Kiedy musisz korzystać z termometru?

Kiedy musisz korzystać z termometru?

Sezon infekcji przypadający zazwyczaj na jesień to czas, w których często sięgamy po różne leki, także te przeciwgorączkowe. Warto jednak pamiętać, że nie każda podwyższona temperatura nadaje się od razu do zbicia, ponieważ może ona pomagać organizmowi zwalczyć infekcję. W naszym artykule przeczytasz to, w jaki sposób można wykorzystać termometr i jak interpretować pomiary.

Termometr u niemowlaków – jak zmierzyć temperaturę najmłodszym dzieciom?

Każda osoba przebywająca w domu z małym dzieckiem wie, że charakteryzują się one dużą ruchliwością dlatego rodzaje termometrów jakie wybierzemy ma duże znaczenie. Bardzo często ułożenie ich w jednej pozycji na dłuższy czas jest możliwe tylko wtedy, gdy śpią. W innych sytuacjach konieczne jest stałe monitorowanie położenia malucha. Z tego powodu chcąc zmierzyć pociechom temperaturę, najlepiej jest użyć termometru bezdotykowego. Nie trzeba go przykładać do czoła, wkładać do ucha ani trzymać pod pachą czy w buzi, więc to najwygodniejsza metoda zmierzenia temperatury. Kolejną zaletą jest też bardzo szybki pomiar, zatem odpowiedź masz w zaledwie kilka sekund.

Jaka temperatura u niemowląt i dzieci wymaga zbicia?

Dzieci mogą mieć podwyższoną temperaturę z wielu powodów i nie zawsze musi to oznaczać gorączkę i infekcję. Czasami naturalne procesy takie jak ząbkowanie mogą powodować wzrost ciepłoty ciała, podobnie jak zbyt ciepłe ubranie lub intensywny płacz, który przecież potrafi zdarzyć się w każdej sytuacji. W przypadku infekcji oprócz rozpalonego czoła dziecko może mieć też inne objawy, takie jak katar, kaszel, wysypka albo odwodnienie. Temperatura powyżej 38 stopni to już u niemowląt gorączka, zaś zbijać należy ją od 38,5 stopni. W przypadku starszych dzieci leki należy podawać po przekroczeniu 39 stopni.

Jak zmierzyć samodzielnie temperaturę i odczytać wynik?

Dorośli mogą oczywiście korzystać z termometrów bezdotykowych, które są bardzo wygodne, ale mają też inne alternatywy. Termometry cieczowe wypełnione są specjalną cieczą wrażliwą na wzrosty temperatury i zakończone metalową końcówką. Cechują się one dużą dokładnością, a podobną metodę działania mają też termometry elektroniczne. Zamiast cieczy mają za to termostat wykrywający wahania ciepłoty. Tego typu termometry można wkładać pod pachę, do ust lub odbytu. Temperatura prawidłowa wynosi wówczas odpowiednio do 37, 38,2 i 37,8 stopni.

W jaki sposób działa termometr owulacyjny?

Termometr owulacyjny to akcesorium niezbędne przy stosowaniu naturalnych metod planowania rodziny. Metoda ta jest oparta na regularnym pomiarze temperatury ciała, mierzonej w pochwie i na jej podstawie obliczaniu dni płodnych. Przed owulacją temperatura spada maksymalnie o 0,2 stopnia, zaś po jajeczkowaniu rośnie nawet do 37 stopni. Warto jednak pamiętać, że NPR nie jest uznawane przez Światową Organizację Zdrowia za metodę antykoncepcji. Cechuje się ona także niską skutecznością, gdyż wahania temperatury mogą być wywołane przez stres czy zmiany hormonalne.

Mierzenie temperatury jest konieczne, gdy podejrzewasz chorobę. Odpowiedni pomiar z pewnością ułatwi lekarzowi postawienie wiarygodnej diagnozy.

Przygotowując ten artykuł inspirowaliśmy się materiałami, które są na stronie apteki internetowej https://gemini.pl/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.