Prostata a psychika - krępujący problem wielu mężczyzn

Prostata a psychika - krępujący problem wielu mężczyzn

W dzisiejszym świecie bardzo trudno zaakceptować nam chorobę. Sama diagnoza powoduje, że w naszej głowie kłębią się myśli na temat bezsensowności ludzkiego życia. Rozwój wielu dziedzin nauki, w tym medycyny, spowodował, że jesteśmy świadomi siebie i swojego ciała, jak nigdy dotąd. 

Ówczesny świat niewątpliwie rządzi się swoimi, często bezlitosnymi prawami. Pogoń za pieniądzem, komfortem życia i wieczną młodością prowadzi do tego, że zapominamy o profilaktycznych badaniach, dzięki którym wyspecjalizowani lekarze są w stanie rozpoznać chorobę we wczesnym stadium i przy użyciu odpowiednich środków farmakologicznych lub zabiegów, zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. 

Choroby wywołują w mężczyznach lęk. Ten lęk sprawia, że bagatelizują oni pierwsze niepokojące objawy, które są wyraźnym sygnałem ze strony organizmu. Na siłę starają się wytłumaczyć jego reakcje.

Jakie objawy powinny skłonić mężczyzn do wizyty w gabinecie urologicznym?

Pierwszym, irytującym objawem, jest częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach. Wielokrotne wizyty w toalecie w nocy zdecydowanie powinny budzić niepokój. Nocne oddawanie moczu określane jest przez specjalistów jako: nykturia. To jeden z głównych objawów, który powinien skłonić cierpiącego mężczyznę do wizyty w gabinecie, gdyż objaw ten może sygnalizować nie tylko przerost prostaty, ale również wiele innych chorób, takich jak: nadciśnienie, niewydolność serca, a nawet przewlekłe choroby nerek.

Poczucie nagłej potrzeby oddawania moczu lub wyciekanie moczu z cewki moczowej mogą również sugerować problemy z gruczołem krokowym. Do bardziej zaawansowanych objawów zaliczamy zaleganie moczu, które polega na tym, że mimo iż mocz został oddany przed chwilą, to wciąż jego część zalega w pęcherzu. Zbagatelizowanie tego objawu może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do zakażenia dolnych dróg moczowych. 

Choroby prostaty

Dla uspokojenia: w poradniach urologicznych u pacjentów najczęściej stwierdza się łagodny przerost gruczołu krokowego. Lekarze znacznie rzadziej diagnozują raka prostaty

Co ważne, tylko wykrycie raka prostaty we wczesnym stadium daje możliwość całkowitego wyleczenia! Dlatego badania profilaktyczne pomogą nie tylko wykryć chorobę, ale również uchronić przed jej dalszym rozwojem. Mężczyźni po 40. roku życia powinni raz w roku poddać się badaniu prostaty per rectum. 

Zaburzenia psychiczne u chorego

Niejednokrotnie leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych efektów. W takich przypadkach urolodzy skupiają się głównie na zaburzeniach psychicznych chorego. Często tego typu schorzeniom towarzyszą stany depresyjne.

Choroby męskie tematem tabu?

Problem chorób męskich, to temat tabu. Związany z tym lęk ma wiele uwarunkowań. Największą rolę odgrywają czynniki kulturowe. W europejskiej kulturze mężczyzna kreowany jest na silnego, sprawnego i niezwykle odważnego. Od najmłodszych lat rodzice dbają o to, by ich syn był synonimem "supermena". Mężczyzna ma być odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za rodzinę. 

Jednym z największych problemów w chorobie stercza jest bariera psychiczna. Lęk i wstyd związany z wizytą u lekarza często paraliżuje mężczyzn. Niestety, gdy już choroba zagości na dobre w męskim organizmie, pacjent postawiony jest przed wieloma problemami, z którymi często sobie nie radzi. Trudno jest mu się pogodzić z szeregiem skutków ubocznych leczenia, a wizja tymczasowego noszenia pampersa wzbudza w nim obrzydzenie.

Nie da się ukryć, że choroba w dość brutalny sposób burzy życie intymne. Długotrwały charakter schorzenia i cierpienie mają znaczący wpływ na psychikę chorego, który obarcza naturę winą, twierdzą, iż ta zabrała mu męskość. Schorowany mężczyzna wymaga czasu po to, by choć w minimalnym stopniu pogodzić się z chorobą i „nowym sobą". 

Nie daj się zwariować światu, który będzie istniał z Tobą i bez Ciebie – znajdź czas dla siebie i zadbaj o swoje zdrowie!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.