Odpowiednie obuwie kluczem dla zdrowych stóp – na co zwracać uwagę?

Odpowiednie obuwie kluczem dla zdrowych stóp – na co zwracać uwagę?

Każdy z nas chce się cieszyć dobrym zdrowiem. By to osiągnąć, musimy spojrzeć na nasz organizm holistycznie i zadbać o każdy element naszego ciała, nawet tak niepozorny, jak na przykład stopy. Jak to zrobić? Przede wszystkim zacząć od dobrego obuwia. Jakie obuwie wybrać, by zachować stopy w zdrowiu, było w nim komfortowo podczas codziennych czynności, a także by były ładne?

Obuwie sportowe – najlepszy wybór na co dzień

Obuwie sportowe powinno być wybierane jak najczęściej. Jest to najlepsze rozwiązanie dla naszych stóp. Są bardzo praktyczne i wygodne. W ostatnim czasie zakładane są przez kobiety nie tylko do spodni czy szortów, ale także do spódnic i sukienek. Z pomocą obuwia sportowego można stworzyć nie tylko wygodne stylizacje, ale także cieszące oczy. Wybierając odpowiednie buty sportowe dla siebie, zwróć uwagę na to, by były lekkie, wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Bardzo ważną kwestią jest też odpowiednio dobrany rozmiar. W sklepach znajdziesz wiele fasonów w różnych wariantach kolorystycznych, a także przeznaczone do różnych aktywności. Dobrym wyborem będą buty Puma męskie, gdyż bez względu na to, czy potrzebujesz obuwia do chodzenia, biegania, a nawet grania w piłkę nożną, znajdziesz model odpowiadający twoim potrzebom. 

Jeśli nie obuwie sportowe, to jakie?

Oczywiście nie zawsze można założyć obuwie sportowe. Choć jest najlepsze do codziennego  funkcjonowania, może być nieodpowiednie na specjalne okazje czy w przypadku niektórych zawodów. Całe szczęście coraz częściej obuwie sportowe jest wykorzystywane w stylizacjach tzw. smart casualowych. Dzięki temu można stworzyć elegancki zestaw do biura, wykorzystując obuwie sportowe. Gdy sytuacja wymaga założenia obuwia formalnego, pamiętajmy, by wybierać takie, które  wykonane jest z dobrych, elastycznych materiałów jak np. skóra. Wówczas obuwie ułoży się do naszej stopy, nie będziemy musieli się martwić o otarcia, odciski i wzmożoną potliwość stóp. Zwróćmy też uwagę na odpowiednią wkładkę. 

Ani za niskie, ani za wysokie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale źle dobrane obuwie może powodować szereg dolegliwości. Są to m.in. bóle głowy i kręgosłupa, wady postawy, a nawet grzybicę. W przypadku kobiet zbyt częste noszenie wysokich obcasów może spowodować deformacje stóp. Przy tego typu obuwiu, musimy także uważać na kontuzje. Zbyt niska podeszwa też nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie zapewnia stopom amortyzacji. Podobnie w przypadku rozmiaru, zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży rozmiar, nie są odpowiednie, by zachować zdrowe stopy. Musimy też pamiętać, że rozmiar może też różnić się w zależności od typu obuwia oraz marki. Często zdarza się tak, że obuwie zimowe musi być większe, by mogła zmieścić się w nim np. grubsza skarpetka. Po zakupie nowego obuwia nigdy nie wybierajmy się w nich od razu w długą podróż. Zawsze trzeba wcześniej zrobić w nich krótsze dystanse, nawet po domu. Dzięki temu damy im czas na ułożenie się do naszej stopy i unikniemy bólu stóp po spacerze.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.