Już na drugą połowę tego roku planowane są zmiany dotyczące e-recept wystawianych pacjentom przez lekarzy oraz możliwości ich późniejszej realizacji w aptece. Do zmian rząd przygotowywał się już od dłuższego czasu, a ich wejście w życie może realnie ułatwić pacjentom dostęp do leków. Planowane zmiany mają wyeliminować uciążliwy problem, dotyczący kwestii częściowej realizacji e-recept w aptekach. Zmianami zostaną objęte wszystkie e-recepty, w tym zarówno te otrzymywane w ramach konsultacji stacjonarnych, jak i te wystawiane pacjentom w ramach telemedycyny.
Czym są e-recepty i jak działają?
E-recepty to elektroniczne wersje dokumentów uprawniających pacjentów do wykupienia przepisanych przez lekarza leków. E-recepty zastąpiły znane z wcześniejszych lat tradycyjne recepty papierowe, stając się ich nowocześniejszą i bardziej wygodną formą. Wprowadzenie e-recept ułatwiło zarówno ich wystawianie (również na odległość), jak i realizację, gdyż pacjent od tej pory nie potrzebuje mieć przy sobie fizycznego dokumentu w wersji papierowej, aby móc wykupić potrzebne leki. Wystarczy, że pacjent ma odpowiednie dane, takie jak kod e-recepty oraz numer PESEL osoby, dla której ta recepta została wystawiona, a bez problemu wykupi lek. Nie wszystkie kwestie w e-receptach okazały się jednak trafnym rozwiązaniem, co stało się powodem zmian w przepisach, które są planowane na rok 2023.
Zmiany w e-receptach w 2023 roku
Planowane na drugą połowę roku 2023 zmiany w e-receptach mają dotyczyć sposobu ich realizacji w aptece. Nie zawsze w leczeniu wykorzystuje się pojedyncze opakowanie leku – niekiedy terapia trwa dłużej i wymaga wybrania kilku opakowań medykamentu. Pacjent może na szczęście otrzymać od lekarza e-receptę na więcej niż jedno opakowanie leku (zarówno stacjonarnie, jak i online), co często jest niezbędne do pełnego przeprowadzenia terapii lub do kontynuowania jej przez określony czas do kolejnej wizyty. Jest to oczywiście wygodna opcja, dzięki której pacjent nie musi ponownie zgłaszać się do lekarza po kolejne recepty niezbędne do kontynuowania leczenia. Do tej pory jednak realizacja takich e-recept była utrudniona.
Realizacja e-recept na kilka opakowań tego samego leku – jak to było dotychczas?
Dotychczas w ramach jednej e-recepty opiewającej na kilka opakowań tego samego leku pojawiały się pewne ograniczenia związane z realizacją. Pacjent miał co prawda możliwość stopniowej realizacji e-recepty, czyli rozłożenia w czasie wykupywania leków, jednak z pewnymi zastrzeżeniami. Pacjenci doceniali możliwość rozłożenia zakupów leków „na raty”, ze względu na zmniejszone jednorazowe koszty zakupu, które mniej obciążały domowy budżet. To też pewność, że nieużywany w danym momencie lek będzie prawidłowo przechowywany – w warunkach domowych różnie z tym bywa. Ograniczenia związane z częściową realizacją e-recept wymuszają jednak obecnie na pacjencie konieczność wykupywania kolejnych opakowań leku z tej samej serii w aptece, gdzie dokonano zakupu pierwszego z nich. Takie zasady były niezbędne, aby apteka mogła prawidłowo rozliczyć się z NFZ, ale jednocześnie były kłopotliwe dla pacjentów.
Weźmy przykładowo pod uwagę sytuację, gdy pacjent zgłasza się po kolejne opakowanie leku, a w aptece nie jest on dostępny. Może teoretycznie poczekać na dostawę, ale zdarzają się sytuacje, w których nie jest w stanie pozwolić sobie na zwłokę, gdyż skończyły mu się leki z wcześniejszego opakowania. W innej aptece lek jest dostępny, ale nie dla wspomnianego pacjenta, gdyż rozpoczął on już realizację swojej e-recepty w innym miejscu. Innym przykładem może być wyjazd – teoretycznie pacjent ma możliwość realizacji swojej e-recepty w dowolnej aptece w Polsce. Jeśli jednak, będąc na wakacjach, będzie musiał dokupić kolejne opakowanie leku z e-recepty, nie będzie mógł tego zrobić.
Zmiany w realizacji e-recept w 2023 roku
Jeszcze w tym roku mają pojawić się zmiany w e-receptach, które umożliwią pacjentom dokonywanie zakupów kolejnych opakowań tego samego leku z jednej e-recepty w różnych aptekach. Możliwość zakupu leków w dowolnej lokalizacji zdecydowanie zwiększy komfort pacjenta i może pomóc uniknąć sytuacji, gdy w danym miejscu zabraknie leku dla chorego, a ten będzie zmuszony do ponownej wizyty u lekarza w trybie pilnym, mimo posiadania wciąż ważnej e-recepty, która nie została jeszcze całkowicie zrealizowana.
Jak podkreślono wcześniej, zmiany w e-receptach w 2023 roku obejmą również realizację e-recept wystawianych online, gdyż te nie różnią się od e-recept otrzymywanych stacjonarnie. Jeśli lekarz online przepisze pacjentowi więcej niż 1 opakowanie danego leku, chory będzie mógł realizować swoją e-receptę stopniowo w różnych aptekach, nie będąc zobligowanym do zakupów wyłącznie w jednym miejscu. E-receptę na potrzebne leki można otrzymać między innymi w ramach konsultacji online z lekarzem na portalu tendoktor.pl. Konsultacje zdalne to wygodna opcja, gdy pacjentowi zależy na czasie i pilnie potrzebuje leków, a nie może umówić się od ręki na wizytę stacjonarną. To też praktyczne rozwiązanie, gdy potrzebujemy kontaktu z lekarzem w dni wolne od pracy lub w godzinach, gdy stacjonarnie lekarz już nie przyjmuje.