Nadmierne owłosienie - co warto o nim wiedzieć?

Nadmierne owłosienie - co warto o nim wiedzieć?

Zarost to bez wątpienia domena mężczyzn, ale co jeśli nadmierne owłosienie dotyka płci pięknej? Niestety, hirsutyzm może dotknąć każdą kobietę. Symptomem tej groźnie brzmiącej choroby jest przede wszystkim nadmierne owłosienie na różnych partiach ciała, głównie na biuście, rękach, twarzy oraz miejscach intymnych. Dowiedz się, jakie są przyczyny nadmiernego owłosienia i w jaki sposób można je profesjonalnie leczyć. 

Owłosienie to nie zawsze choroba...

Z drugiej jednak strony, zbyt gęste owłosienie wcale nie musi  być hirsutyzmu, ponieważ tego typu zjawisko może mieć podłoże genetyczne, a nawet etniczne. Skłonności do ciemnych włosków najczęściej posiadają kobiety, których przodkowie pochodzą z okolic Basenu Śródziemnomorskiego lub Azji. Ciemne owłosienie, nawet na twarzy jest cechą charakterystyczną urody kobiet z tamtych regionów. Tu jednak znowu pojawia się pewna niejasność. Czerwona lampka powinna zaświecić się wtedy, gdy rodzice nie posiadają problemu z nadmiernym owłosieniem. Wtedy, znów w grę mogą wchodzić właśnie zaburzenia hormonalne.

Hormony a nadmierne owłosienie

Estrogen to typowo kobiecy hormon, dzięki któremu damski organizm działa prawidłowo. To właśnie za sprawą estrogenu kobiety mają regularne miesiączkowanie i mogą zachodzić w ciążę. Produkcja estrogenu jest możliwa za sprawą jajników oraz nadnercza. Narządy te z kolei produkują również niewielkie ilości androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, które także są potrzebne kobiecie. Wpływają one nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na zachowanie. Wysoki poziom testosteronu w organizmie kobiety przejawia się przywódczym, wręcz męskim uosobieniem. Niestety, androgeny są również przyczyną niechcianego owłosienia na twarzy.

Wąsik nie świadczy zatem jedynie o temperamencie, ale może on być wynikiem zbyt dużego poziomu testosteronu. Takie schorzenie nazywa się hiperandrogenizmem. Niemniej, dodatkowe owłosienie w tym przypadku pojawia się nie tylko na twarzy, ale również między piersiami, w okolicy brodawek sutkowych, między pępkiem a spojeniem łonowym, na podudziach. Nadmierne owłosienie jest jednak niezwykle kłopotliwe szczególnie w okolicach intymnych.

Objawy i leczenie hirsutyzmu

Hirsutyzm, o którym mowa, objawia się również przetłuszczaniem się włosów, zmianami łojotokowymi na skórze, nieregularne miesiączki oraz pojawienie się typowo męskich cech, a więc rozrost mięśni czy też niski głos.

Walka z hirsutyzmem nie powinna ograniczać się do usuwania niechcianych włosków. Należy pamiętać, że owłosienie jest jedynie symptomem choroby, a więc niezbędne jest dotarcie do źródła problemu. Niemniej, przyczyną może być nie tylko zaburzona gospodarka hormonalna, ale także guz, wymagający ingerencji chirurgicznej. Można więc uznać, że nadmierne owłosienie jest nie tylko zjawiskiem przysparzającym ogrom dyskomfortu. To może być objaw niebezpiecznych zmian w organizmie podlegających leczeniu - to problem, którego nie można lekceważyć.

Jakie środki można bezpiecznie stosować?

Leczenie hirsutyzmu zawsze powinno być prowadzone przez specjalistę – endokrynologa. Tylko on może dotrzeć do przyczyn problemów hormonalnych i ustawić odpowiednią kurację. 

Jeśli schorzenie przekłada się również na inne sfery, jak cerę i włosy, można w łatwy sposób poprawić ich wygląd. Na zdrową cerę nasi internauci polecają tabletki Visaxinum, które regulują pracę gruczołów łojowych i redukują zmiany trądzikowe. W połączeniu z żelem antybakteryjnym Perakne wypryski pozostaną pod kontrolą. Do oczyszczania skóry warto wypróbować innowacyjny płyn micelarny Sebium-H2O. Preparat ten świetnie sprawdzi się do demakijażu. Błyszczącą się skórę w łatwy sposób zmatujesz z użyciem sypkiego pudru – naszym faworytem dla skóry tłustej został w tym miesiącu puder Saipan.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.