Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest regularna aktywność fizyczna. Temat ćwiczeń poruszany jest często w kontekście odchudzania lub modelowania sylwetki. Należy jednak pamiętać, że jest to też istotny czynnik wpływający na zachowanie dobrego stanu zdrowia. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak regularne ćwiczenie wpłynie na ich organizm. Co warto wiedzieć na ten temat?

Choroby, których można uniknąć dzięki ćwiczeniom

Wraz z rozpowszechnianiem się siedzącego trybu życia rośnie zapadalność na choroby cywilizacyjne. Wiele z nich wiąże się z pozostawaniem w jednej pozycji przez długi czas i zbyt małą ilością ruchu. Schorzenia, które pojawiają się w tej kategorii to cukrzyca typu II, choroby serca i układu krążenia, choroby stawów i nadciśnienie. Podejmując regularną aktywność fizyczną, można znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia powyższych problemów. U osób ćwiczących występuje też mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych nowotworów. Zalicza się do nich m.in. nowotwór jelita grubego, płuc i piersi. Uprawianie sportu w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb może ochronić przed zawałem serca i chorobami nerek. O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak aktywność fizyczna wpływa na organizm?

Wysiłek fizyczny oddziałuje na cały organizm człowieka. U osoby podejmującej aktywność zwiększa się ukrwienie mięśni, rośnie temperatura ciała i przyspiesza praca serca. Ruch wpływa też na pracę układu nerwowego. Odpowiednio dawkowany pozwoli w dłuższej perspektywie wzmocnić mięsień sercowy. Wysiłek pozwala też uregulować poziom cukru we krwi. W związku z tym nie tylko chroni przed cukrzycą, ale ułatwia też funkcjonowanie osobom, u których choroba wystąpiła. Ćwiczenia poprawiają też trawienie, zapobiegają problemom jelitowym i oddziałują korzystnie na pracę żołądka, nerek i wątroby. Aktywność fizyczna zwiększa wydajność układu oddechowego, a nawet poprawia koncentrację. Osoby uprawiające sport są mniej podatne na wystąpienie choroby Parkinsona.

Chcąc cieszyć się z korzystnego wpływu ruchu na zdrowie, należy pamiętać o dobraniu rodzaju i intensywności ćwiczeń do własnych potrzeb. Zbyt duże natężenie wysiłku nie będzie bowiem niosło za sobą pozytywnych zmian. Na stronie https://www.fit2fit.pl/ można odnaleźć przydatne porady oraz wiedzę dotyczącą planowania treningów. Podane w przystępny i ciekawy sposób informacje ułatwiają zadbanie o swoje zdrowie. Oprócz funkcjonowania organizmu regularna aktywność wpływa też na samopoczucie. Czego można doświadczyć w tej sferze?

Jak czują się osoby, które ćwiczą regularnie?

Podczas wysiłku fizycznego wydzielane są endorfiny, które bywają potocznie nazywane "hormonami szczęścia". Wywołują one uczucie euforii u ćwiczących osób. Ze względu na to, podjęcie aktywności może okazać się dobrym sposobem na poprawę nastroju. Należy pamiętać, że cząsteczki zaczynają wydzielać się ok. 30 min po rozpoczęciu wysiłku. Dobra wiadomość jest taka, że nie musi on być bardzo intensywny.

Regularne ćwiczenie ułatwia ponadto radzenie sobie ze stresem i poprawia jakość snu. Sama aktywność fizyczna pozwala zmniejszyć poczucie niepokoju. Osoby ćwiczące są mniej podatne na wiele czynników, które mogą powodować negatywny nastrój. O wiele częściej doświadczają poczucia osiągniętego celu, mogą mieć lepszy obraz własnego ciała i znajdują sposób na rozładowanie negatywnych emocji. Ze względu na to, lepszy jest ich ogólny dobrostan psychiczny. Zdrowe trenowanie nie musi być trudne ani zajmować wiele czasu. Zacznij ćwiczyć już dziś i sprawdź, jak zmieni się Twoje samopoczucie!

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.