Czy stosowanie odżywek białkowych naprawdę jest konieczne?

Czy stosowanie odżywek białkowych naprawdę jest konieczne?

Wiele osób uważa, że odżywki proteinowe będą tak samo ważne w naszej diecie jak ryż czy kurczak. Okazuje się, że wiele osób myśli nawet w taki sposób, że przyjmowanie białkowego koktajlu z dodatkiem węglowodanów to zawsze pierwsza czynność, która powinna zostać wykonana po każdym treningu.

Potrzeby czy konieczności stosowania preparatów tego typu są podkreślane przez wielu osób. Oczywiście mięśnie budowane są przez białko i dosłownie każdy o tym wie. Jednak jego dostarczenie różnorakimi tradycyjnymi posiłkami nie będzie takie łatwe. Wiele osób, które przyjmują masowo takie właśnie elementy, podkreśla, że nie da się spożywać takiej ilości posiłków, by dostarczyć sobie odpowiednią ilość białka. Ale czy to rzeczywiście prawda?

Ile białka potrzebuje sportowiec?

Oczywiście musimy zgodzić się z tym, że każdy, kto będzie aktywny fizycznie i chce dużo trenować siłowo, powinien przyjmować większe ilości białka niż człowiek, których takich form aktywności nie prowadzi. Literatura fachowa podaje nam, że przy dużej ilości ćwiczeń na każdy kilogram ciała powinno się spożywać około 1,7 grama białka na każdy kilogram ciała. Oczywiście nie może się jednak pojawić deficyt energetyczny. Często mówi się jednak w świecie siłowni o tym, że dawka ta powinna być większa i na każdy kilogram masy ciała powinno się przyjąć nawet do około 2,5 grama białka. Taka dawka będzie już dostarczała nam białko z nawiązką. Można więc zacząć się zastanawiać czy spożycie dwustu gramów białka bez dodania odżywki będzie w ogóle możliwe. 

Skąd wziąć 200 g białka?

Myślę, że wiele osób będzie stało się podkreślać, że takiej ilości białka z pokarmów do organizmu nie można dostarczyć. Ale w praktyce okazuje się, że jest inaczej. Jeśli chce się dostarczyć do organizmu tyle protein, należy zjeść dwie piersi z kurczaka, cztery jajka, około 150 gramów twarogu, szklankę płatków owsianych, szklankę mleka, woreczek kaszy, trochę orzechów i cztery średnie kromki chleba razowego. Takie pożywienie powinno dać nam około 200 gramów białka, a jednocześnie około 2,5 tysiąca kalorii. Natomiast w przypadku osoby, która bardzo intensywnie trenuje, będzie potrzebne przynajmniej około 3 tysiące kalorii. Widać więc wyraźnie, że bez odżywki można dostarczyć taką ilość białka i nie jest to tak naprawdę jakoś szczególnie trudne. 

Jakie białko wybrać?

Wbrew pozorom nie ma dużej różnicy między białkami, które są oferowane przez różnych producentów. Dlatego zachęcam do kupowania produktu, który będzie w dobrej cenie i jednocześnie będzie dobrze sprawdzony. Polecamy białko, które dobrze się sprawdza już od lat. Można tutaj znaleźć kilka ciekawych propozycji. Cena nie jest wysoka, a jednocześnie można oczekiwać bardzo dobrej jakości i smaku, a to również będzie w wielu przypadkach dość istotna sprawa. 

Odżywka niezastąpiona po treningu?

Spożycie porcji odżywki proteinowej przez zwolenników produktów tego typu będzie określane jako sposób najlepszy na dostarczenie do organizmu dużej dawki aminokwasów. Jest to ważne, ponieważ po wysiłku nasze mięśnie mają mieć właśnie szczególne zapotrzebowanie na to. Trzeba zgodzić się z tym, że takie odżywki mają zaletę, ponieważ charakteryzują się tym, że będą lekkostrawne a aminokwasy dzięki nim szybko dostaną się do krwioobiegu. Jednak nikt do tej pory nie udowodnił, że białka tak właśnie dostarczane, a nie w formie posiłków mają nieść jakieś wyraźne korzyści. Nie ma takich powodów, by wierzyć, że takie właśnie koktajle proteinowe będą po treningu lepszym rozwiązaniem niż spożycie pokaźnej porcji wołowiny. Warto też sięgnąć po kreatynę http://healthadvices.eu/pl/jaka-kreatyne-wybrac/.

A przecież zawiera aminokwasy…

Niektóre osoby starają się zwracać uwagę na to, że zastępowanie normalnego źródła białka przez odżywkę niesie za sobą pewne korzyści. Mamy jednak i takich ludzi, którzy uważać będą nieco inaczej. Zwolennicy odzywek przede wszystkim starają się podkreślać to, że będzie można zastępować nią białko z pożywienia, ponieważ znajdą się w składzie takiej odżywki także różne inne aminokwasy. I rzeczywiście, jeśli zobaczymy, jak wygląda opis takich odżywek, to szybko się zorientujemy, że na etykietach znajduje się pełny wypis różnych aminokwasów, które znajdują się w składzie. 

Mamy tam pełny pakiet aminokwasów oraz również BCAA czy argininę. Jednak taki wypis na produktach nie będzie nic szczególnego znaczył. Nie znaczy to również, że tam, gdzie spisu nie ma, nie będzie aminokwasów. W tym właśnie miejscu trzeba zaznaczyć jedną ważną sprawą. Białko jest takim elementem, który zawsze składa się z aminokwasów, które to zostają połączone w bardzo długi łańcuch. Dlatego każde białko, jakie będziemy spożywać, niezależnie od czego pochodzi, czy zawiera się w pożywieniu, czy w odżywce, zawsze będzie się składać tylko i wyłącznie z aminokwasów i trzeba na tę kwestię zwrócić wyraźnie uwagę. 

W takiej sytuacji pojawia się więc pytanie, jaką w ogóle wiedzę na temat tego jak wyglądają białka, jak są zbudowane. To właśnie będzie najważniejsza kwestia, którą trzeba się kierować. To kwestia naprawdę ważna i warto patrzeć na to czy kupowanie odżywek ma sens. Nie ma sensu patrzeć tylko na etykiety, czasami może się okazać, że to nie ma żadnego sensu. Udało się ocenić między innymi, że nie są one niezastąpione. 

Oczywiście mają jakieś swoje pozytywne walory i są takie sytuacje, w których będzie warto po nie sięgnąć. Dużą zaletą dla wielu będzie to, że przygotowuje się je bardzo szybko przez mieszanie z wodą czy mlekiem. To produkt, który jest bardzo wygodny, który wszędzie da się ze sobą zabrać. Nie trzeba się obawiać, że taki produkt się nam zepsuje, ponieważ są to produkty, które mają bardzo długi termin przydatności do spożycia. Wybierając białka serwatkowe niedenaturowane, można liczyć na to, że mają one dobry wpływ na nasze zdrowie. 

Dlatego te osoby, które cenią sobie wygodę i komfort, mogą spokojnie zdecydować się na takie odżywki i z nich korzystać. Nie można jednak trzymać się przekonania, że bez nich nie da się budować odpowiednich mięśni i dobrej formy. Jest to po prostu błędne stwierdzenie. Nie można takiego przekonania powtarzać, podobnie jak tego, że dzięki takim odżywkom efekty będą szybsze, ponieważ to również nieprawda.

Źródła zdjęć:

https://www.instagram.com/bikini_body_365/
https://www.instagram.com/jessie_lyn_/
https://www.instagram.com/glennfitness/
https://www.instagram.com/h.7amdan/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.