Przepis na dobry humor! Owoce i warzywa kontra stres

Przepis na dobry humor! Owoce i warzywa kontra stres

Dodano: 25-04-2015

odchudzanie zdrowe odżywianie zdrowie

Chyba każdy z nas zauważa, że różnego rodzaju suplementy diety są obecnie coraz bardziej popularne i z każdej strony o nich słyszymy. W aptekach pojawiają się liczne specyfiki, które mają nam pomóc w walce ze stresem. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to problem, z którym musi radzić sobie każdy z nas. Nie warto jednak udawać się do apteki, po chemiczne specyfiki, lecz zdecydowanie lepiej skorzystać z warzywa i owoców, które są świetnym rozwiązaniem na za bardzo pobudzone nerwy

Stres dotyka naszego organizmu praktycznie z każdej strony. Różnego rodzaju sytuacje w domu czy w pracy sprawiają, że nerwy są wystawione na próbę i niekiedy trudno sobie z nimi poradzić. W momencie, gdy stres jest krótki nie ma zmartwień, jednak gdy będzie się pojawiać ciągle trzeba wziąć to pod uwagę, gdyż może prowadzić do wielu innych dolegliwości, w związku z tym bardzo ważne będzie jego szybkie zwalczenie w takiej sytuacji. Ciągły niepokój prowadzić może do problemów z sercem czy krążeniem. W walce ze stresem pomocne mogą się okazać owoce i warzywa. Radzi się, by spożywać je 5 razy dziennie. Przygotowaliśmy dla Was porady, w których opowiemy co kiedy spożywać, by dobrze się czuć i emanować zadowoleniem. 

Na początek każdego dnia. 

Aminokwas o nazwie Tryptofan to produkt, który przetwarzany jest w naszym rganizmie w serotoninę, którą powszechnie określa się jako hormon szczęścia. Ma decydować on o tym, że będziemy mieli dobre samopoczucie oraz pozytywny nastrój. Dlatego warto się starać, by w śniadaniu pojawiał się właśnie tryptofan. Jego źródłem będą między innymi owoce banan i awokado. Wystarczy tylko kilka minut, by przygotować z nich smothie i spożyć z wielką przyjemnością. Blenderem warto zmrożone owoce mieszkać z mlekiem migdałowym. Do smaku można dodawać różne elementy, w tym zdrowy szpinak. W ten sposób dostarczymy do organizmu liczne witaminy na początek dnia. 

Bez stresu w ciągu dnia

W ciągu każdego dnia mamy bardzo wiele różnorakich sytuacji, które mogą prowadzić do stresu. Obowiązki zawodowe, goniące nas terminy mogą sprawiać, że stres będzie się kumulował. Zazwyczaj chcemy go pokonać sięgając po tłuste i tuczące przekąski. Lepiej wybrać coś zdrowego, co będzie również wpływać na uspokojenie naszych nerwów. Wtedy najlepiej między innymi sięgnąć po suszone owoce, które łagodzą nerwy. Śliwki, figi, morele czy daktyle to rozwiązanie doskonałe. Szczególnie, gdy w owocach jest dużo potasu będzie on wpływał na nasz ośrodek nerwowy i może doprowadzić do uspokojenia skołatanych nerwów. 

Obiad w ciągu dnia 

Obiad to moment, w którym na spokojnie możemy sięgnąć po wiele warzyw, które poprawiać będą samopoczucie. Przede wszystkim poleca się w tym momencie brokuły oraz kapustę. Znajduje się tam między innymi dużo wapnia, który poprawia uwalnianie neuroprzekaźników i może wpływać na produkcję żeńskich hormonów odpowiedzialnych za stan psychiczny organizmu. Gdy brakuje wapnia najczęściej pojawia się nadmierna nadwrażliwość i stres staje się większy. W tych produktach znajduje się również duża ilość witamin z grupy B, dzięki czemu można liczyć na poprawę funkcjonowania ośrodka nerwowego. W obiedzie warto również, by znalazł się szpinak, w którym mamy duże ilości magnezu. Jest to element, który wpływa na poprawę myślenia, uspokaja oraz wspiera funkcjonowanie pamięci. 

Witaminowa uczta 

Substancje, które nadają kolor nazywają się flawonoidami. To przez nie możemy się cieszyć tym, że różnego rodzaju owoce i warzywa mają wiele zróżnicowanych barw. Badacze starają się jednak pokazywać również ich inne zalety. Przede wszystkim poprawiają one funkcjonowanie układu nerwowego. Znajdują się w większości owoców, dlatego zawsze warto o tym pamiętać. Znajdują się w jabłkach, grejpfrutach, pomarańczach, winogronach czy bananach. Używając tych owoców można przygotować sobie doskonałą sałatkę, która stanie się właściwie witaminową bombą, która poprawi funkcjonowanie naszego organizmu. 

Coś na wieczorną przekąskę. 

Wieczorem oczywiście powinniśmy unikać objadania i sięgnąć po coś co stanie się delikatne oraz lekko strawne i będzie relaksować. Doskonałym produktem mogą być w tym momencie różnego rodzaju nasiona, w których znajduje się duża ilość trypofanu. Będzie on wpływał na produkcję melatoniny, która w naszym organizmie zacznie odpowiadać za spokojny sen. Pozwoli również uspokoić stres z całego dnia i będzie można go zredukować. Nasz organizm nie produkuje go jednak samodzielnie, dlatego warto dostarczać ten aminokwas właśnie w ramach posiłków. Warto wybierać również migdały, które mają wiele witamin oraz magnez, dzięki czemu świetnie wpływają na pamięć, budują koncentrację oraz mają działanie przeciwdepresyjne. 

Tak więc żeby uspokoić swoje nerwy trzeba jedynie zmienić swoją dietę nie trzeba brać licznych suplementów diety. Wystarczy sięgnąć po duże ilości warzyw i owoców, które mogą poprawić pracę naszego układu nerwowego i będą poprawiać nasz nastrój. Jest to również forma zdrowej przekąski, dlatego można również zatroszczyć się w ten sposób o szczupłą sylwetkę.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.