Suplementy diety dla sportowców

Suplementy diety dla sportowców

Suplementy diety to typ żywności, który zawiera w sobie określoną ilość substancji odżywczych w skoncentrowanej formie. Ich zadaniem jest uzupełnienie braków ważnych składników, które nie są dostarczane w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem. Warto jednak pamiętać o tym, że choć suplementy dla sportowców mają wiele wartości, zdrowa żywność powinna być podstawą diety każdego sportowca.

Jakie suplementy diety dla sportowców będą najlepsze?

Wbrew pozorom wybór dobrych suplementów diety dla sportowców nie jest zadaniem łatwym, wymaga bowiem uwzględnienia wielu czynników. Warto także pamiętać o tym, że suplementacja to tylko jednak ze składowych sukcesu - kolejne to ciężkie treningi i dieta dostosowana do wymogów uprawianej dyscypliny sportowej. Jeżeli codzienne posiłki zaspokajają zapotrzebowanie a witaminy i minerały nie ma konieczności wprowadzania dodatkowej suplementacji. Niezbędna będzie jednak w czasie intensywnych treningów, gdy nawet najlepiej zbilansowana dieta często okazuje się być niewystarczająca.

Czym się kierować w wyborze suplementów diety dla sportowców?

Obecnie rynek suplementów diety jest niezwykle bogaty w różnorodne produkty, co z pewnością nie ułatwia wyboru tych najlepszych, tym bardziej, że nie wszystkie z nich można uznać za pełnowartościowe produkty. Przede wszystkim warto mieć na względzie to, czy suplementy zostały poddane badaniom klinicznym. Ich brak może świadczyć o tym, że zapewnienia producenta o ich działaniu z dużym prawdopodobieństwem nie będą miały odzwierciedlenia w rzeczywistości .

Choć wybór suplementów jest ogromny, każdy sportowiec powinien dobierać je według swojej diety. Na podstawie składu należy zastanowić się nad tym, czy dostarczy on wystarczającej ilości niezbędnych składników, których dieta nie dostarcza wcale bądź jest ich za mało. Oczywiście nie bez znaczenia jest też to, by w składzie produktu nie znajdowały się składniki mogące negatywnie oddziaływać na organizm.

Duży wybór najlepszych suplementów diety dla sportowców, które będą stanowiły bardzo dobre uzupełnienie codziennej diety można znaleźć między innymi w sklepie online Świat Supli. Co ważne, wszystkie produkty są w pełni oryginalne, pełnowartościowe i pochodzą ze sprawdzonego źródła. Stosowane zgodne z zaleceniami producenta są bezpieczne dla zdrowia, nie powodując jakichkolwiek skutków ubocznych.

Rodzaje suplementów dla sportowców

Fit żywność i regularna aktywność fizyczna to nie tylko doskonały sposób na zachowanie dobrej kondycji i pięknej sylwetki. Regularne uprawianie sportu wiąże się jednak ze sporym wysiłkiem, a to wymaga dostarczania organizmowi większej ilości witamin i cennych składników odżywczych. Na rynku można trafić na następujące typy suplementów dedykowanych sportowcom:

  • suplementy białkowe nie tylko wzmacniają układ mięśniowy (jeśli są przyjęte przed treningiem), ale również pozwalają na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka przy ograniczeniu przyjmowanych produktów spożywczych;
  • suplementy witaminowe i mineralne - intensywny trening wymaga dostarczania ich w znacznie większej ilości niż ta pozyskana z pożywienia. Szczególnie cenne witaminy to te z grupy B oraz witamina C oraz D. Jeżeli chodzi o makroelementy, to dla sportowców najwalniejszy jest wapń, cynk oraz magnez;
  • kreatyna - przyjmowana zarówno przed jak i po treningu dodaje energii, pozwalając na jeszcze bardziej intensywny i efektywny trening;
  • gainery to odzywki łączące białko i węglowodany. Nie tylko wzbogacają codzienną dietę o niezbędne składniki odżywcze, ale również w niektórych przypadkach mogą stanowić zamiennik pełnowartościowego posiłku.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.