Ciąża jest stanem dużego obciążenia dla całego organizmu. Wiele czynności wymaga większego wysiłku, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, co przekłada się na większe zmęczenie. Daje to się we znaki szczególnie w upalne dni. Kiedy żar leje się z nieba trudno zmobilizować się nawet do prostszych czynności, co szczególnie uderza w osoby ciężarne. Sprawdź, co musisz wiedzieć o skwarze na dworze w ciąży.
Ostrożnie z opalaniem – pamiętaj o kremach z filtrem
Leżenie plackiem na plaży lub w parku to czynność, którą uwielbia wiele osób. Trudno nie poddać się słodkiemu lenistwu na słońcu, jednak trzeba na nie uważać szczególnie podczas ciąży. Należy zawsze pamiętać o stosowaniu odpowiednich kremów z filtrami (przynajmniej SPF 20, a najlepiej 30 lub 50), osłanianiu głowy i przenoszeniu się od czasu do czasu w obręb cienia.
Na tych kilka miesięcy ciąży najlepiej zrezygnować z tego rodzaju spędzania wolnego czasu i wybrać przebywanie w chłodniejszym, a przede wszystkim zacienionym miejscu.
W artykule https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/jak-przetrwac-upaly-w-ciazy/ zdobędziesz więcej informacji na ten temat.
Jak zapobiegać uciążliwym obrzękom i łagodzić ich objawy?
Obrzęki to problem wielu osób w ciąży, a upał jeszcze bardziej im sprzyja. Gromadzenie płynów oraz uciskanie żył przez rozszerzająca się macicę to najczęstsze przyczyny zmian w ciele. Aby zminimalizować nieprzyjemne skutki, warto kilka razy w ciągu dnia kłaść się na plecach, unosząc lekko nogi.
Na zmniejszenie obrzęków na stopach i nogach pomoże moczenie ich w zimnej wodzie, a w przypadku innych miejsc można stosować zimne okłady. W przypadku szczególnie uciążliwych objawów można też zaopatrzyć się w specjalny żel chłodzący dla osób w ciąży.
Przestrzegaj zasad zdrowej aktywności fizycznej
Ciąża nie jest w większości przypadków stanem, który wyklucza jakikolwiek ruch, jednak należy dostosować stopień jego intensywności. Organizmu nie należy dodatkowo obciążać szczególnie w czasie upałów. Jeśli chcesz rozruszać nieco stawy, wybierz się na łagodny spacer, ale unikaj wychodzenia w godzinach między 11 a 16. Wtedy bowiem występuje największy skwar.
Dobrze też praktykować poranną lub wieczorną jogę bądź inne podobne ćwiczenia. Ubrania do aktywności powinny być lekkie i przewiewne, najlepiej wykonane z bawełny albo lnu.
Zadbaj o odpowiednią dietę i podaż płynów
Ciężki posiłek niepotrzebnie nadwyręża żołądek, a kolejny czynnik obciążający organizm nie jest pożądany. Warto zatem gotować i jeść potrawy lekkostrawne, gotowane na parze, a nie smażone. Doskonałym źródłem witamin i wody są owoce i warzywa, które dobrze spożywać w dużej ilości.
Osoby spożywające mięso powinny wybierać chude odmiany, szczególnie indyka, a także ryby bogate w zdrowe tłuszcze. Istotne jest również picie odpowiedniej ilości wody albo herbat owocowych i ziołowych. Optymalna ilość płynów powinna mieścić się w granicach od 2,5 do 3 litrów.
Skwar na dworze i ciąża to trudne połączenie, ale z odpowiednią pielęgnacją ten okres może okazać się znacznie łatwiejszy.
Przygotowując ten artykuł inspirowaliśmy się materiałami, które są na stronie apteki internetowej https://gemini.pl/