Popularna na całym świecie dieta dr Davisa jest dietą, w której całkowicie eliminuje się z codziennego jadłospisu produkty zawierające gluten. Poleca się ją jednakże nie tylko osobom, które przejawiają nietolerancję glutenu i cierpiącym na celiakię, lecz wszystkim tym, którzy chcą się pozbyć nadmiarowych kilogramów. Jest to zatem niezwykle skuteczna dieta odchudzająca.
Na jakie efekty można liczyć?
Dr William Davis - amerykański lekarz kardiolog – zapewnia, że stosując się ściśle do zaleceń owej diety, można średnio schudnąć około 5 kilogramów w czasie nie dłuższym niż 2 tygodnie. Wspaniałymi efektami diety bezglutenowej chwaliły się już największe gwiazdy show-biznesu, takie jak Victoria Beckham czy też Gwyneth Paltrow.
Szczegóły diety bezglutenowej dr Davisa
W celu stosunkowo szybkiego, skutecznego, a zarazem bezpiecznego zmniejszenia wagi, należy wyeliminować z codziennej diety wszelkie jedzenie mające w swym składzie gluten, także te uważane powszechnie za zdrowe, jak produkty pełnoziarniste. Nie są one bowiem one tak doskonałe, jak mogłoby się wydawać, przede wszystkim pod względem utrzymywania prawidłowej wagi ciała.
Ich spożywanie dostarcza do organizmu ogromne pokłady kalorii, a dodatkowo błyskawicznie podnosi poziom glukozy we krwi (szybciej niż biały cukier). W konsekwencji wydzielanie insuliny wyraźnie się wzmaga, co kończy się odkładaniem tłuszczu w organizmie. Obecność glutenu w diecie wykazuje również działanie narkotyzujące, uzależniając i wywołując silne odczucie euforii chwilę po jego przedostaniu się do krwi.
Twórca i propagator diety bezglutenowej zapewnia, że winna wszelkiemu złu w produktach z pełnego ziarna (głównie pszenicy) jest substancja zwana amelopektyną typu A, będąca złożonym węglowodanem. Ulega ona błyskawicznemu rozpadowi w układzie pokarmowym na glukozę, a w konsekwencji poziom cukru we krwi ulega patologicznemu zwiększeniu.
Czego w żadnym wypadku nie można jeść?
Powiedzieliśmy do tej pory, że bezwzględnie należy w diecie bezglutenowej wyeliminować z jadłospisu wszystko, co zawiera w swoim składzie pszenicę oraz inne ziarna glutenowe. Okazuje się jednak, że to jeszcze nie wszystko! Otóż dr Davis zaleca dodatkowo znaczącą redukcję w diecie pozostałych węglowodanów (bez glutenu), takich jak ryż, ziemniaki, kukurydza, słodycze, napoje gazowane, sztuczne słodziki, czy też rośliny strączkowe. Okazuje się więc, że nie wystarczy skreślić wyłącznie produktów zawierających gluten. Nie mniej ważne jest również ograniczenie spożywania innych produktów, które w nadmiarze bywają szkodliwe i tuczące.
Co jest dozwolone w diecie bezglutenowej dr Davisa?
W zdrowej diecie konieczne jest dostarczenie do organizmu wszelkich niezbędnych witamin, minerałów oraz składników odżywczych. Nie inaczej jest w przypadku diety dr Davisa, gdzie dominują świeże warzywa – pozbawione pestycydów. Mogą być one spożywane w zasadzie w dowolnych ilościach i o każdej porze (z wyjątkiem ziemniaków oraz kukurydzy). Zaleca się także częste spożywanie owoców, przede wszystkim leśnych. Dieta dr Davisa jest ponadto w dużej mierze oparta na produktach białkowych, takich jak pełnowartościowe sery, a także zdrowe zamienniki pasteryzowanego mleka (mleko kokosowe, migdałowe).
Dieta bezglutenowa posiada również w swych założeniach możliwość spożywania ryb, owoców morza, a także – w ograniczonych ilościach – ekologicznego mięsa drobiowego. Tego typu mięso nie jest w żadnym stopniu przetworzone oraz nie zawiera hormonów czy szkodliwych dla zdrowia antybiotyków. Produkty z mięsa mogą być spożywane w niemal każdej postaci, jednak z wyjątkiem ich smażenia.
Bardzo ważną rolę w diecie dr Davisa spełniają także najwyższej klasy jaja oraz zdrowe tłuszcze roślinne. Nie może zatem w niej zabraknąć orzechów, oliwy z oliwek, oleju lnianego, migdałowego czy kokosowego.
Nie można zapomnieć oczywiście w trakcie diety o regularnym przyjmowaniu płynów, w tym przede wszystkim czystej wody. Można również - w ograniczonych ilościach - wypijać świeżo wyciskane soki, zieloną kawę, zieloną herbatę oraz napary ziołowe. Do przygotowywanych dań możemy także dodawać naturalne przyprawy, jednak bezwzględnie pozbawione cukru.
Czy taka dieta jest aby na pewno zdrowa?
Na zakończenie warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy proponowana przez dr Davisa dieta jest zdrowa? Pewne wątpliwości budzi fakt, iż jest to dieta niskowęglowodanowa, a węglowodany stanowią przecież podstawowe źródło energii. Na szczęście w przypadku diety bezglutenowej energię możemy pozyskiwać ze spożywanych każdego dnia warzyw i owoców, a dodatkowo nie musimy się martwić o niedobory tłuszczu – te bowiem zapewnia spożywanie orzechów oraz zdrowych olejów roślinnych.