Zapach cynamonu, jak i innych przypraw korzennych, kojarzy nam się ze świętami, pierniczkami i ciepłymi, rozgrzewającymi herbatami. Będziesz zaskoczony tym, do czego można go wykorzystać – nie tylko w kuchni, ale też w zabiegach pielęgnacyjnych i leczniczych. Sprawdź, jakie właściwości ma ta niezwykła przyprawa!
Niesamowita kora z Cejlonu
W powszechnym użytku cynamon można spotkać w kilku formach: laseczek, które powstają w wyniku naturalnego rolowania się kawałków wysuszonej kory cynamonowca lub ich sproszkowanej postaci. Jego charakterystyczny słodko – korzenny i lekko pikantny aromat jest doceniany przez kuchnie wielu krajów świata. Wykorzystuje się go zarówno jako przyprawę do słodkich potraw, jak i deserów, dań wytrawnych, mięs, a także napojów.
Rozgrzewający i antybakteryjny
Podobnie jak imbir przyprawa ta wykazuje działanie redukujące mdłości oraz rozgrzewające – z tego powodu bardzo często spotkasz ich połączenie w różnego rodzaju maściach rozgrzewających i zimowych herbatkach na przeziębienie. Co więcej, cynamon wykazuje też pewne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Nie bez powodu jabłka z ryżem i cynamonem są popularną potrawą diety lekkostrawnej, zalecaną przy problemach z żołądkiem.
Olejek pomoże w walce z insektami
Olejek cynamonowy zawdzięcza swój charakterystyczny zapach substancji nazywanej aldehydem cynamonowym. Dzięki niej bywa z powodzeniem stosowany, jako preparat wspomagający walkę z takimi nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak wszy czy świerzb. Zapachu cynamonu nie lubią także kleszcze i komary, dlatego warto go zastosować przed wyprawą do lasu. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż nierozcieńczony olejek eteryczny może podrażnić skórę. Przed nałożeniem dobrze będzie zmieszać kroplę z porcją innego oleju lub masła do ciała.
Cynamon dla urody
Czy wiesz, że cynamon możesz zastosować również w zabiegach pielęgnacyjnych? Zmieszaj 2-5 kropel olejku cynamonowego z łyżką oleju rycynowego i oliwy z oliwek i wsmaruj w skórę głowy. Odczekaj godzinę, a potem umyj włosy jak zwykle. Rozgrzewające działanie tej wcierki DIY poprawi krążenie krwi, dzięki czemu cebulki włosów dostaną dodatkową porcję tlenu, zyskując więcej zasobów do szybszego wzrostu.
Dodatkową korzyścią będzie wspomniane już działanie antybakteryjne i łagodzące – jeżeli borykasz się w szybkim przetłuszczaniem włosów, taka wcierka zadziała regulująco na pracę gruczołów łojowych, a także zredukuje drobne wypryski i podrażnienia. (więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/cynamon-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie/)
Lekarstwo na Alzheimera i Parkinsona?
Obecnie trwają badania nad wykorzystaniem aldehydu cynamonowego i epikatechiny w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Wyniki badań przeprowadzonych do tej pory na myszach są obiecujące: dzięki podawaniu zwierzętom wyciągu z cynamonu, udało się opóźnić moment wystąpienia pierwszych objawów uszkodzenia nerwów. Czy dzięki znanej od starożytności przyprawie uda się pokonać tę dręczącą ludzkość chorobę? Być może wkrótce się tego dowiemy.