Kategorie produktów

Kategorie produktów

Próchnica

Próchnica

Przebarwienia zębów

Coraz więcej pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne, boryka się z próchnicą zębów. Nie od dziś wiadomo, że dolegliwość ta jest wyjątkowo szkodliwa i ciężko odzyskać dawną kondycję zębów, dlatego tak ważna jest dbałość o higienę jamy ustnej.

Z próchnicą zmagają się przeważnie dzieci, ale choroba ta dotyka także dużą ilość osób dorosłych, najczęściej za jej powstawanie obwiniamy słodycze i słusznie, choć przyczyn można wymienić znacznie więcej.

Jak uniknąć próchnicy zębów? 

Próchnica i jej przyczyny

Na powstawanie próchnicy mają wpływ takie czynniki, jak: niedobór wapnia, fosforu, brak niektórych witamin oraz mikroelementów, duże znaczenie ma tutaj dbałość o higienę jamy ustnej.

Myjąc zęby po każdym posiłku, zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy, dodatkowo ograniczenie spożywanych węglowodanów czy spożywanie miękkich posiłków daje nam większe zabezpieczenie.

Niektórzy ludzie jednak skazani są na borykanie się z próchnicą przez predyspozycje osobnicze. Jedno jest pewne – kontrolując stan naszej jamy ustnej, możemy zapobiec wielu bolesnym i kosztownym zabiegom.

Gdzie powstaje próchnica?

Zazwyczaj próchnica pojawia się wyłącznie na jednym lub dwóch zębach, w przypadku zaniedbania problemu może ona przenieść się na resztę zębów. Najczęściej powstaje w rowkach oraz zagłębionych powierzchniach zęba, ale również w miejscach przydziąsłowych.

Nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z zębami mlecznymi, czy stałymi – problem próchnicy dotyka każdy rodzaj zęba.

Można nawet stwierdzić, iż mleczaki są w gorszym położeniu, ponieważ o wiele szybciej może w nich rozwinąć się ta choroba. Zęby mleczne charakteryzują się o wiele gorsza mineralizacją, a próchnica może pojawić się tuż po wyrżnięciu się ząbka i nazywana jest próchnicą wczesną.

Pozostali narażeni są na próchnicę zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się zęby stałe – dopiero co wyrżnięty ząb nie ma ukończonego w pełni procesu mineralizacji i jest jakby niechroniony, dlatego szczególnie wtedy poleca się nadmierną dbałość o higienę jamy ustnej. 

Można by rzec, iż im starsi jesteśmy, tym gorzej będzie nam walczyć z próchnicą. U osób starszych problem ten wygląda już o wiele gorzej, ponieważ szyjki zębowe oraz korzenie zębowe zostają odsłonięte na skutek utraty kości wyrostka zębodołowego.

Z początku wydaje nam się, że to zwykłe przebarwienie, lecz z czasem można zaobserwować wrażliwość na słodkie produkty, a wtedy zostało już niewiele do powstania ubytku próchnicowego.

Jak uchronić się przed próchnicą?

Mało kto wie o tym, że o uzębienie można zadbać już w okresie płodowym. W 4 miesiącu życia płodowego dochodzi już do mineralizacji zębów mlecznych, natomiast po dwóch kolejnych miesiącach mineralizują się zęby stałe.

Duże znaczenie ma dieta, którą prowadzi przyszła mama – spożywanie nieodpowiednich pokarmów może wpłynąć negatywnie na uzębienie naszego dziecka, a mianowicie osłabić je, przez co ząbki będą bardziej podatne na próchnicę.  

Przyszłe mamy powinny więc nie tylko spożywać właściwe pokarmy, ale także utrzymać właściwy poziom wapnia, fosforu, magnezu, a także witamin oraz mikroelementów – zbyt niski poziom tych składników może spowodować większą podatność dziecka na próchnicę.

Jeśli zależy nam, aby nasz maluch rósł zdrowo i chcemy cieszyć się z każdego nowego ząbka, zadbajmy o to, by spożywać dużo białka, witaminy A, B, C oraz D, a także zrezygnować ze spożywania węglowodanów. Jednak dbałość o jamę ustną naszego dziecka nie kończy się na życiu płodowym – przygotowując dla niego posiłki, pamiętajmy, aby ich jakość była zadowalająca, a spożywane produkty pełnowartościowe i wysokiej jakości.

Ubytki warto reagować jak najszybciej

Jeśli czujemy, że z naszym zębem dzieje się coś niepokojącego: boli, jest wrażliwy na ciepło, zimno oraz słodkie może to oznaczać, że został zaatakowany próchnicą.

Przy szybkiej reakcji jest szansa, że zostało jeszcze choć trochę zdrowej zębiny i ząb możemy uratować, gorzej sytuacja wygląda w przypadku, gdy ząb jest już martwy – pozostaje nam wyłącznie leczenie kanałowe, polegające na usunięciu miazgi. W ten sposób zachowamy nasz ząb, lecz jest on martwy i o wiele bardziej narażony na złamanie czy ukruszenie.

W przypadku, gdy proces próchnicy dopiero rozpoczął się na naszym zębie, wystarczy, że poddamy się zabiegowi remineralizacji, który polega na dokładnym oczyszczeniu zęba i nałożeniu związku fluoru. Inną opcją jest tradycyjne plombowanie, gdy próchnica dostała się nieco głębiej do naszego zęba – w tym przypadku, po oczyszczeniu zęba, stomatolog wypełnia nam ząb plombą, dzięki czemu odzyskujemy zdrowego zęba.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Nie warto jednak zastanawiać się nad najmniej inwazyjnymi metodami leczenia próchnicy, lecz przestrzegać najważniejszych zasad, które pomogą utrzymać naszą jamę ustną w zdrowiu i pięknym wyglądzie.

Wystarczy zmienić kilka nawyków żywieniowych, a także regularnie i dokładnie myć zęby, aby uniknąć jakichkolwiek problemów związanych z próchnicą. Dbanie o nasze zęby już od najmłodszych lat jest bardzo ważne, dlatego musimy walczyć o to, by jak najdłużej pozostały piękne i zdrowe.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.