Dlaczego regeneracja jest potrzebna?

Dlaczego regeneracja jest potrzebna?

Regeneracja jest bardzo szerokim pojęciem i dotyczy nie tylko okresu rekonwalescencji po przebytej chorobie, operacji bądź zabiegu, ale może być związana np. z odnową struktury włosów, paznokci, ze wzmocnieniem stawów, a także szeregiem innych czynników, które mają na celu usprawnić funkcjonowanie bądź przywrócić równowagę wewnętrzną organizmu.

Po co regenerować?

Regeneracja w biologii znana jest jako odtworzenie utraconych części ciała w przypadku organizmów żywych. Przekładając to na gatunek ludzki, ma ona odtworzyć to, co uległo nadszarpnięciu, czy to w sposób widzialny gołym okiem (np. kruche paznokcie) czy nie (np. regeneracja stawów).


Może zainteresuje Cię także temat: Wiosenna odnowa


Regeneracja jest niezbędna na każdym etapie życia i w każdym wieku. Regeneracji potrzebują osoby trenujące i uprawiające sport, osoby, które pracują, dzieci po ciężkim dniu w szkole, studenci i tak dalej. Dlaczego? Regeneracja ma być okresem odbudowy, odpoczynku, podczas którego dochodzi do przywrócenia biologicznej równowagi fizycznej i psychicznej.

Regeneracja, nie destrukcja!

Podczas odpoczynku regenerują się komórki całego ciała. Regeneracja po treningu ma służyć odnowie tkanek mięśniowych i zasobów energetycznych. W okresach regeneracji następuje też rozrost masy mięśniowej. Tak właśnie! Mięśnie nie rosną po intensywnym treningu siłowym, ale właśnie w okresie regeneracji między jednym treningiem a drugim. Co więcej, to właśnie okres regeneracji poprawia kondycję i zwiększa wydajność organizmu.

Najczęściej mówi się o regeneracji w kontekście osób trenujących. Regeneracja tutaj ma zmniejszać ryzyko występowania kontuzji i uszczerbków na zdrowiu, dlatego nawet jeśli jesteś wielbicielem aktywnego spędzania czasu bądź ćwiczeń na siłowni, powinieneś znaleźć w swoim grafiku czas, który dasz organizmowi na zregenerowanie.

Bardzo łatwym przykładem, obrazującym istotną rolę regeneracji, jest przeziębienie. Gdy dopada nas grypa lub przeziębienie, bierzemy wolne w pracy i spędzamy ten czas w domu na kuracji. Nie podejmujemy intensywnych czynności, ponieważ organizm przesyła nam informację, że potrzebuje snu i odpoczynku.

Leżąc, pozwalamy organizmowi działać i walczyć z chorobą. To właśnie jest regeneracja. I na pewno w walce z grypą nie pomoże 8-godzinna praca, stres, nerwy czy prace domowe. Mogą nam pomóc zapomnieć o chorobie, jednak w żaden sposób nie sprzyjają procesowi regeneracji.

Regeneracja to nie tylko sen!

To nie jest jednak tak, że w dolegliwościach stawów, przy łamiących się paznokciach i wypadających włosach powinniśmy leżeć i czekać, aż problem rozwiąże się sam. W procesie regeneracji ważne jest, by dbać o odpowiednie wsparcie dla organizmu. I tak np. wsparciem po opalaniu będzie balsam kojący skórę po długotrwałym przebywaniu na słońcu, a w przypadku łamiących się paznokci, lakier wspomagający regenerację płytki paznokcia.

Mało osób zdaje sobie sprawę, ale regeneracja ma też na celu spowolnić proces starzenia się skóry. Sięgając po produkty, które zawierają w składzie kolagen, kwas hialuronowy oraz przeciwutleniacze, nie tylko chronimy organizm przed stresem oksydaycyjnym, ale także pomagamy w tym, aby proces starzenia się nie następował tak szybko.


Czytaj także: Antyoksydanty – powstrzymaj starzenie


Nawet jeśli produkty odmładzające zmniejszą widoczność pojawiających się zmarszczek i kurzych łapek, to jednak nie przywrócą lat, dlatego w tym wypadku regeneracja odbywa się na płaszczyźnie zewnętrznej i dotyczy zmniejszenia widoczności upływającego czasu, a nie samego jego upływu.

Trudno więc mówić o regeneracji w ogólny i uniwersalny sposób, ponieważ regeneracja odnosi się do wielu aspektów ludzkiego organizmu i tak samo jest wiele sposobów jej praktykowania na co dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że regeneracja, pod jakąkolwiek postacią, jest niezbędna dla organizmu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.