Przegląd zalet jazdy na rowerze

Przegląd zalet jazdy na rowerze

Jazda rowerem kojarzona jest nie tylko jako wyjątkowo skuteczny sposób na poprawę kondycji, ale również jako zajęcie wyjątkowo przyjemne. Mówi się o niej jako o wyjątkowo skutecznym sposobie na pozbycie się zbędnych kalorii, nie bez znaczenia jest zaś i to, że jest to forma aktywności przeznaczona niemal dla każdego.

Jazda na rowerze – efekty

Poprawia kondycję i redukuje stres, a jednocześnie poprawia sylwetkę, przyczyniając się do tego, że zarówno łydki, jak i brzuch stają się znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie. Nie można jednak zapominać o tym, że o oczekiwanych efektach można mówić przede wszystkim wówczas, gdy nasza aktywność będzie systematyczna. Jazda na rowerze musi też trwać co najmniej trzydzieści minut, okazuje się bowiem, że mniej więcej po tym okresie rozpoczyna się proces spalania tłuszczu przez mięśnie, które wcześniej koncentrowały się przede wszystkim na wykorzystaniu zgromadzonych przez siebie zapasów glukozy.

Co nam daje jazda na rowerze?

Osoby, które są przekonane o tym, że jazda na rowerze jest zbawienna dla ludzkiego organizmu, nie popełniają błędu, okazuje się bowiem, że ten ostatni zyskuje na wiele sposobów. Kolarstwo przyczynia się do poprawy funkcjonowania zarówno układu krążenia, jak i układu oddechowego, a do tego poprawia wygląd łydek i ud, które stają się smuklejsze. W czasie jazdy pracują również biodra, mięśnie brzucha i grzbietu, a więc te, które dość trudno jest uaktywnić, stosując klasyczne ćwiczenia. Co więcej, pracujące mięśnie nie tylko pomagają nam schudnąć, ale również przyczyniają się do tego, że dochodzi do uregulowania poziomu cukru we krwi. Rower może ochronić nas przed miażdżycą i obniżyć poziom „złego” cholesterolu, a sam kolarz staje się odporniejszy na zmęczenie i wypracowuje nowe sposoby pozwalające na radzenie sobie w sytuacjach stresowych. Jazda na rowerze to również okazja na obcowanie z naturą niosące za sobą wewnętrzne wyciszenie.

Rower a walka ze zbędnymi kaloriami

Jazda na rowerze umożliwia zużytkowanie nagromadzonej energii, należy więc oczekiwać, że spalana będzie także tkanka tłuszczowa. Szacuje się, że w ciągu godzinnej jazdy możemy spalić nawet 500 kalorii i to nawet wtedy, gdy nie będziemy wkładać w to przesadnego wysiłku, Dobrze, gdy w czasie jazdy regularnie mierzymy sobie tętno. Jego dopuszczalne wahania różnią się w zależności od naszego wieku, a wartości osiągane przez nas pozwalają na ustalenie tempa jazdy najkorzystniejszego z punktu widzenia naszego organizmu. Sam trening rowerowy musi być zresztą prowadzony zgodnie z pewnymi zasadami, warto więc rozpoczynać go na stosunkowo krótkich trasach i stopniowo zwiększać nie tylko sam dystans, ale również tempo, w jakim pokonywana jest trasa. Dzięki temu możliwe stanie się nie tylko przyzwyczajenie mięśni do wysiłku, ale również uporanie się z zakwasami. Spalanie kalorii to zresztą niejedyny plus jazdy na rowerze, pozwala ona bowiem również na skuteczne radzenie sobie z cellulitem.

Kto nie powinien jeździć na rowerze?

Nie ma niemal żadnych przeciwwskazań do jazdy na rowerze, treningi są przy tym wskazane w przypadku osób zmagających się z problemem nadwagi oraz chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku zawsze należy pamiętać o maksymalnie wyprostowanej pozycji. Jeśli więc mamy wskazać na argumenty przemawiające przeciwko jeździe na rowerze, powinniśmy wspomnieć wyłącznie o zaawansowanych chorobach stawów i kręgosłupa oraz poważnych schorzeniach związanych z funkcjonowaniem układu krążenia. Jazda na rowerze leczy i poprawia sylwetkę, a jednocześnie przyczynia się do tego, że odchudzanie nie musi być już postrzegane jako droga przez mękę.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.