Jak poradzić sobie z katarem latem?

Jak poradzić sobie z katarem latem?

Przyczyn letniego kataru może być wiele. Ta nieprzyjemna dolegliwość może pokrzyżować długo wyczekiwany urlop i odebrać chęci do aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli czujemy, że dopada nas katar, najlepiej działać jak najszybciej, nie warto poddawać się chorobie i czekać aż sama ustąpi.

Katar latem – przyczyny

Katar może być wynikiem wielu chorób i pojawiać się przez cały rok, także latem. Najczęstszą przyczyną kataru – wysięku z nosa, kichania, uczucia zatkania nosa są infekcje wirusowe[1]. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, kiedy chory kaszląc lub kichając rozpyla kropelki wydzieliny z dróg oddechowych z wirusami. Drobnoustroje trafiają do naszego organizmu także przez kontakt z zakażonym przedmiotem, np. dotykając klamki, telefonu czy poręczy. Znacznie rzadziej katar wywołują bakterie lub grzyby. Często przyczyną kataru są alergie. W ich przebiegu katar bywa szczególnie uciążliwy. Towarzyszy mu bardzo częste kichanie, swędzenie nosa, a czasem także oczu[2]. Alergiczny nieżyt nosa spowodowany przez pyłki roślin jest nazywany katarem siennym, który występuje sezonowo. Wodnisty katar latem często powodują pyłki traw, chwastów i drzew[3]. Za całoroczny alergiczny nieżyt nosa mogą odpowiadać także alergeny zwierząt, roztocza czy grzyby[4]. Katar w lato może mieć także związek z nieumiejętnym stosowaniem klimatyzacji. Przeziębienie przez klimatyzację dotyczy nagłego schłodzeniem ciała, a także nieprawidłowej higieny samego urządzenia[5]. Stosując klimatyzację warto pamiętać o jej regularnym czyszczeniu i konserwacji, a także stopniowym ochładzaniu pomieszczeń.

Jak leczyć przeziębienie latem?

Przeziębienie latem potrafi niemiło nas zaskoczyć. Zatkany nos, kichanie i katar w lecie może popsuć długo planowany urlop i wakacyjny wypoczynek. Dlatego, kiedy czujemy, że dopada nas przeziębienie, warto działać szybko. Jak leczyć przeziębienie latem, aby nie pokrzyżowało nam wakacyjnych planów? Postępowanie w takim przypadku polega na leczeniu objawowym. Pomocne będą zarówno środki farmakologiczne, jak i domowe sposoby. Najczęściej stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe jak ibuprofen, czy paracetamol. Na ból gardła i kaszel przyjmuje się tabletki do ssania, syropy – także te domowej roboty. Katar i zatkany nos można leczyć stosując preparaty obkurczające i nawilżające błonę śluzową nosa. Przeziębienie w lato bywa szczególnie uciążliwe dla najmłodszych. Warto więc działać szybko, aby zminimalizować męczące objawy i przywrócić dziecku radość i chęć na zabawę.

Sposoby na katar latem

Katar w lato? Bez paniki! Z przeziębieniem można walczyć, stosując łatwo dostępne środki. Warto sięgać po domowe sposoby naszych babć. Inhalacje z soli fizjologicznej pomagają oczyścić nos i nawilżyć błonę śluzową. Można sięgnąć po olejki eteryczne[6]. Domowe zabiegi warto wspomagać odpowiednimi preparatami z apteki. Na katar i zatkany nos  pomocne będą środki z ksylometazoliną i deksopantenolem.  Ksylometazolina zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, a deksopantenol  łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację błony śluzowej nosa. Substancje te wchodzą w skład aerozolu do nosa nasic®. Mogą go stosować dorośli, jak i dzieci  powyżej 6. roku życia.

Przeziębienie latem to nie powód do paniki. Działając szybko i rozsądnie można zwalczyć uciążliwe objawy i cieszyć się urokami lata.

Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Artykuł powstał przy współpracy z MCM Klosterfrau Healthcare.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

nasic®, (0,1 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 6 lat. Produkt leczniczy nasic® zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

[1] A. Padjas., Najczęstsze przyczyny kataru. Pozyskano z: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/90728,najczestsze-przyczyny-kataru

[2] M. Zagor., P. Czarnecka., M. Janoska-Jaździk., Nieżyt Nosa. Pozyskano z: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/105992,niezyt-nosa

[3] M. Świerczyńska-Krępa., Alergiczny nieżyt nosa (katar sienny i całoroczny alergiczny nieżyt nosa): przyczyny, objawy i leczenie. Pozyskano z: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa

[4] Ibidem

[5] Przeziębienie od klimatyzacji – jak szybko się wyleczyć?., Kopalnia soli Wieliczka., Dla kuracjuszy, 0707/2021. Pozyskano z: https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy/przeziebienie-od-klimatyzacji-jak-szybko-sie-wyleczyc-lcj5

[6] L. Burgess, Top 7 essential oils for sinus congestion, Medical News Today, 2/27/2019. 

Pozyskano z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324570

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.