ADHD u osób dorosłych – wywiad Medsowy

ADHD u osób dorosłych – wywiad Medsowy

ADHD w wieku dorosłym – czy jest w ogóle możliwe? O tym zaburzeniu najczęściej słyszy się w kontekście dzieci i młodzieży. ,,Dawniej, zarówno w opinii publicznej, jak i zdaniem ekspertów był on uznawany za zaburzenie wieku dziecięcego. Dziś wiemy, że objawy ADHD mogą utrzymywać się w dorosłym życiu, utrudniając codzienne funkcjonowanie” tak na ten temat wypowiada się Magdalena Burzyńska – ekspertka, z którą porozmawialiśmy na temat tego zaburzenia. 

Czym jest ADHD u dorosłych?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest ADHD. Jest to Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi. Dawniej, zarówno w opinii publicznej, jak i zdaniem ekspertów był on uznawany za zaburzenie wieku dziecięcego. Dziś wiemy, że objawy ADHD mogą utrzymywać się w dorosłym życiu, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Wzrastająca świadomość tego problemu przyczyniła się do diagnozowania ADHD również w dorosłości. U pacjentów wyróżnić można 2 główne podtypy ADHD:

  • podtyp nieuważny – z przewagą zaburzeń uwagi i koncentracji,
  • podtyp mieszany – zaburzenia uwagi i koncentracji z nadruchliwością i impulsywnością

ADHD u dorosłych

Zapominam, nie mogę się skupić, żyję w chaosie – czy to już ADHD?

Myślę, że w natłoku informacji o ADHD w dorosłości diagnoza ta bywa stawiana nadmiernie. Bardzo ciężko jest rozróżnić, a może  i niemożliwe jest czasem zidentyfikowanie przyczyny np. impulsywności, szczególnie gdy pacjent ma już inne diagnozy jak np. u mnie zaburzenie osobowości borderline. W moim procesie diagnostycznym duży nacisk kładziono na to, czy objawy były obecne już w wieku dziecięcym. Właśnie – objawy, bo jest ich więcej. ADHD to nie tylko bycie roztargnionym. Można być chaotycznym i nie mieć ADHD. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu przeszkadza to w codziennym funkcjonowaniu, czy obecne są też inne symptomy i czy były one zauważalne już w dzieciństwie.

Jaka jest zatem charakterystyczna cecha osób z ADHD?

Wspomniałam już o impulsywności. Przejawia się ona między innymi w nieprzemyślanych wypowiedziach, nieostrożnych działaniach i w podejmowaniu pochopnych decyzji. Kolejnym objawem jest nadmierna aktywność, czyli nasilona potrzeba ruchu. Osoby z ADHD wykonują często niespokojne ruchy  nogami i rękami, nie mogą usiedzieć w jednym miejscu przez dłuższy czas. W sytuacjach, które wymagają zmniejszonej aktywności, stają się drażliwe i czują niepokój. Zaburzeniu temu towarzyszy również ciągłe poczucie wewnętrznego przymusu i trudności w zachowaniu spokoju. Jeżeli chodzi o zaburzenia uwagi, osoby z tym rozpoznaniem mają trudność w skupieniu się na ważnych aspektach sytuacji, a nawet do pomijania tych mniej istotnych kwestii. Ciężko jest im utrzymać koncentrację przez dłuższy czas – szybko się rozpraszają. Osoby z ADHD mają też skłonność do rozpoczynania wielu zadań naraz i niekończenia ich

ADHD u dorosłych zaczyna się w dorosłości czy wynika z jakiegoś zaniedbania diagnozy już w okresie dziecięcym?

Kluczowym czynnikiem w diagnozowaniu ADHD jest to, czy objawy były już obecne w dzieciństwie. Jest to bowiem zaburzenie o podłożu neurobiologicznym. Do prawdopodobnych przyczyn jego powstawania zaliczyć można dziedziczną genetyczną predyspozycję, czynniki środowiskowe, zmiany w strukturze i funkcji pewnych obszarów mózgu oraz upośledzenie zdolności samokontroli i utrzymania uwagi. Jeżeli zatem nasz mózg funkcjonuje inaczej, funkcjonuje tak już od dzieciństwa. Otrzymanie diagnozy w dorosłości nie oznacza, że ADHD wcześniej nie było, a że nie zostało wówczas zdiagnozowane. Może to wynikać z jakiegoś rodzaju zaniedbania, ale i z niewiedzy. Szczególnie w przypadku dziewczynek diagnoza bywa utrudniona. Są one bowiem od maleńkości uczone, by były grzeczne i posłuszne. Stąd pojawił się archetyp biegającego i niegrzecznego chłopca jako dziecka z ADHD. Ciężko dopasować do niego obraz grzecznej dziewczynki, która po prostu ma problemy z koncentracją, o których być może nawet rodzicom nie mówi.

Gdzie i jak diagnozuje się ADHD?

W celu zdiagnozowania ADHD udałam się najpierw do psychologa klinicznego. Ten przeprowadził ze mną szereg rozmów, które objęły 4 spotkania na podstawie kwestionariusza DIVA, który jest ogólnodostępny online. Pytania w nim nawiązują do problemów w różnych obszarach życia na etapie zarówno dorosłości, jak  i dzieciństwa. Następnie, z wynikami i opinią psychologa udałam się  do psychiatry w celu otrzymania diagnozy. Testy psychologiczne mogą pomóc psychiatrze w diagnozowaniu, ale nie zastąpią szczegółowego badania i wywiadu psychiatrycznego. Można zatem od razu udać się do psychiatry, jednak warto wybrać takiego, który specjalizuje się w ADHD

ADHD w wieku dorosłym

Czy ADHD przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu osoby dorosłej? Jak?

Gdy tylko usłyszałam o tym, jakie objawy wynikające z ADHD można przejawiać w dorosłości – od razu umówiłam się na diagnostykę do psychologa. Na pewno jestem mniej wydajna, niż zdrowe osoby. Zaczynam mnóstwo projektów na raz i mam ogromny problem z ich dokończeniem. Nawet zwykła organizacja dnia mnie przerasta. Mam też  trudności w relacjach społecznych – jestem niecierpliwa, przerywam innym z obawy, że zaraz zapomnę, co chciałam powiedzieć. Często odpowiadając na pytanie, łapię się na tym, że zapomniałam, czego ono dotyczyło. Najwięcej trudności sprawia mi praca – każdą czynność sprawdzam po dwa razy, żeby uniknąć błędów – przez to robię wszystko wolniej. Kiedyś w życiu nie pomyślałabym, że mogę mieć ADHD, bo właśnie postrzegałam je przez pryzmat niegrzecznego chłopca z podstawówki. A ja przecież zawsze dobrze się uczyłam. Teraz jestem na doktoracie, ale nikt poza mną nie widzi, ile trudu wkładam w naukę. Żeby móc się skupić, często przepisuję slajdy wykładów, przez co tracę masę czasu. Na zajęciach nie mogę usiedzieć w miejscu i ciągle odczuwam napięcie i niepokój. Czuję się też gorsza od innych w związku z moim roztargnieniem. Dorosłe osoby z ADHD często poprzez wielokrotne poczucie porażki wykształcają w sobie mechanizmy unikające. Nie wierzą w siebie i mają niską samoocenę. Przez problemy z koncentracją uważają się za głupsze od innych, co oczywiście jest nieprawdą.

Jak rozmawiać z osobą z ADHD? Czy warto na coś uważać?

Rozmawiając z osobą z ADHD, można przygotować się na szybkie zmienianie tematów, które jest nieuniknione z racji gonitwy myśli takiej osoby. Można być bardziej wyrozumiałym na częste przerywanie, bo jest to coś, nad czym wyjątkowo ciężko zapanować. Ogólnie wyrozumiałość w stosunku do osób z ADHD  byłaby zawsze mile widziana. Nie robimy przecież tego wszystkiego specjalnie. Myślę, że warto też zapytać konkretnej osoby, czego oczekuje od rozmówcy. Każda osoba z ADHD jest bowiem inna i może mieć inne potrzeby. Przede wszystkim ja, jako osoba z ADHD chciałabym być traktowana normalnie, bez oceniania. 

Jak wygląda „terapia” osoby z ADHD?

Wszystko zależy od pacjenta. Jeżeli objawy ADHD bardzo uprzykrzają życie, stosuje się przede wszystkim farmakoterapię. Lekiem pierwszego wyboru w terapii ADHD jest metylofenidat. Jego działaniem jest zwiększenie dopaminy w mózgu poprzez zahamowanie jej wychwytu zwrotnego. Dzięki temu poprawia się przewodnictwo sygnału nerwowego między neuronem presynaptycznym i postsynaptycznym. Po leczeniu metylofenidatem czuję się dużo spokojniejsza, bardziej skupiona. Mogę w końcu czytać książki i oglądać filmy bez  ciągłego przerywania. Farmakoterapię można zastąpić lub wspierać psychoterapią. Celami takiej terapii są między innymi zrozumienie objawów i problematycznych zachowań, praca nad uciążliwymi wzorcami i schematami i ogólnie nauka strategii skutecznego radzenia sobie z objawami.

Październik – miesiąc świadomości ADHD – co przekazałabyś od siebie?

Jeżeli podejrzewasz, że mógłbyś mieć ADHD – udaj się do lekarza. Warto wiedzieć, co nam dolega. Jeżeli to faktycznie ADHD, farmakoterapia może znacząco podnieść komfort Twojego życia! Nic zatem nie tracisz, no może poza pieniędzmi, a zyskać możesz dużo. Odkąd jestem świadoma swoich ograniczeń i wiem, z czego wynikają, żyje mi się po prostu lepiej. Na Facebooku znajdziesz grupy wsparcia dla osób z ADHD, na których polecani są świetni specjaliści z zakresu diagnostyki ADHD – uważam, że warto korzystać z doświadczenia innych pacjentów. Będąc członkiem takiej grupy, można poczuć się lepiej rozumianym. Nie jesteś w tym sam!

Dziękujemy za rozmowę!

Magdalena Burzyńska
Doktorantka 4. roku w dziedzinie nauki chemiczne. Pasjonuje się psychologią. Od 3 lat leczy się terapeutycznie, ponieważ cierpi na zaburzenie osobowości borderline. Od kilku miesięcy posiada również diagnozę ADHD, która przyczyniła się do lepszego rozumienia siebie. Prowadzi psychoedukacyjne konto na Instagramie. Jej celem jest destygmatyzacja chorób i zaburzeń psychicznych i zwiększanie świadomości ludzi ich temat.

Więcej informacji o mnie znajdziesz na https://www.instagram.com/borderwglowie/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.