się przed nim otworzyć. Warto postawić na specjalistę mającego spore doświadczenie, któremu udało się pomóc wielu pacjentom. Najlepiej skorzystać z oferty terapeuty cieszącego się dobrymi opiniami i cenionego za swoją szeroką wiedzę, znajomość różnorodnych technik poznawczo-behawioralnych oraz podejście do pacjentów.

Materiał zewnętrzny

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.