Lato to wyczekana przez wiele z nas pora roku. Zrzucamy bluzy i długie spodnie i z radością oddajemy się słonecznym kąpielom. Czasem jednak nadmiar entuzjazmu sprawia, że zapominamy o odpowiedniej ochronie przed promieniami UV. Nim się spostrzeżemy, na skórze pojawiają się ciemne plamy i nieestetyczne przebarwienia. Czy da się je usunąć?
Skąd biorą się przebarwienia?
Przebarwienia powstają w wyniku nieprawidłowego działania melanocytów (komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny, czyli barwnika naszej skóry). Jeśli melanocytów jest za dużo lub są zbyt aktywne, produkują nadmiar melaniny.
Dzieje się to na tych partiach skóry, które najczęściej wystawiamy na działanie promieni słonecznych: twarzy, dłoniach, ramionach, plecach i dekolcie.
Oprócz samego słońca, na powstawanie plam na skórze mają wpływ substancje fotouczulające, występujące w niektórych lekarstwach czy olejkach eterycznych, będących np. składnikiem perfum.
Nie bez znaczenia jest wiek i poziom hormonów: przed trzydziestką przebarwienia mogą pojawić się na skutek ciąży, przyjmowania doustnej antykoncepcji, chorób tarczycy. Po 50 roku życia plamy powstają w wyniku przekwitania oraz zaburzeń pracy wątroby.
Plamy – jak się uchronić?
Mówią, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak też jest w przypadku zmian barwnikowych – najlepiej nie dopuszczać do ich powstania.
W tym celu codziennie trzeba stosować krem z filtrem UV o wysokim faktorze, nie zapominając o jego reaplikacji co kilka godzin. Oprócz tego unikajmy przebywania na słońcu w czasie, kiedy opala ono najmocniej – między 11 a 15.
Warto sprawdzić składy używanych kosmetyków i suplementów, i przed latem odstawić te, które zawierają alkohol, cytrusowe olejki eteryczne, dziurawiec itp.
Kuracje kosmetyczne z użyciem kwasów owocowych i retinolu również proponujemy przełożyć na jesień lub zimę.
Jak pozbyć się istniejących przebarwień?
Co jednak możemy zrobić, gdy już posiadamy nieestetyczne plamki? Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia i istnieje kilka skutecznych sposobów na usuwanie przebarwień. Najlepiej zacząć już jesienią, gdyż świeżo powstałe plamy łatwiej poddają się leczeniu.
Silnym działaniem rozjaśniającym charakteryzuje się witamina C i zawarty w niej kwas askorbinowy. Oprócz likwidacji przebarwień uzyskamy także efekt odmładzający i rozświetlający. Warto wybrać skoncentrowany preparat, np. kapsułki. Można je bezpiecznie stosować w warunkach domowych.
Podobnie ma się sprawa z peelingiem: na rynku dostępne są profesjonalne preparaty o bogatej formule, np. z peptydami biomimetycznymi i kwasem glikolowym. Aby pozbyć się przebarwień, ważne by stosować je co kilka dni zgodnie z zaleceniami producenta.
Można oczywiście skorzystać z oferty salonów kosmetycznych. W tym wypadku pula zabiegów na usuwanie przebarwień się powiększa: od głęboko złuszczających peelingów chemicznych po mikrodermabrazję, terapię laserową lub krioterapię.
Więcej informacji na temat metod i sposobów jak usunąć przebarwienia: https://proage.pl/Jak-pozbyc-sie-przebarwien-blog-pol-1604673559.html