Jakie są najczęstsze choroby stóp i jak je wyleczyć?

Jakie są najczęstsze choroby stóp i jak je wyleczyć?

Choroby stóp mogą dotknąć w zasadzie każdego. Od niefrasobliwego postawienia nogi, przez nadmierną potliwość po zmiany cukrzycowe – w każdej z tych sytuacji stopy mogą cierpieć. Co istotne, stan stóp odbija się również na całym organizmie, w tym biodrach, czy kręgosłupie. Jakie choroby najczęściej dotykają naszych stóp, i jak można sobie z nimi poradzić?

Choroby dotyczące bezpośrednio stopy

Podłożenie schorzeń stóp może być bardzo różne. Wiele z nich wiąże się jednak z nieprawidłowym dopasowaniem obuwia oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Każdy podolog w Gdańsku czy innym miejscu Polski wie, że pacjenci mogą w dużym stopniu wpłynąć na stan swoich stóp przez prawidłowe chodzenie czy stosowanie dodatkowych metod profilaktycznych.

Jakie choroby dotykają stóp, jeśli mówimy o zmianach kostnych i skórnych? Jedną z najpopularniejszych są haluksy, czyli występowanie paluchów koślawych. Dotyka to zwłaszcza kobiet, które noszą zbyt dopasowane obuwie. Haluksy charakteryzują się specyficzną naroślą, którą można zmniejszyć przez stosowanie wkładek ortopedycznych, aparatów naciągających lub poddając się operacji.

Kolejna choroba bezpośrednio związana z budową stopy i zmianami mechanicznymi to płaskostopie. Występuje w formie podłużnej i poprzecznej. Charakteryzuje się zmianami polegającymi na wadliwym wyprofilowaniu stopy. Na skutek płaskostopia pacjent dotyka podłogi całą powierzchnią podeszwy. W tej zmianie chorobowej podolog w Gdańsku określa zmiany mechaniczne i dobiera ćwiczenia korekcyjne dla odpowiedniego wyprofilowania podeszwy.

Pacjenci skarżą się również na wrastający paznokieć. To mechaniczna zmiana, która sprawia, że paznokieć kieruje się ku skórze w palcu i nie rośnie wzdłuż niego. Często jedynym rozwiązaniem jest zabieg podologiczny lub chirurgiczny.

Choroby stóp a związek z innymi schorzeniami

Nie każda choroba dotyka stopy bezpośrednio. Niektóre rozwijają się w innych częściach organizmu, a dopiero potem atakują stopy pacjenta. Do takich zalicza się dna moczanowa. To choroba, która objawia się zwiększeniem ilości kwasu moczowego w organizmie i odkładaniem się kryształków tego kwasu w stawach i ścięgnach. Jak wskazuje podolog w Gdańsku, atakuje stopy i sprawia ostry ból wraz z obrzękiem.

Podobnie jest w przypadku stopy cukrzycowej. To choroba objawiająca się niedokrwieniem i martwicą stopy lub jej części na skutek zaniechania, lub nieprawidłowego leczenia cukrzycy. W konsekwencji może dojść nawet do amputacji kończyny.

Jak leczyć choroby stóp?

Kluczowe znaczenie dla wszystkich zmian chorobowych w stopach ma odpowiednia profilaktyka. Pacjenci nie powinni bagatelizować zmian skórnych, deformacji czy odczuwania silnego bólu w stopach. Kluczowe znaczenie ma wizyta u podologa, który specjalizuje się w określaniu zmian chorobowych stóp i palców.

Jak wskazują specjaliści w dziedzinie leczenia kończyn dolnych, kluczowe znaczenie ma szybka reakcja pacjenta. To dzięki niej udaje się wprowadzić leczenie farmakologiczne, korekcyjne i fizjoterapeutyczne, które z czasem zmniejsza dolegliwości bólowe i eliminuje niektóre stany chorobowe.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.