Kategorie produktów

Kategorie produktów

Zawał serca

  • Encopirin Cardio 81
    Encopirin Cardio 81

    4.88 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    Encopirin Cardio 81 to produkt leczniczy w postaci tabletek dojelitowych. Kwas...

    Sprawdź
  • Polocard
    Polocard

    4.64 Bardzo dobry

    ilość opinii: 14

    Polocard jest lekiem wykorzystywanym w profilaktyce chorób układu krążenia oraz...

    Sprawdź
  • Aspargin
    Aspargin

    4.61 Bardzo dobry

    ilość opinii: 18

    Aspargin to produkt leczniczy w postaci tabletek, którego stosowanie zaleca się w...

    Sprawdź
  • Aspimag
    Aspimag

    4.4 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Tabletki Aspimag to lek wskazany do stosowania w chorobach układu krążenia, w...

    Sprawdź
  • Encopirin Cardio 81 tabletki
    Encopirin Cardio 81 tabletki

    4.29 Bardzo dobry

    ilość opinii: 17

    Encopirin Cardio 81 to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek powlekanych dojelitowych....

    Sprawdź
  • Acesan
    Acesan

    4.25 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    Acesan to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek. Preparat w szczególności...

    Sprawdź
  • Omega Artre
    Omega Artre

    3.83 Bardzo dobry

    ilość opinii: 12

    Omega Artre to suplement diety dostępny w postaci kapsułek. Preparat w szczególności...

    Sprawdź

Zawał serca

Zawał serca

Zawał serca, a ściślej zawał mięśnia sercowego, to jeden z najczęściej występujących objawów choroby niedokrwiennej serca, która w wielu przypadkach kończy się śmiercią. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, przy zmianie stylu życia i ścisłej profilaktyce można ich jednak uniknąć.

Dlaczego zawał serca jest tak groźny? 

Niebezpieczny atak serca

Zawałem nazywa się martwicę mięśnia sercowego wywołaną niedokrwieniem tętnicy wieńcowej dostarczającej krew do serca. Zatrzymanie krążenia wywołane jest najczęściej zmianami miażdżycowymi, a ściślej wytworzeniem się zakrzepu wskutek gromadzenia złogów tłuszczu bądź rozwijania się blaszki miażdżycowej. To z kolei doprowadza do zablokowania przepływu tlenu do mięśnia oraz przerwania dopływu krwi.

Ten stan rzeczy spowodowany jest wysokim poziomem „złego” cholesterolu LDL, na który wpływ mają: niezdrowa dieta, stresująca praca oraz brak aktywności fizycznej. Zawał serca zwykle dotyka mężczyzn między 30. a 50. roku życia, którzy zmagają się z nadciśnieniem. Według statystyk to obecnie jedna z częstszych przyczyn zgonów na świecie.

Czynniki ryzyka zawału serca

Mówiąc o zawale, należy zwrócić szczególną uwagę na czynniki ryzyka, które sprzyjają rozwijaniu się chorób niedokrwiennych serca.

  • Głównym czynnikiem jest płeć, choć u kobiet również może dojść do zawału.
  • Ryzyko ataku serca wzrasta z wiekiem, pogłębiającym się nałogiem nikotynowym oraz alkoholowym, przy nadciśnieniu oraz wysokim poziomie cholesterolu i kwasu moczowego, cukrzycy, otyłości brzusznej czy braku aktywności fizycznej.
  • Ryzyko zawału serca może być uwarunkowane genetycznie, jeśli w rodzinie ktoś zmagał się z chorobami serca.

Objawy zawału serca

Bardzo ważnym aspektem w ochronie zdrowia i życia jest znajomość objawów towarzyszących zawałowi serca oraz znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

Do typowych syndromów ataku serca zalicza się:

  • silny ból w klatce piersiowej, tzw. ból zamostkowy, promieniujący w stronę lewego ramienia,
  • trudności z oddychaniem,
  • uczucie duszności,
  • bladość.

W takim przypadku niezwłocznie należy skorzystać z pomocy specjalisty. Im szybciej udzielona zostanie pomoc, tym większe szanse na uratowanie życia chorego. Przy udzielaniu pierwszej pomocy należy wezwać karetkę, a następnie ułożyć osobę mającą zawał w pozycji półsiedzącej lub bocznej ustalonej i stałe kontrolować tętno.

Do nietypowych objawów zawału zalicza się: bóle głowy, bóle brzucha, mdłości oraz wymioty, ból pleców między łopatkami, ból okolicy żuchwy, drętwienie nóg oraz rąk, nagłe osłabienie. Osoby będące w grupie ryzyka powinny mieć świadomość tego, że zawałowi serca mogą towarzyszyć objawy nietypowe, bywa również, że atak serca przebiega bezobjawowo.

Zawał najczęściej pojawia się przy silnym wstrząsie psychicznym, nadmiernym stresie lub wysiłku fizycznym.

Dlaczego dochodzi do zawału?

Wszystkie wymienione powyżej czynniki mają ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia, oddziałując niekorzystnie na pracę poszczególnych organów. Najwięcej niebezpieczeństwa niosą jednak dla serca.

Wzrost poziomu cholesterolu we krwi oraz wysokie ciśnienie sprzyjają tworzeniu się blaszek miażdżycowych doprowadzających do zatorów w żyłach. Krew krąży wolniej i coraz mniej tlenu dociera do serca. Dostarczaniu cholesterolu do organizmu sprzyja niezdrowa dieta bogata w tłuszcze, produkty przetworzone oraz obfitujące w sól i węglowodany.

Za rozwój chorób krążenia odpowiada niezdrowy tryb życia. Brak aktywności fizycznej i częste przebywanie w pozycji siedzącej skutkują gromadzeniem się tkanki tłuszczowej, mięsień sercowy nie pracuje zbyt intensywnie, staje się otłuszczony i osłabiony.

Pogorszeniu pracy serca sprzyjają również stresująca praca oraz przemęczenie. Mężczyźni będący w grupie ryzyka powinni zwrócić uwagę na sposób odżywiania oraz spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim jak najszybciej wprowadzić konieczne zmiany, by uchronić się przed zawałem serca.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.