Wymagania i wyzwania w pracy asystentki stomatologicznej

Praca asystentki stomatologicznej cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a sama asystentka jest prawą ręką dentysty i współpracuje z nim podczas zabiegów. Do jej licznych zadań należy m.in. zadbanie o przygotowanie odpowiednich narzędzi dentystycznych oraz kontakt z pacjentem. I chociaż wizyta u dentysty wielu osobom wciąż kojarzy się z nieprzyjemnym zapachem i bólem, to obecność asystentki często pomaga się zrelaksować i przezwyciężyć strach przed odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego – nie tylko wśród dzieci!

Jakie wykształcenie powinna mieć asystentka stomatologiczna?

Osoba, która chce zostać asystentką w gabinecie stomatologicznym, musi posiadać co najmniej średnie wykształcenie medyczne lub ukończoną szkołę policealną na kierunku Asystent stomatologiczny. I choć w Polsce wciąż w tym zawodzie jest więcej kobiet, to mężczyźni także coraz częściej decydują się na tę profesję na swojej drodze zawodowej.

Każda osoba pracująca w tym zawodzie powinna posiadać przynajmniej podstawową wiedzę anatomiczną i fizjologiczną oraz znać procedury stomatologiczne. Praca w asyście stomatologicznej wiąże się również z ciągłym doskonaleniem swoich kwalifikacji i aktualizacją wiedzy dotyczącą nowych procedur czy technologii wykorzystywanych w gabinetach dentystycznych.

Jakie są obowiązki asystentki stomatologicznej?

W gabinecie dentystycznym, oprócz samego stomatologa, bardzo często możemy spotkać też asystentkę stomatologiczną. Obowiązki asystentki są podobne w wielu gabinetach stomatologicznych – tych prywatnych i tych realizujących kontrakty w ramach współpracy z NFZ. Asystentka stomatologiczna pomaga lekarzowi w jego pracy, a do jej zadań zalicza się m.in. dbanie o dezynfekcję i higienę narzędzi oraz przygotowanie ich przed konkretnym zabiegiem. Co więcej, jak wskazuje nazwa zawodu – asystują podczas zabiegów dentystycznych, pomagają w utrzymaniu porządku w gabinecie oraz zajmują się kontaktem z pacjentem i prowadzeniem dokumentacji.

Obowiązki asystentów stomatologicznych

Asystentka czy higienistka stomatologiczna – czym różnią się te zawody?

Oba te zawody różnią się od siebie zakresem obowiązków i wymaganymi kwalifikacjami. Asystentka stomatologiczna pomaga dentyście podczas wykonywania zabiegu i dba o przygotowanie niezbędnych narzędzi i materiałów, nie może jednak podejmować żadnych działań samodzielnie.

Do zadań higienistki należy utrzymywanie zdrowia jamy ustnej pacjentów poprzez wykonywanie zabiegów higieniczno-leczniczych. Z tego względu higienistka ma wyższe kwalifikacje, musi przejść odpowiednie szkolenia, a jej nauka trwa dłużej niż edukacja asystentki stomatologicznej.

Jakie wymagania stawia przed asystentką lekarz stomatolog?

Praca asystentki stomatologicznej wiąże się z wieloma wyzwaniami. Lekarz stomatolog może wymagać od swojej asystentki co najmniej średniego wykształcenia medycznego i znajomości podstawowych procedur i technik stomatologicznych. Dla wielu dentystów liczy się również wcześniejsze doświadczenie kandydatki w branży stomatologicznej.

Ponadto dobra asystentka stomatologiczna powinna posiadać również tzw. kompetencje miękkie, do których należą m.in. dobra organizacja pracy i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Przy wyborze asystentki bierze się też pod uwagę jej łatwość i chęć współpracy w zespole, komunikatywność, empatię oraz, przede wszystkim, profesjonalizm.

Asystentka stomatologiczna

Asystentka stomatologiczna – gdzie znajdzie pracę?

Wykwalifikowana asystentka stomatologiczna znajdzie pracę nie tylko w gabinetach dentystycznych czy klinikach stomatologicznych. Profesjonalistki znajdą również zatrudnienie w szpitalach, w których znajdują się oddziały chirurgii twarzowo-szczękowej czy w firmach, które zajmują się produkcją i sprzedażą produktów stomatologicznych.

Asystentka stomatologiczna posiadająca odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w zawodzie może również kształcić kolejne pokolenia w szkołach medycznych lub podczas dedykowanych kursów.

Strój dla asystentki stomatologicznej

Asystowanie przy zabiegach, przygotowywanie gabinetu na wizytę kolejnych pacjentów czy uzupełnianie dokumentacji medycznych – praca w gabinecie stomatologicznym może być intensywna. Ze względu na to, co robi asystentka stomatologiczna, jej strój powinien być przede wszystkim wygodny i profesjonalny. Odzież medyczna Uniformshop, którą wybrali już lekarze, pielęgniarki czy fizjoterapeuci, sprawdzi się również w gabinecie stomatologicznym, gdzie komfort jest najwyższą wartością. W naszym sklepie internetowym oferujemy męskie i damskie komplety medyczne w wielu fasonach, które prezentują się profesjonalnie, a także w kolorach, które poprawią nastrój nie tylko asystentom podczas pracy, ale i wielu pacjentom na fotelu!

Odzież dla asystentów stomatologicznych

Artykuł sponsorowany