Wybielanie zębów u dentysty – na czym polega?

Wybielanie zębów u dentysty

Stan uzębienia jest ważny z co najmniej kilku powodów. O zęby dbamy nie tylko z powodów zdrowotnych, ale też wizualnych. Promienny uśmiech bez przebarwień dodaje nam pewności siebie. Tymczasem nieprawidłowa higiena i różne substancje przyczyniają się do tego, że naturalna barwa zębów się zmienia. Stają się żółtawe i pojawia się na nich osad. Zabieg wybielania zębów to różne metody dostępne u stomatologa, a same wybielające pasty do zębów to zdecydowanie za mało.

Dlaczego decydujemy się na wybielanie zębów?

O tym, jaki mamy kolor zębów, po części decydujemy sami. Wiele nawyków działa na zęby niekorzystnie. Palenie papierosów, kawa i herbata czy napoje gazowane i cytrusy sprawiają, że na zębach tworzy się osad. Z czasem takie substancje pokarmowe wywołują nieestetyczne przebarwienia.  Również niektóre choroby genetyczne, trzustki czy tarczycy oraz zażywanie niektórych leków na nadciśnienie, zaburzenia psychiczne czy przyjmowanie antybiotyków przyczynia się  do powstawania przebarwień. Nieprawidłowa higiena zębów, zbyt rzadkie czy zbyt krótkie szczotkowanie zębów również mogą przyspieszać procesy przebarwień. Jakie metody postępowania czekają na nas w gabinetach stomatologicznych?

Więcej dowiesz się na: https://balticorthoclinic.pl/wybielanie-zebow/

Pierwsze kroki na drodze do wybielenia zębów

Zanim stomatolog przejdzie do samego zabiegu wybielania, musi wykluczyć pewne przeciwwskazania, których jest niemało. Należy do nich m.in. rozwinięta próchnica na zębach, paradontoza, odsłonięte korzenie zębowe, ciąża, karmienie piersią, przyjmowanie niektórych leków czy nadwrażliwość zębów oraz stan zapalny w jamie ustnej. Wyleczenie tych dolegliwości musi być priorytetem. Jeszcze jednym krokiem poprzedzającym wybielanie zębów jest ich higienizacja, do których zalicza się skaling i piaskowanie. Dzięki nim usuwa się zgromadzony kamień i osad nazębny, co jest potrzebne do równomiernego rozjaśnienia zębów. Dopiero wtedy dentysta może rozpocząć wybielanie zębów.

Metody wybielania zębów u dentysty

W gabinecie stomatologicznym możemy spodziewać się metody z użyciem popularnego obecnie  systemu Beyond. Pozwala ono rozjaśnić zęby nawet o 8 odcieni koloru. Stomatolog na zębach umieszcza żel wybielający, który aktywuje się pod wpływem światła zimnego z lampy Beyond. Zabieg taki jest jednorazowy i trwa około godziny. Ten sposób wybielania pozwala nie tylko usunąć przebarwienia obecne na powierzchni zębów, ale też te wewnątrz zębiny. Inną metodą, z jaką możemy się spotkać jest metoda Prevdent, który poza wybielaniem ma też właściwości wzmacniające szkliwo. Stomatolog nakłada na zęby aktywną piankę, bo w takiej formie występuje preparat. Jego działanie wspomagane jest naświetlaniem przez specjalną lampę. Preparat zawiera nano-hydroksyapatyt, który jest naturalnym składnikiem szkliwa. Jest to metoda zalecana u osób cierpiących na nadwrażliwość w kontakcie z zimnem lub ciepłem. Zabieg trwa około 1,5 godziny i również jest jednorazowy.

Wybielanie zębów utrzymuje się do około 3 lata. Warto pamiętać, że procesy odbarwiania się zębów można spowolnić, przestrzegając zaleceń dentysty.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.