Choroba Hashimoto to przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Jego przyczyny są zróżnicowane, jednak w większości przypadków ich wykrycie jest niemożliwe. Jedynym sposobem leczenia schorzenia jest skupianie się na niwelowaniu jego objawów. Gdy pacjent boryka się z brakiem energii, ciągłą sennością, łamliwością włosów i suchą skórą, w celu wczesnego zdiagnozowania chorób tarczycy powinno się wykonać u niego szereg badań laboratoryjnych. Sprawdź, jak diagnozuje się chorobę Hashimoto.
Jakie są objawy Hashimoto?
Objawy Hashimoto nie dotyczą jednego układu, lecz funkcjonowania całego organizmu. Podstawowe badania krwi mogą początkowo nie wykazać żadnego schorzenia, a mimo to pacjent wciąż będzie źle się czuł. Objawy pojawiają się zarówno ze strony układu pokarmowego, jak i płciowego, bądź krążenia.
Chorobie Hashimoto towarzyszy nieuzasadnione tycie, brak energii i ciągła senność. Serce pracuje wolniej, ciśnienie krwi jest stale obniżone. Chory w ciągu dnia ciągle odczuwa zimno, nawet gdy inni uważają, że w pomieszczeniu lub na zewnątrz panuje optymalna temperatura. Dodatkowo pacjent obserwuje u siebie zaburzenia trawienia, świąd i suchość skóry oraz złe samopoczucie emocjonalne. Nieprawidłowa praca tarczycy wpływa również na hormony płciowe. Panowie borykają się z osłabionym libido i mniejszą płodnością, natomiast panie mają trudności z zajściem w ciążę. Pojawiają się u nich nieregularne miesiączki lub ich brak, a także objawy świadczące o nadprodukcji męskich hormonów płciowych.
Na czym polega diagnostyka chorób tarczycy?
Diagnostyka chorób takich jak Hashimoto polega na wykonaniu specjalistycznych badań krwi. Dzięki nim można sprawdzić, czy objawy podawane przez pacjenta są wynikiem problemów z tarczycą, czy też innego schorzenia. Przykładowo, brak energii i ciągła senność mogą być wywołane przez choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego.
Chorobę Hashimoto mogą wykryć już podstawowe badania profilaktyczne. Badania ogólne krwi wystarczają, by zauważyć oznaki problemów z tarczycą. Aby dowiedzieć się więcej na temat stanu zdrowia pacjenta, powinno się wykonać pakiet tarczycowy. W jego ramach sprawdza się nie tylko poziom TSH, ale i innych hormonów tarczycy.
Kto zleca wykonanie badań laboratoryjnych?
Zlecenie na laboratoryjne analizy krwi może wystawić dowolny lekarz. W przypadku badań tarczycy badania laboratoryjne z reguły są zlecane początkowo przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli poziom TSH jest nieprawidłowy, a objawy wskazują na chorobę tarczycy, lekarz rodzinny kieruje pacjenta do endokrynologa. Specjalista zapoznaje się z najpowszechniej wykonywanymi badaniami analitycznymi i na podstawie ich wyników decyduje o sposobie dalszej diagnostyki.
Endokrynolog w zależności od nasilenia objawów pacjenta i poziomu ich skomplikowania wystawia zlecenie na badania laboratoryjne lub kieruje chorego na diagnostykę pogłębioną na oddziale szpitalnym. Badania podstawowe w podejrzeniu Hashimoto wykona się w większości punktów, w których pobierania jest krew.
Badania laboratoryjne przy Hashimoto
W celu rozpoznania Hashimoto wykonuje się badanie TSH w surowicy. Jeśli stężenie hormonu jest podwyższone, istnieje ryzyko, że pacjent cierpi na niedoczynność tarczycy. Następnie oznacza się poziom hormonów tarczycy fT4 i fT3, które w zależności od schorzenia przyjmują zupełnie inne normy. Ostatnim badaniem jest wykonanie oznaczenia poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych. Anty-TPO i anty-TG są przeciwciałami charakterystycznymi dla choroby Hashimoto. Schorzenie prowokuje atak komórek organizmu przez jego inne komórki. Autoimmunologiczna choroba właśnie w ten sposób manifestuje się w badaniach krwi.
Jeśli badania krwi nie rozstrzygają, na co choruje pacjent, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań w poradni endokrynologicznej lub na szpitalnym oddziale.USG tarczycy i biopsja aspiracyjna cienkoigłowa wskazują, w jakim stanie jest tarczyca. Dzięki informacjom, które dostarczą oba badania, można postawić jasną diagnozę i rozpocząć leczenie Hashimoto.
Jak leczy się Hashimoto?
Leczenie choroby Hashimoto polega na podawaniu syntetycznych hormonów. Dzięki nim reguluje się poziom TSH, fT4 i fT3 w organizmie, co przekłada się na lepsze samopoczucie, przypływ energii i utratę nadprogramowych kilogramów. Pierwsze efekty leczenia pojawiają się dość szybko, dlatego pacjent jest w stanie ocenić, czy lekarz prawidłowo dobrał leki.
Leczenie Hashimoto jest objawowe, gdyż współczesna medycyna nie zna metod leczenia przyczynowego tego schorzenia. Podawanie lewotyroksyny jest jednak bardzo skuteczne, dlatego chorzy szybko wracają do normalnego funkcjonowania. Rokowania są pomyślne dla większości z nich.
Jeśli choroba jest zaawansowana, istnieje możliwość, że poczyniła poważne szkody w organizmie. W takich przypadkach u pacjenta przeprowadzana jest dodatkowa diagnostyka anemii i infekcji, a u starszych kobiet również diagnostyka osteoporozy. Kompleksowe badania dają szansę na powstrzymanie postępów różnych schorzeń i poprawę funkcjonowania tarczycy.