Mimo iż pielęgnacja jest ważna w każdej porze roku, to jednak w poszczególnych okresach zwraca się większą uwagę na poszczególne części ciała, które są bardziej narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Z uwagi na zbliżającą się porę letnią, chcemy zaprezentować kilka sposobów na to, jak cieszyć się pięknymi i zadbanymi stopami w wakacje.
Co może szkodzić stopom?
Okres letni to czas, kiedy wszystkie kozaki, botki i trapery idą w odstawkę. Częściej odsłania się stopy, nosząc sandały i klapki lub chodząc boso. Rzadko kto decyduje się na pełne obuwie, w którym stopy są narażone na większe pocenie się bądź odparzenia. Wysoka temperatura, wakacyjny klimat, wyjazd nad morze, jezioro sprzyjają długim spacerom, wycieczkom, podczas których może dojść nie tylko do urazów mechanicznych, ale także otarć, wysuszenia i rogowacenia pięt, tworzenia się rozległych pęcherzy np. przez źle dobrane obuwie.
Choć mówi się, że chodzenie na boso ma korzystny wpływ na zdrowie i jednocześnie pozwala na naładowanie się energią, pochodzącą z ziemi (według wierzeń), to jednak spacery po nadmorskim molo lub gorącym piasku nie będą korzystnie odbijały się na kondycji stóp. Skóra staje się przez to twarda, tworzą się na niej skorupy, co przywodzi na myśl hipisowski ruch. Hipisi, chodząc na boso, wyrabiali sobie tzw. naturalny but. Obecnie zrogowaciała i twarda skóra niekoniecznie uchodzi za walor estetyczny.
Latem stopy są także bardziej narażone na grzybicę, np. podczas wizyt na basenie. Szczególnie jeśli zapomina się o ochronie stóp w postaci gumowych klapek i stosowania dezynfekujących spryskiwaczy po opuszczeniu pływalni. W sytuacji gdy jednak grzybica zdążyła już się rozwinąć godnym zainteresowania może się okazać Undofen Lakier + Akcesoria.
Jak dbać o stopy latem?
Stopy wymagają pielęgnacji szczególnie po zimie. Z doświadczenia wiadomo, że zimą nie przykłada się tak dużej wagi do pielęgnacji, szczególnie jeśli stopy są na co dzień zakrywane skarpetami i ocieplanym obuwiem. Po zimie stopy mogą być zmęczone a ich wygląd mocno odbiegać od tego, jaki chcielibyśmy pokazywać. Są jednak sposoby na to, jak przywrócić stopom ich dobrą kondycję.
Czytaj: Jak dbać o stopy? Poznaj 6 sposobów!
Produkty do pielęgnacji stóp mają na celu usunąć zrogowaciały naskórek oraz pozostawić skórę gładką i miłą w dotyku. Dobry produkt to podstawa do tego, by stopy były zadbane i wyglądały pięknie. Jeśli w grę wchodzi przywrócenie ich kondycji po zimie, w pierwszej kolejności warto zadbać o pięty. Ten drobny zabieg powinien przebiegać w trzech etapach: moczenie, ścieranie, nawilżanie. Jest to o tyle wygodne, że można to wykonać w domowym zaciszu podczas wieczornej kąpieli.
Rozgrzana pod wpływem ciepłej wody skóra staje się bardziej miękka. Łatwiej wtedy przy użyciu tarki lub pumeksu do stóp pozbyć się wszelkich defektów skóry: pęknięć, zgrubień, zrogowaceń. Podczas ścierania usuwany jest martwy naskórek, pod którym znajduje się gładka warstwa. To dlatego tak ważne jest odpowiednie nawilżanie. Ma ono na celu zapobiec nawrotom problemów skóry stóp. Peeling należy wykonywać raz na 1-2 tygodnie.
Koniec z nadmiernym poceniem stóp!
Oczywiste jest, że w lecie gruczoły potowe są o wiele bardziej aktywne. Poci się całe ciało, stopy również, dlatego wygodne obuwie z dobrego materiału to podstawa, by zmniejszyć nieprzyjemny zapach. Gdy jednak staje się on dokuczliwy pomóc może regularne mycie stóp (nie ma nic dziwnego w tym, że w okresie letnim myjemy się częściej. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie świeżości, co w obecnych latem temperaturach jest nie lada wyzwaniem). Gdy jednak nie ma czasu na szybki prysznic pomóc może Etiaxil Antyperspirant Lotion do stóp i dłoni skóra normalna. Jest to produkt w postaci antyperspirantu do stóp i dłoni, który może pomóc w zredukowaniu niekomfortowego problemu związanego z przykrym zapachem i nadmierną potliwością.
Gdy pojawiają się odciski, warto zaradzić na nie od razu. Wiele osób zastanawia się, czym są odciski. Powstają one pod wpływem ocierającego obuwia. Wtedy dwie warstwy skóry rozwarstwiają się, a pomiędzy nimi pojawia się płyn surowiczy, pełniący funkcje ochronne. To właśnie powszechnie znany bąbel z płynem.
Wiele osób popełnia błąd, przekłuwając go, gdyż tę metodę stosuje się w ostateczności, np. gdy powstały bąbel powoduje dyskomfort. Warto jednak odczekać aż skóra dojdzie do pierwotnego stanu, a bąbel z płynem surowiczym zniknie. W przypadku większych odcisków można zastosować plaster Salvequick Corn. Są to plastry z opatrunkiem, które stosuje się w celu zmniejszenia obrzęku i ucisku. Zawierają kwas salicylowy.
Sprawdź również: Powracający problem pękających pięt
Jeśli odcisk pojawia się na palcu (a zdarza się to często), można wypróbować Plastry Compeed na odciski na palcach stóp. Nie dość, że ich działanie ma polegać na tym, by wyeliminować ucisk związany z odciskiem, to także mają właściwości nawilżające oraz ochronne przed otarciami.
Piękne stopy to wizytówka kobiety. Aby czuć się komfortowo i nie krępować się przed odsłanianiem ich w wakacje, warto odpowiednio wcześnie zadbać o ich pielęgnację. Wakacje tuż, tuż. Nie ma na co czekać.