Kategorie produktów

Kategorie produktów

Choroba niedokrwienna serca

 • Chronocard
  Chronocard

  4.83 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Sprawdź
 • Polocard
  Polocard

  4.64 Bardzo dobry

  ilość opinii: 14

  Polocard jest lekiem wykorzystywanym w profilaktyce chorób układu krążenia oraz...

  Sprawdź
 • Aspargin
  Aspargin

  4.61 Bardzo dobry

  ilość opinii: 18

  Aspargin to produkt leczniczy w postaci tabletek, którego stosowanie zaleca się w...

  Sprawdź
 • Envit Q10
  Envit Q10

  4.5 Bardzo dobry

  ilość opinii: 12

  Envit Q10 to suplement diety w postaci tabletek, który pozytywnie wpływa na wydolność...

  Sprawdź
 • Aspirin Cardio
  Aspirin Cardio

  4.5 Bardzo dobry

  ilość opinii: 6

  Aspirin Cardio to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek powlekanych do stosowania w celu...

  Sprawdź
 • Aspimag
  Aspimag

  4.4 Bardzo dobry

  ilość opinii: 10

  Tabletki Aspimag to lek wskazany do stosowania w chorobach układu krążenia, w...

  Sprawdź
 • Encopirin Cardio 81 tabletki
  Encopirin Cardio 81 tabletki

  4.29 Bardzo dobry

  ilość opinii: 17

  Encopirin Cardio 81 to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek powlekanych dojelitowych....

  Sprawdź
 • Acesan
  Acesan

  4.25 Bardzo dobry

  ilość opinii: 8

  Acesan to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek. Preparat w szczególności...

  Sprawdź
 • Mbe
  Mbe

  4.21 Bardzo dobry

  ilość opinii: 14

  Mbe to złożony produkt leczniczy dostępny w postaci kapsułek miękkich. Kapsułki rekomendowane są...

  Sprawdź

Choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca znana też jako choroba wieńcowa jest zespołem objawów spowodowanych przez niedokrwienie mięśnia sercowego. 

Jak zapobiec rozwojowi tej choroby? Jak ją trafnie rozpoznać i leczyć?

Charakterystyka choroby niedokrwiennej serca

U osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca występuje zaburzenie stosunku jaki zachodzi pomiędzy zapotrzebowaniem serca na tlen, a rzeczywistym zaopatrzeniem w ten pierwiastek. Już choćby z tego powodu choroba wieńcowa pociąga za sobą wyjątkowo poważne konsekwencje.

Choroba niedokrwienna serca w znaczący sposób upośledza sprawność, a tym samym może prowadzić do ograniczenia aktywności, w skrajnych przypadkach prowadzi zaś nawet do przedwczesnej śmierci pacjenta, co zazwyczaj jest konsekwencją zawału serca.

Oczywiście, najbardziej drastyczny scenariusz wcale nie musi sprawdzać się w odniesieniu do każdego chorego. Najczęściej można mu przeciwdziałać odpowiednio wcześnie – diagnozując chorobę, a w dalszej kolejności również łącząc właściwie w konkretnym przypadku leczenie ze zdrowym stylem życia.

Przyczyny choroby niedokrwiennej serca

Określenie przyczyn choroby niedokrwiennej serca nie jest trudne, okazuje się bowiem, że w blisko 95% przypadków należy się jej doszukiwać w miażdżycy tętnic wieńcowych, a więc tych, które odpowiadają za zapotrzebowanie mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. Wewnątrz tętnicy wieńcowej narasta blaszka miażdżycowa, mamy do czynienia z procesem polegającym na stopniowym zwężaniu jej światła, co powoduje duszności.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest dostarczanie do serca mniejszych ilości tlenu, gdy więc organ ten pracuje z większą niż zazwyczaj intensywnością, należy liczyć się z coraz większym ryzykiem wystąpienia objawów choroby niedokrwiennej.

Wśród innych przyczyn choroby niedokrwiennej serca wymienia się między innymi nagłe skurcze wykonywane przez tętnice wieńcowe oraz wady wrodzone naczyń wieńcowych. Należy mieć jednak na uwadze to, że z okolicznościami takimi mamy do czynienia jedynie w odniesieniu do 5% przypadków.

Jeśli zatem zastanawiamy się nad tym, jak zapobiegać chorobie wieńcowej, musimy liczyć się z tym, że działania te będą koncentrować się na zapobieganiu rozwojowi miażdżycy. 

Choroba niedokrwienna serca jest zaliczana do tak zwanych chorób cywilizacyjnych, a to oznacza, że jej przypadki wraz z rozwojem cywilizacji pojawiają się coraz częściej. Dziś z ryzykiem jej wystąpienia musi liczyć się nawet 40 na 1000 osób. Ryzyko zachorowalności wzrasta wraz z wiekiem pacjenta.

Najczęstsze objawy choroby wieńcowej

Dolegliwości związane z chorobą wieńcową są zróżnicowane i uzależnione od jej rodzaju.

 • Gdy zatem mamy do czynienia z przewlekłym niedokrwieniem mięśnia sercowego znanym też jako stabilny zespół wieńcowy jest to najczęściej ból za mostkiem, który jest wywołany przez wysiłek fizyczny i zazwyczaj ustępuje po podaniu pacjentowi nitrogliceryny.
 • Inne dolegliwości to ostre niedokrwienie mięśnia sercowego, niestabilna dławica piersiowa, która jest zdecydowanie lepiej znana jako stan przedzawałowy oraz sam zawał serca.

Zawał serca

Pierwszym objawem  zawału serca jest bardzo silny, piekący, dławiący, ściskający lub gniotący ból za mostkiem, który może promieniować nie tylko do żuchwy, ale również do nadbrzusza, barku lub pod łopatkę. 

Ból ten stopniowo narasta, a jego natężenie nie zmienia się nawet pomimo próby spokojnego oddychania lub zmiany pozycji ciała. Zawałowi towarzyszy też uczucie duszności, osłabienie, kołatanie serca, zawroty głowy, ból w górnej części brzucha oraz uczucie lęku i niepokoju.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.