Zapalenie płuc a przyspieszony oddech u dziecka – kiedy i jak trzeba zareagować?

Zapalenie płuc a przyspieszony oddech u dziecka – kiedy i jak trzeba zareagować?

Dzieci w porównaniu do dorosłych są znacznie bardziej narażone na schorzenia związane z układem oddechowym. Przyczyną jest słabiej rozwinięty układ odpornościowy oraz brak przystosowania, np. do nagłych zmian temperatury. Jak wykryć objawy zapalenia płuc? Czy przyśpieszony oddech u dziecka to wystarczająca wskazówka? Dowiedz się więcej!

Jest wiele objawów, które mogą wskazywać na poważne problemy układu oddechowego. Częstym zjawiskiem, które mogą zaobserwować rodzice, jest przyspieszony oddech u dziecka. Oczywiście nie zawsze musi to wskazywać na poważną chorobę, np. zapalenie płuc. Niemniej jednak nigdy nie można bagatelizować takiego objawu.

Skąd się bierze i czym jest przyspieszony oddech u dziecka?

W 100% naturalnym zjawiskiem będzie sytuacja przyspieszonego oddechu u dziecka po wysiłku fizycznym. W ten sposób maluch nabiera więcej powietrza do płuc, aby zapewnić odpowiednie natlenienie wszystkich komórek w swoim ciele.

W przypadku dzieci prawidłowa liczba oddechów na minutę to do 40 oddechów u niemowląt, a w przypadku dzieci w wieku do 5 lat – zaledwie do 30 oddechów na minutę. Wraz z wiekiem maleje standardowa liczba wdechów i wydechów, która docelowo osiąga wartość 12-20 oddechów w ciągu minuty u dzieci powyżej 12 lat.

Główne przyczyny występowania przyspieszonego oddechu u dzieci to:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zaburzenia oddychania (szczególnie u noworodków),
  • wrodzone choroby.

Jeśli u noworodka występuje tzw. szybki oddech i utrzymuje się dłużej niż dwie doby, trzeba bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nigdy nie należy bagatelizować niepokojąco przyspieszonego oddechu u dziecka – taki objaw może wskazywać na naprawdę poważną chorobę, która wymaga hospitalizacji.

Zapalenie płuc u dziecka – jakie są początkowe objawy?

U osób dorosłych za występowanie zapalenia płuc odpowiada bakteria Streptococcus pneumoniae, czyli po prostu pneumokoki. W przypadku dzieci do 3. roku życia najczęściej dochodzi do bakteryjnego zapalenia płuc, natomiast w późniejszych etapach rozwoju malucha wchodzą w grę zachorowania wirusowe.

Pierwsze objawy zapalenia płuc u dzieci są dość subtelne, można nawet powiedzieć, że niezauważalne. Rodzice małych pociech powinni być szczególnie wyczuleni na takie objawy, jak:

  • brak apetytu,
  • apatia,
  • blade i podkrążone oczy.

Lekarz zajmujący się diagnostyką może też zaobserwować zmiany w płucach w trakcie badania przez stetoskop. Jeśli zachowanie dziecka ulega zmianie i czujesz niepokój związany z ryzykiem wystąpienia zapalenia płuc, lepiej nie czekaj i skontaktuj się ze specjalistą.

Leczenie zapalenia płuc u dzieci – hospitalizacja czy pobyt w domu?

Lekarz, który po przeprowadzeniu diagnostyki i wywiadu stwierdzi zapalenie płuc, musi ocenić czy dziecko może zostać poddane leczeniu w domu, czy wymaga hospitalizacji. Czynniki, które rzutują na podejmowane decyzje w zakresie leczenia to: wiek dziecka, poziom zaawansowania zapalenia płuc oraz sytuacja środowiskowa w domu chorego dziecka.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.