Czego przyczyną może być bezsenność?

Czego przyczyną może być bezsenność?

Przyczyną bezsenności mogą być nasze problemy zdrowotne. Warto zdać sobie z tego sprawę i zastanowić się czego wynikiem może być nasza. Pozwoli to skutecznie z nią walczyć. Sprawdź, czy, któraś z przedstawionych w artykule dolegliwości, może być powodem twojej bezsenności. Dzięki temu będziesz mógł skutecznie zacząć ją zwalczać.

Przyczyny bezsenności

  • Stres to jedna z najczęstszych przyczyn bezsenności. Problemy z destrukcyjnymi emocjami czy życie w ciągłym niepokoju powoduje, że odbija się to na ilość, ale też jakość naszego snu. Nie radząc sobie z przeżywanymi emocjami, powodujemy, że w naszym organizmie pojawiają się liczne napięcia nerwowe. Skazujemy się też na ciągłe myślenie o dręczących nas sprawach, co dodatkowo utrudnia zaśnięcie.
  • Trudności ze snem można zaobserwować również u osób, które zażywają leki. Szczególnie mowa tu o doustnej antykoncepcji czy glikokortykosteroidach. Narażone na bezsenność są też osoby, które przedawkowały antydepresanty lub przyjmują leki na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.
  • Menopauza. Badania wykazały, że narażone na bezsenność są panie po menopauzie. Wszystko z powodu estrogenów, które znacznie wydłużają fazę rem (na tym poziome snu występuje wysoka aktywność mózgu). Panie, które cierpią na bezsenność właśnie z tego powodu, powinny skontaktować się ze swoim lekarzem w celu ustalenia zastępczej terapii hormonalnej.
  • Astma. U osób chorych na astmę, duszności mogą pojawiać się właśnie w nocy. Jest to znak, by zgłosić taką przypadłość lekarzowi, który dopasuje leki pomagające w uspokojeniu astmy w nocy.
  • Nadczynność tarczycy. Jeśli zaobserwujemy problemy ze snem spowodowane uczuciem niepokoju lub przyspieszeniem rytmu serca, może to być dla nas sygnał, by zbadać tarczycę. Nadczynność, czyli podwyższony poziom hormonów tarczycy może prowadzić do takich właśnie objawów, które skutecznie utrudniają zasypianie.

Oczywiście problem bezsenności może nas dotknąć z bardziej banalnych powodów. Warto zastanowić się, czy w pomieszczeniu, w którym śpimy, nie jest zbyt duszno? Czy nie śpimy głową przy gorącym grzejniku? Czy mamy wygodną poduszkę? I czy nasz materac nie jest zbyt miękki?

Ustalenie przyczyny problemu jest krokiem milowym w jego skutecznym zażegnaniu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.