W jakich przypadkach pomoże dermatolog?

W jakich przypadkach pomoże dermatolog?

Lekarz dermatolog zajmuje się szeroko rozumianymi problemami skórnymi oraz ogólną kondycją skóry. Dowiedz się na jaką możesz liczyć pomoc udając się do gabinetu dermatologicznego.

  1. Jak wygląda konsultacja dermatologiczna?
  2. Chorobowe zmiany skórne
  3. Współpraca dermatologii z innymi dziedzinami
  4. Dermatolog dziecięcy
  5. Dermatologia estetyczna  

Jak wygląda konsultacja dermatologiczna?

Dermatolog zajmuje się leczeniem chorób skóry i to głównie na niej skupia się podczas badania. Jego zakres obejmuje również problemy z kondycją włosów lub paznokci. 

Powody zmian skórnych mogą leżeć w diecie, chorobach, zaburzeniach w organizmie, źle dobranych kosmetykach, alergiach lub przejściowych okresach np. podczas dojrzewania.

Dermatolog w trakcie wizyty dokonuje bardzo dokładnego przeglądu skóry. W tym celu używa dermatoskopu, który powiększa obraz oraz go właściwie oświetla. 

Oceniane jest zabarwienie danego miejsca, wielkość zmian, ich tekstura oraz symetria. Wizualna część badania pozwala na wstępne określenie możliwej przyczyny problemu. 

Nie mniej ważny jest przeprowadzony wywiad. Podczas niego lekarz szuka możliwych przyczyn nieprawidłowości np. związanych z niewłaściwą dietą lub zaburzeniami różnych układów w organizmie. 

Po przebadaniu dermatolog wdraża odpowiednie leczenie. Niekiedy pacjent proszony jest o wykonanie dodatkowych badań np. testów alergicznych lub wymazu.

W zależności od złożoności problemu leczenie może odbyć się za pomocą kosmetyków, leków lub zabiegów medycznych. 

Chorobowe zmiany skórne

Powody występowania zmian skórnych mogą być bardzo różne, niestety jednak część z nich oznacza choroby. W takim wypadku po pierwszym badaniu dermatoskopem lekarz zleca wykonanie większej ilości badań oraz niekiedy daje skierowanie na wizytę u kolejnych specjalistów w celu ustalenia toku leczenia. 

Problemy ze skórą występują w towarzystwie chorób zakaźnych, atopowego zapalenia skóry oraz mogą mieć podłoże hormonalne. Zmiany skórne są też powodowane przez choroby przenoszone drogą płciową.

W każdym przypadku są ostrzeżeniem, że w organizmie zostało zaburzone właściwe funkcjonowanie i należy podjąć się leczenia. Wizyta u dermatologa powinna być jedną z pierwszych, ponieważ może on pomóc w ustaleniu źródła problemu.

Chorobowe zmiany skórne nie należy ignorować, gdyż mogą prowadzić do różnego rodzaju powikłań.

Szczególnie należy uważać na zmiany lub znamiona, które pojawiają się na skórze i występuje wobec nich podejrzenie zmian nowotworowych.

Współpraca dermatologii z innymi dziedzinami

Wiedza z zakresu dermatologii mocno wspiera inne dziedziny medyczne, takie jak onkologia, endokrynologia, alergologia lub immunologia. W każdym obszarów objawami chorobowymi mogą być pojawiające się zmiany na skórze. 

W klinice dermatologii wykonuje się różnego rodzaju badania, które służą za bazę do dalszej profilaktyki chorób.

Współpraca występuje również w druga stronę, dermatologia korzysta z pomocy dietetyki, chirurgii czy innych gałęzi medycznych w celu skompletowania informacji o przypadku danego pacjenta oraz wytyczenia odpowiednich kroków.

Niekiedy wizyta dermatologa może być jedynie pomocą w dokończeniu terapii oraz doleczenia pozostałości danej choroby.

Dermatolog dziecięcy

Dermatologia dziecięca kieruje się takimi samymi zasadami co dermatologia dla dorosłych. Jednak cześć z chorób może mieć inne objawy w przypadku występowania u małych pacjentów. 

Dermatolog dziecięcy przyjmuje już od samego początku życia dziecka. W okresie niemowlęcym występuje duże zagrożenie różnego rodzaju podrażnień oraz alergii, ponieważ skóra wówczas jest niezwykle delikatna. 

Również w późniejszym okresie należy śledzić rozwój ciała dziecka i obserwować ewentualne zmiany na skórze. Jak w przypadku każdego schorzenia, szybka reakcja niesie lepsze rezultaty. Jeżeli więc rodzic zauważy coś niepokojącego, powinien udać się do gabinetu dermatologicznego na wizytę z dzieckiem. 

W przypadku podejrzeń o zmiany nowotworowe na skórze i potrzeby zrobienia badania histopatologicznego dermatolog może zlecić zabieg, który wykona chirurg dziecięcy.

Dermatologia estetyczna

Medycyna estetyczna również korzysta z pomocy w zakresie dermatologii. Za zakres dermatologii estetycznej określa się kierunek medyczny, który nie zajmuje się ściśle przeciwdziałaniu chorób, a polepszeniem wyglądu skóry.

Dermatologia estetyczna doprowadza do poprawy wyglądu skóry oraz niwelowania występujących w niej defektów. Dermatolog określa odchyły od właściwego stanu skóry i daje porady jak zadbać o nią, żeby utrzymywała się w pięknej kondycji. 

Wizyta u dermatologa pod kątem estetycznym może się odbyć również z potrzeby przyspieszenia regeneracji blizn na ciele lub uniknięcia przebarwień, czy rozstępów.

W sytuacji, kiedy pacjent decyduje się na zabieg estetyczny, lekarz dermatolog dokonuje dokładnych badań oraz wywiadu, który ma wykryć ewentualne przeciwwskazania przed przystąpieniem do niego. Zabiegi są zawsze w jakiś sposób inwazyjne, dlatego muszą przebiegać z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. 

Dermatolog zaopiekuje się Twoją skórą kompleksowo. Zadba o jej zdrowie oraz piękny wygląd.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.