W aptekach i sklepach dostępne są różne rodzaje masek ochronnych, nic więc dziwnego, że trudno znaleźć produkt, który zapewnia pełne bezpieczeństwo. W poniższym tekście sprawdzimy, czym charakteryzują się maseczki medyczne FFP3. Wyjaśnimy ponadto, gdzie kupić certyfikowane produkty i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.
Filtering Face Piece
Maski FFP1, FFP2 i FFP3 to półmaski filtrujące o różnych klasach ochrony, wszystkie jednak określa się jako Filtering Face Piece – stąd skrót w nazwie akcesoriów. Od maseczek jednorazowych czy chirurgicznych różnią się przede wszystkim kształtem. Są profilowane i posiadają dodatkowe wzmocnienie na nosie, dzięki czemu szczelniej przylegają do twarzy. Akcesoria typu FFP to maski jednorazowe, ale można je nosić znacznie dłużej niż maseczki chirurgiczne i niemedyczne – nawet do 8 godzin.
W zależności od rodzaju osłony maseczki FFP chronią m.in. przed:
- dymem,
- smogiem,
- aerozolami,
- pyłem.
Najczęściej półmaski filtrujące wykorzystuje się w zakładach pracy narażonych na wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, np. podczas malowania czy lakierowania natryskowego, obróbki cieplnej materiałów lub przy procesach generujących duże ilości kurzu i pyłu. Ponadto maska ochronna przydaje się również jako zabezpieczenie przeciwsmogowe oraz przeciwwirusowe.
Jakie są różnice pomiędzy maseczkami FFP3 a FFP2?
Wszystkie maseczki FFP wychwytują cząsteczki o wielkości 0,6 μm i dzielą się ze względu na poziom filtracji. Trzeba bowiem pamiętać, że te wielowarstwowe akcesoria mają za zadanie nie tylko fizycznie odseparować użytkownika od patogenów, ale także przefiltrować wdychane powietrze. Bardzo ważny jest całkowity przeciek wewnętrzny, czyli stopień przepuszczalności filtrów i szczeliny powstające pomiędzy twarzą a maską.
FFP1
Maska ochronna FFP1 zapewnia najniższy poziom ochrony – ok. 80%, czyli mniej niż jednorazowe maski medyczne. Stanowi zabezpieczenie przed nietoksycznymi i niefibrogennymi pyłami, np. w pracy w przemyśle budowlanym oraz spożywczym. W tym przypadku całkowity przeciek wewnętrzny nie przekracza 25%.
FFP2
Maseczka filtrująca FFP2 filtruje min. 94% zanieczyszczeń, jest więc znacznie lepszą barierą przed patogenami niż maski FFP1. Całkowity przeciek wewnętrzny nie powinien przekraczać 11%. Maski KN95 gwarantują filtrację na poziomie większym lub równym 95%, dlatego te dwa rodzaje akcesoriów uznaje się za jedną kategorię. Maski FFP2 warto wykorzystywać w środowiskach, gdzie w powietrzu znajdują się substancje szkodliwe lub mutagenne, czyli w przemyśle metalowym i górnictwie.
FFP3
Maski FFP3 zapewniają najwyższy stopień ochrony – ponad 99%. Nic więc dziwnego, że są szczególnie często wykorzystywane przez pielęgniarki i lekarzy na oddziałach zakaźnych, a ponadto w przemyśle chemicznym. W akcesoriach tego rodzaju całkowity przeciek wewnętrzny nie przekracza 5%. Wysoki poziom filtracji możliwy jest dzięki kilku warstwom specjalnych materiałów.
Maski tego rodzaju zabezpieczają użytkowników przed wirusami, bakteriami, grzybami, a także substancjami o wysokiej toksyczności (kancerogennymi i radioaktywnymi). Maseczki FFP3 nie zabezpieczają użytkownika przed parą czy gazem, co warto mieć na uwadze przed zakupem takich produktów.
Maski jednorazowe FFP3 – budowa
W przeciwieństwie do maseczek niemedycznych czy chirurgicznych certyfikowane maseczki FFP3 zbudowane są z kilku warstw, dzięki czemu zapewniają do 99% filtracji.
- Warstwa przylegająca do skóry to antyalergiczna włóknina PE, która nie powoduje negatywnych reakcji przy długotrwałym kontakcie z ciałem.
- Najważniejsze w maseczce FFP3 są filtry meltblown – zapobiegają zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową, a także chronią przed zanieczyszczeniami z powietrza. Warto wybrać modele masek z dwoma filtrami, ponieważ warstwy nie wpływają na komfort użytkowania zabezpieczenia, ale zwiększają ochronę przed wirusami, bakteriami i nie tylko.
- Na zewnątrz znajduje się włóknina PE oraz materiał higroskopijny, mający zapobiegać przenikaniu wilgoci. W ten sposób drogi oddechowe są chronione przed zanieczyszczeniami i zakażeniami drogą kropelkową.
Maseczki FFP3 z zaworkiem
Wiele osób noszących maseczki skarży się, że wielowarstwowe akcesoria utrudniają oddychanie i prowadzą do osiadania pary na okularach. Rozwiązaniem tych problemów może być maska ochronna FFP3 ze specjalnym zaworkiem. Trzeba jednak pamiętać, że zaworek nie filtruje wydychanego powietrza – osoba chora w takiej masce rozprzestrzenia więc wirusy i bakterie. Z tego względu zaleca się stosowanie tradycyjnych maseczek. Maski z zaworem to natomiast skuteczna ochrona dla osób, które mają problemy z oddychaniem, ale nie są zarażone wirusami.
Maseczki FFP3 – cena
W dobie epidemii wiele osób zastanawia się, ile kosztują maseczki FFP3. Cena tych artykułów jest szczególnie ważna dla lekarzy, pielęgniarek oraz innych ludzi narażonych na infekcje czy zanieczyszczenia powietrza w pracy. Jedna maska FFP3 to koszt ok. 4 zł. Biorąc pod uwagę certyfikaty, poziom zabezpieczenia, wygodę oraz fakt, że można ją nosić nawet 8 godzin, taka cena wydaje się atrakcyjna. Aby zabezpieczyć się na długi czas i zaoszczędzić, warto wybrać zestaw produktów, np. 20 czy 50 sztuk w pudełku.
Jakie maseczki FFP3 kupić?
Obecnie maseczki ochronne wielokrotnego użytku czy jednorazowe można kupić zarówno w aptece, kiosku, jak i supermarkecie. Nie warto jednak narażać zdrowia i wybrać sprawdzone źródło. Nie zawsze można być bowiem pewnym warunków, w jakich magazynowane i przewożone były maski. Najlepszym rozwiązaniem są więc wyspecjalizowane sklepy, które przestrzegają norm sanitarnych, przedstawiają odpowiednie certyfikaty, a także oferują informacje o poprawnym korzystaniu z maseczek.
Jeśli chodzi zaś o rodzaj masek, warto go wybrać zgodnie z własnymi preferencjami. Na rynku dostępne są różne kolory akcesoriów, a także modele z pewnymi udogodnieniami dla użytkowników. Aby okulary nie pokrywały się parą, należy postawić na maseczkę FFP3 wyposażoną w gąbkę na nos i specjalny zacisk. Jeśli problem stanowi podrażnienie skóry na uszach, polecamy zakup maski z filtrem mocowanej wokół głowy. Takie akcesorium chroni usta i nos przed drobnoustrojami w tym samym stopniu, co tradycyjne zabezpieczenia z gumkami na uszy, jest jednak nieco wygodniejsze.
Prezentowany na stronie produkt jest wyrobem medycznym. Dla bezpieczeństwa używaj zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.
Materiał zewnętrzny