Alergia
Ból i gorączka
Drogi moczowe
Grzybica
Higiena
Inne
Kac i rzucanie palenia
Komary i kleszcze
Mama i dziecko
Nogi i stopy
Oczy i uszy
Oczyszczanie organizmu
Odchudzanie
Odporność
Pamięć i koncentracja
Paznokcie
Pielęgnacja twarzy i ciała
Poziom cukru we krwi
Problemy skórne
Przeziębienie i grypa
Rany, urazy, oparzenia
Serce i krążenie
Sport
Sprzęt i akcesoria medyczne
Stawy i kości
Stres i uspokojenie
Trawienie
Witaminy i minerały
Włosy
Zdrowa żywność
Zdrowie intymne
Zęby i jama ustna
Zioła i homeopatia
Zmęczenie i trudności z zasypianiem
Środek spożywczy specjalnego przeznaczenia...
SprawdźŚrodek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego Hydronea Baby...
SprawdźOrsalit Drink to dietetyczny środek spożywczy dostępny w postaci płynu do stosowania doustnego....
SprawdźZdrovit Litorsal to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępny w postaci...
SprawdźSaszetki Litorsal Biegunka to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia...
SprawdźElectroVit to suplement diety dostępny w postaci tabletek musujących. Suplement dla...
SprawdźAcidolit to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci...
SprawdźSaszetki Olimp Hydrolit to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia...
SprawdźOrsalit to dietetyczny środek spożywczy, który stosowany jest w stanach...
SprawdźPodstawą egzystencji naszego organizmu jest woda. Stanowi ona około 70% całej naszej masy ciałą i to dzięki niej mogą zachodzić wszystkie procesy chemiczne niezbędne do normalnej pracy wszystkich naszych układów, a nawet pojedynczych komórek. Bez niej niemożliwe byłyby procesy metaboliczne.
Zbyt mała ilość wody w organizmie powoduje odwodnienie, które zlekceważone może okazać się bardzo groźne i śmiertelne. Warto zatem dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu na codzień, ale również podczas chorób takich jak np. biegunka, kiedy mamy do czynienia z dużym odwodnieniem organizmu.
Jak rozpoznać i wyeliminować odwodnienie?
Odwodnienie definiujemy jako stan, w czasie którego ilość wody w naszym organizmie spada do poziomu, który utrudnia normalne funkcjonowanie ciała. Jeśli taki stan się utrzymuje przez dłuższy czas, może to być nawet bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i małych dzieci, a także u wszystkich osób z osłabionym organizmem. Odwodnienie dzielimy na lekkie, umiarkowane i ostre.
Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę w klimacie umiarkowanym szacuje się na 2-2,5 litra. Osoby młode mają mniejszą tolerancję na brak odpowiedniej ilości wody w organizmie, chociaż u wszystkich ludzi pierwsze objawy braku wody zaczynają się już przy utracie 2% jej normalnej ilości.
Do odwodnienia dochodzi zwykle z powodu biegunki i wymiotów, przy niedożywieniu lub picu za małej ilości płynów, przez zbyt duże ilości płynów moczopędnych (alkoholu, kawy) oraz z powodu długotrwałego wysiłku fizycznego.
W zależności od temperatury i aktywności fizycznej, ludzki organizm jest w stanie egzystować przez 4-7 dni bez przyjmowania dodatkowej wody z otoczenia. Po tym czasie nastąpi zgon. Bardzo ważnym jest, by odwodnienie było szybko rozpoznane i jego efekty zostały wyeliminowane.
Najskuteczniej nawadnia nas zwykła niegazowana woda, ale skuteczne są też herbatki ziołowe i rozcieńczone soki owocowe. Ostre przypadki odwodnienia wymagają hospitalizacji. W warunkach ambulatoryjnych może zostać podana też kroplówka zawierająca elektrolity.
Razem z nią stosuje się specjalne suplementy diety. Posiłki w tym czasie powinny mieć charakter płynny, najlepiej zup czy płatków śniadaniowych przygotowanych na wodzie. Warto wiedzieć, że odwodnieniu mogą zapobiegać słone przekąski. Uzupełniają one zapasy soli, które zostały wydalone z z organizmu razem z wodą.