Wpływ pogody na zdrowie, samopoczucie i zachowanie

Wpływ pogody na zdrowie,  samopoczucie i zachowanie

Jak wykazały badania, w Polsce nawet 70% ludzi jest wrażliwa na zmiany pogody. Z kolei na Islandii z powodu krótkich dni i długiej zimy depresja uznawana jest za chorobę narodową. Co ciekawe  eksperymenty laboratoryjne,  a także  obserwacje w warunkach naturalnych pokazały, że kierowcy stojący w ulicznym korku o wiele częściej trąbią latem niż w czasie  zimy, a  w słoneczne dni kelnerzy otrzymują wyższe napiwki. Jak widać zjawiska atmosferyczne mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie a także na  zachowanie. 


Ciśnienie wpływa na samopoczucie

Dla naszego układu krążenia optymalne ciśnienie atmosferyczne  to 1016 hPa. Niebezpieczne dla zdrowia są nagłe zmiany ciśnienia  (powyżej 8 hPa na dobę) szczególnie kiedy ciśnienie spada. Zostało potwierdzone badaniami, że  w takie dni jest więcej  zawałów serca i przypadków migotania przedsionków. Dni z niskim poziomem ciśnienia atmosferycznego nie sprzyjają również naszemu samopoczuciu. Zaobserwowano wtedy  skłonność do  destrukcyjnych zachowań uczniów w szkołach, kłótni oraz samobójstw. Dlaczego tak się dzieje?  Kiedy ciśnienie atmosferyczne jest niższe, tlen z większym trudem przenika do krwi przez pęcherzyki płucne. To z kolei sprawia, że aby uzupełnić deficyt tlenu ludzie muszą głębiej oddychać, serce jest  bardziej obciążone. 


Ciśnienie atmosferyczne a ból głowy
Bóle głowy i  migreny mogą być spowodowane niskim ciśnieniem atmosferycznym, związane jest to  z tworzeniem  się różnicy ciśnień między atmosferą a powietrzem w zatokach. 

Ciśnienie a poziom cukru we krwi
Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków  na temat  zależności między skutecznością pomp insulinowych, a wahaniami ciśnienia atmosferycznego wykazały, że spadek poziomu ciśnienia atmosferycznego  może powodować uwięzienie powietrza w pompie i  tworzenie się mikropęcherzyków, które wpływają na dostarczanie insuliny do organizmu, a tym samym poziom cukru we krwi. 

 

Wpływ wiatru na samopoczucie

Większość z nas na pewno doświadczyła niekorzystnego wpływu silnego wiatru na samopoczucie. Silny  wiatr nasila stres, obniża zdolność koncentracji,  zwiększają częstość mrugania. W czasie wietrznych dni często jesteśmy podenerwowani, nerwowi. 
W niektórych państwach np. W Szwajcarii  sądy wymierzając kary traktują wiatr jako okoliczność łagodzącą. A w  Argentynie  zbrodnie w afekcie są lżej karane w okresie wiania wiatru pomponio.

 


Dlaczego wiatr działa niekorzystnie na samopoczucie?
Silny wiatr jest nie tylko uciążliwy co pogarsza ogólne samopoczucie,ale również  jonizuje powietrze.  Negatywny wpływ na nas mają głównie wiatry niosące dodatnie jony.  To np. mistral na południu Francji, sirocco na Półwyspie Apenińskim i  halny w Tatrach. Jeśli  powietrze jest dodatnio zjonizowane rośnie liczba osób zgłaszających się do szpitali psychiatrycznych, odnotowuje się wzrost pesymizmu,  wypadków samochodowych. Jesteśmy skłonni do irytacji, depresji i nerwowości. Dlatego chcąc poprawić samopoczucie przeczytaj artykuł Jak zwalczyć złe samopoczucie?

Zupełnie inaczej działa na nas powietrze zjonizowane ujemnie  wytwarzane np. Przez drzewa iglaste. Poprawia się nasz nastrój i zdolności intelektualne. Dlatego warto wybrać się od czasu do czasu na spacer do lasu. 


Czy pogoda wpływa bardziej na mieszkańców miast czy wsi?

W miastach wysokie budynki ograniczają ruch mas powietrza co zwiększa subiektywny odczucie ciepła. Jak mówi prof. Krzysztof Błażejczyk z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk: W "kanionach" ulic temperatura odczuwana przez mieszkańców sięga 65 stopni – to tak, jakbyśmy nagle weszli do sauny. 
Zanieszyszczenie powietrza jest równie groźnie dla zdrowia mieszkańców terenów miejskich   jak ciśnienie i temperatura. Trujące gazy mogą prowadzić do niedotlenienia organizmu i podwyższenowego cisnienia krwii. Drobinki pyłu mogą przedostawać się do krwioobiegu i uszkodzić naczynia wieńcowe. Światowa  Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie  zanieczyszczonym powietrzem oddycha 5 mld ludzi.  Co roku wskutek tego umierają trzy miliony ludzi. 

 

Reakcje organizmu na zmiany pogody są bardzo indywidualne. Dlatego obserwuj swój  organizm. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi skonsultuj się z lekarzem. 

Pamiętaj, że niezależnie od pogody możesz cieszyć się dobrym samopoczuciem. Dlatego polecam artykuł Witaminy na pogodę i na niepogodę - świeże i zdrowe soki

 


Kardiostabil to suplement diety uzupełniający  codzienną dietę w magnez i wyciąg z owoców głogu. Preparat polecany  w stanach zwiększonej podatności na stres, nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej, zaburzeniach układu krążenia.

Być może zainteresuje Cię także  suplement diety Magnolia działający  uspokajająco oraz przeciwdziała  depresji. Dzięki naturalnym składnikom  Magnolia łagodzi uczucie lęku i smutku, poprawia samopoczucie oraz zapewnia zdrowy sen. 


Natomiast jeśli chcesz dodać sobie energii wypróbuj Guarana Energy  zawierający m.in. Tauryne,  wyciąg z nasion quarany oraz  kofeinę.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.