W okresie jesienno-zimowym przeziębienie to jedno z najczęściej zgłaszanych problemów u lekarzy rodzinnych. Ta infekcja górnych dróg oddechowych, której przyczyną są wirusy, bardzo łatwo rozprzestrzenia się wśród dzieci. Objawami najczęściej są ból gardła, gorączka, katar, ból głowy i ogólne zmęczenie. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na zapobieganie rozwinięciu się choroby. Jakie? Prezentujemy w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury.
Jakie są przyczyny przeziębienia u dziecka?
- Zarażenie się poprzez kontakt z osobą chorą, przenoszącą wirusy.
- Kontakt z zanieczyszczonymi przez chorą osobę powierzchniami.
- Drogą kropelkową.
Specjaliści wskazują, że dzieci przechodzą od dwóch do siedmiu przeziębień rocznie i chociaż nie jest to powód do niepokoju, to jednak każdorazowo taka sytuacja powinna wzbudzić naszą czujność. Dzieci bowiem przebywając w dużych skupiskach (np. w przedszkolach), narażone są na kontakt z różnymi typami wirusów, w stosunku do których nie nabyły jeszcze odporności.
Jak przebiega przeziębienie u dziecka?
Przeziębienie u dziecka rozwija się około 1-2 dni od zarażenia wirusem. Najczęściej dzieci budzą się z „drapiącym” gardłem i katarem. W kolejnych godzinach pojawia się kaszel. Dzieci mogą skarżyć się na bóle głowy, nie mieć apetytu i mieć podwyższoną temperaturę. W niektórych przypadkach mogą pojawić się wymioty oraz biegunka.
Takie dolegliwości utrzymują się około 5-7 dni i mijają stopniowo. Gdy objawy nie mijają, warto udać się do lekarza. Dodatkowymi symptomami, które powinny nas zaniepokoić, jest m.in. zmiana zachowania (drażliwość, apatia), duszności i przyspieszenie oddechu, gorączka trwająca powyżej 3 dni, niedrożność nosa trwająca dłużej niż 2 tygodnie, ból ucha czy sytuacje, w których dziecko odmawia przyjmowania płynów.
Sprawdzone sposoby na zapobieganie przeziębieniu u dziecka
Zaczynając od zapobiegania, warto dostarczać do organizmu naszego dziecka odpowiedni kompleks witamin. Możemy korzystać z dedykowanych suplementacji dla dzieci, chociaż zdecydowanie smaczniejszą formą są owoce i warzywa. Warto również zwracać uwagę na to by dziecko było ubrane adekwatnie do pogody. Uczulmy również nasze pociechy, by dbały o higienę.
Gdy jednak dziecko już dopadnie przeziębienie, warto skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów. Zaliczymy do nich m.in.:
- Podawanie dużej ilości płynów.
- Stosowanie diety bogatej w witaminę C.
- Włączenie do diety naturalnych antybiotyków takich jak miód, czosnek czy imbir.
- Nawilżać powietrze w mieszkaniu.
- Podawać do nosa roztwór soli fizjologicznej w sprayu ułatwiający oddychanie.
- W przypadku dolegliwości bólowych – zastosować leki przeciwbólowe.
- Zapewnić odpoczynek.
Gdy Twoje dziecko jest chore, możesz również zawnioskować do pracodawcy o 5 dni opieki na dziecko, które stanowi implementację dyrektywy UE dot. work-life balance. O szczegółach przeczytasz tutaj: opieka nad dzieckiem.