Monohydrat kreatyny – czy suplementacja tej substancji jest bezpieczna?

Monohydrat kreatyny – czy suplementacja tej substancji jest bezpieczna?

O suplementacji organizmu podczas regularnego wysiłku fizycznego myślą zarówno amatorzy sportu, jak i zawodowcy. Dlaczego? Otóż profesjonalne odżywki białkowe, przedtreningówki, a także monohydrat kreatyny przy odpowiednim dawkowaniu są w stanie wspomóc skuteczną budowę tkanki mięśniowej i wzmocnienie siły.

Kreatyna to jeden z wielu suplementów stworzonych z myślą o osobach aktywnych fizycznie na co dzień. Choć na rynku jest wiele preparatów suplementacyjnych, to jednak monohydrat kreatyny cieszy się największą popularnością – podobnie jak odżywki białkowe. To substancja, która występuje naturalnie nawet w 95% tkanek ludzkiego ciała.

Suplementacja monohydratu kreatyny – jakie są efekty?

Widoczność efektów suplementacji jest uzależniona nie tylko od rodzaju wybranej odżywki, ale także od rodzaju diety stosowanej przez sportowca. Topowe odżywki kreatynowe
są dobrze przyswajalne przez organizm człowieka, dzięki czemu regularna suplementacja przekłada się po prostu na poprawę ogólnej wydolności fizycznej.

Efekty stosowania monohydratu kreatyny są jednak znacznie szersze. Widoczne oddziaływanie kreatyny na organizm sportowca można zaobserwować poprzez:

  • beztłuszczowy przyrost masy mięśniowej,
  • redukcję uczucia zmęczenia w trakcie i po treningach,
  • brak zakwasów po intensywnych sesjach treningowych.

Co więcej, niektóre badania naukowe dowodzą, że regularna suplementacja kreatyny może realnie wpływać na poprawę stanu zdrowia osób z problemami neurologicznymi, np. chorobą Alzheimera. Stosując monohydrat kreatyny, możesz też szybciej pozbyć się nadmiarowych kilogramów.

Jak przyjmować monohydrat kreatyny? Wskazówki dla sportowców

Prawidłowa suplementacja kreatyny powinna przede wszystkim być dopasowana do rodzaju aktywności fizycznej, wieku, płci, masy ciała oraz indywidualnego zapotrzebowania na dodatkową dawkę tej substancji. 

Standardowo przyjmuje się, że mężczyźni uprawiający intensywne sporty i ćwiczenia siłowe mogą suplementować kreatynę w dawce do 5 g na dobę. Kreatynę należy suplementować często, ale w mniejszych dawkach. Dzięki temu jest najlepiej przyswajalna.

Zażywaj kreatynę w dni treningowe oraz w te, kiedy masz czas na regenerację. Tutaj liczy się regularność, która przełoży się na efekty działania stosowanego monohydratu kreatyny. Nigdy nie łącz tego suplementu z alkoholem – to obniża tolerancję organizmu na kreatynę i prowadzi do odwodnienia.

Suplementacja kreatyny – na co trzeba uważać?

Zanim zaczniesz suplementacje, upewnij się, że masz dostęp do wysokiej jakości suplementów. Zadbaj też o zdrową i zbilansowaną dietę, która jest podstawą do bezpiecznego przyjmowania wszelkiego rodzaju suplementów – nie tylko kreatyny. Pamiętaj też o aktywności fizycznej.

Przyjmowanie kreatyny bez odpowiedniej dawki ruchu prowadzi do otyłości i zatrzymywania wody w organizmie. W przypadku przekraczania zalecanych dawek możesz też narazić się na ryzyko wystąpienia biegunek i bóli brzucha, które mogą utrzymywać się przez dłuższy czas.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.