Wady wzroku, inaczej wady refrakcji, są powszechnym problemem dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Niepodjęcie odpowiedniego leczenia może prowadzić do pogorszenia jakości życia, trudności w wykonywaniu codziennych czynności oraz dalszego uszkodzenia wzroku, co może wpływać na ogólne zdrowie i samopoczucie. Na szczęście współczesna medycyna zna wiele różnych metod na całkowite pozbycie się problemów z widzeniem. Oprócz metod klasycznych, takich jak odpowiednio dobrane okulary czy soczewki kontaktowe, zaburzenia wzroku można dziś skutecznie korygować poprzez wykonanie zabiegu laserowego.
Dlaczego warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku?
Szybki rozwój technik okulistycznych sprawia, że coraz więcej osób może cieszyć się poprawą jakości widzenia dzięki nowoczesnym procedurom chirurgicznym. Jednym z najbardziej zaawansowanych sposobów umożliwiających pozbycie się krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu jest korekcja laserowa metodą FemtoLASIK: https://eyemed.pl/baza-wiedzy/femtolasik/. To maksymalnie bezpieczna, przewidywalna i bardzo precyzyjna metoda pozwalająca usunąć wadę wzroku u pacjentów powyżej 21 roku życia. Zabieg polega na odpreparowaniu bardzo cienkiego fragmentu rogówki wysoce precyzyjnym laserem femtosekundowym, a następnie wymodelowaniu głębokich warstw rogówki za pomocą promieniowania emitowanego przez kolejny laser – excimerowy. Dzięki temu światło wpadające do oka może być odpowiednio załamywane, co prowadzi do wyraźnego widzenia bez potrzeby stosowania okularów czy soczewek kontaktowych.
Zabiegi laserowej korekcji wzroku należą do najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych na świecie. W większości przypadków zabieg wykonywany jest raz, a jego wyniki są trwałe. W ten sposób likwiduje się ograniczenia związane z wadami wzroku, co umożliwia swobodniejsze wykonywanie codziennych aktywności. Docenią to głównie miłośnicy aktywnego trybu życia oraz wszyscy, którzy pragną zwiększyć jego komfort. Oczywiście laserowe operacje oczu poprzedza kompleksowa diagnostyka, która pozwala wykluczyć wszelkie przeciwwskazania i uniknąć powikłań.
Gdy nie kwalifikujesz się do laserowej korekcji wzroku
Jeśli rozważasz laserową korekcję wzroku, warto wiedzieć, że nie każdy pacjent jest kandydatem do tego typu zabiegu. W niektórych przypadkach istnieją przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na decyzję o przeprowadzeniu operacji. Tego typu zabieg nie jest rekomendowany kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także osobom ze zbyt cienką rogówką, patologiami rogówki, niestabilną wadą wzroku czy stożkiem rogówki. Laserowa korekcja wzroku nie jest również zalecana w przypadku jaskry, zaćmy, aktywnych zapalnych schorzeń oczu oraz chorób plamki żółtej.
Jednak nie oznacza to, że trzeba rezygnować z poprawy jakości widzenia. Istnieją inne skuteczne metody, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów ze wzrokiem. Jedną z operacyjnych jest wymiana refrakcyjna soczewki wewnątrzgałkowej: https://eyemed.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewki/.