Korony zębowe - kiedy się je zakłada, z czego się zrobione, jakie są przeciwwskazania?

Korony zębowe – kiedy się je zakłada, z czego się zrobione, jakie są przeciwwskazania?

Współcześnie istnieje mnóstwo możliwości stałych uzupełnień protetycznych w razie braków w uzębieniu. Do wyboru są korony, mosty i implanty – każdy może więc zainwestować w to, co wydaje mu się najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego warto jest zainteresować się koronami na zęby? Jakie są możliwe opcje do wyboru? Jak wygląda zabieg wykonywania koron na zębach? I gdzie warto się zgłosić, aby zrobić sobie dobrej jakości korony lava?

  1. Czym są korony pełnoceramiczne lava?
  2. Korony lava i ich rodzaje – jakie masz opcje do wyboru?
  3. Korony porcelanowe – kto może z nich skorzystać?
  4. Jakie są przeciwwskazania przed założeniem koron lava?
  5. Czy korony cyfrowe lava lub inne opcje są trwałe – jak długo wytrzymują?
  6. Jak wygląda zabieg wykonywania koron zębowych?
  7. Gdzie można się zgłosić na zabieg wykonywania koron zębowych?

Czym są korony pełnoceramiczne lava?

Korona zębowa to nic innego, jak uzupełnienie protetyczne w postaci nasuwanej na zniszczony ząb powłoki, która wyglądem i właściwościami będzie przypominała zwykły ząb. W ten sposób można wzmocnić i ochraniać ząb, który się zniszczył, ale nadal nie musi być wyrywany. W końcu najmocniejsze są zęby ludzkie – mocniejsze od dowolnych implantów. Warto je więc chronić za wszelką cenę – a korony i mosty są w stanie tego dokonać. Ogromną zaletą jest też uzyskanie doskonałych efektów estetycznych. W koronach cyfrowych lava twój uśmiech będzie się prezentował nieskazitelnie i nikt nie zorientuje się, że masz uzupełnienie protetyczne. 

Korony lava i ich rodzaje – jakie masz opcje do wyboru?

Jest wiele możliwości koron do wyboru. Pierwsze, korony porcelanowe często są wykorzystywane w protetyce stomatologicznej. Mogą być na podbudowie ceramicznej, metalowej bądź ze złota. Złota podbudowa jest wykorzystywana u osób, które mają bardzo zniszczone zęby, ze względu na przeciwpróchnicze właściwości. Oprócz tego są także korony i mosty pełnoceramiczne. Istnieją także korony pełnometalowe, ale w dzisiejszych czasach mało który dentysta je stosuje. Nie można także zapominać o koronach kompozytowych i akrylowych, które stanowią wersję tymczasową. 

Korony porcelanowe – kto może z nich skorzystać?

Kto może wykorzystać cyfrowe lava korony? Takie uzupełnienie zębów wykorzystywane jest szczególnie wtedy, gdy zęby są zniszczone bądź były wcześniej leczone kanałowo. W procesie projektowania uzupełnień lava korony są tworzone w taki sposób, aby jak najdokładniej imitowały zdrowy ząb, z którego można bezpiecznie korzystać. Warto zrobić korony w systemie lava, jeżeli chce się słaby ząb chronić przed złamaniem lub jeżeli chce się pokryć zniekształconego zęba. Korony są stosowane również w mostach, a także do przykrycia implantu. Są więc szeroko stosowane i wiele osób może z nich skorzystać. 

Jakie są przeciwwskazania przed założeniem koron lava?

Oczywiście zawsze istnieją przeciwwskazania do zakładania koron. Przede wszystkim koron nie zakłada się wtedy, gdy pozostałość zęba wystaje ponad powierzchnię dziąsła zaledwie o 2-3 milimetry. Jest to zbyt mało. Kolejnym przeciwwskazaniem jest próchnica i choroby dziąseł – jeżeli twoje zęby są naprawdę mocno zniszczone, to samymi koronami nie będziesz w stanie ich naprawić. Najczęściej w takich przypadkach polecane są inne rozwiązania, które również są trwałe i pozwalają cieszyć się pełnym uzębieniem. 

Czy korony cyfrowe lava lub inne opcje są trwałe – jak długo wytrzymują?

Jak jest z jakością i trwałością? Czy korony lava są trwałe? Jeżeli chodzi o jakościowe korony zębowe, to są one niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu średnio można się nimi cieszyć od 10 do nawet 15 lat, a nawet i dłużej. Oczywiście wszystko zależy także od tego, jak został wykonany sam zabieg, przez dentystę. Jeżeli poszedłeś do renomowanego gabinetu, to możesz mieć pewność, że twoje korony przetrwają dłuższy czas. 

Jak wygląda zabieg wykonywania koron zębowych?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wygląda zabieg wykonywania i zakładania koron zębowych. Wbrew pozorom nie jest on długotrwały, bo najczęściej można go wykonać w przeciągu dwóch wizyt u specjalisty. Na pierwszej wizycie szlifowany jest ząb, a także zbierane są odciski lub zdjęcia, które później wykorzystywane są do tworzenia koron. Na drugiej wizycie korona jest już zakładana i jeżeli wszystko jest z nią w porządku, to na tym kończy się przygoda. Jeżeli jednak korona uwiera, to potrzebna będzie jeszcze jedna wizyta – ponieważ trzeba będzie nanieść na nią poprawki. 

Gdzie można się zgłosić na zabieg wykonywania koron zębowych?

Jeżeli chcesz wykonać na swoich zębach dobrej jakości korony i chcesz mieć pewność, że specjalista, do którego się udasz, będzie miał odpowiednie doświadczenie – to zdecydowanie przed wyborem powinieneś zrobić odpowiedni research i poszukać dentysty, z którego klienci są zadowoleni. Najlepiej, aby był to specjalista z twojej okolicy, ponieważ dzięki temu nie będziesz miał problemów z dojazdami i znalezieniem odpowiedniej ilości czasu na wszystkie potrzebne wizyty. W Poznaniu ciekawym rozwiązaniem może okazać się np. Materna Dental.

Materiał zewnętrzny

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.