Taśmy do tapingu — czym są i dlaczego warto ich używać?

Taśmy do tapingu — czym są i dlaczego warto ich używać?

Każdy, kto doznał poważniejszej kontuzji, wie, jak uciążliwe potrafią być związane z nią dolegliwości. Dokuczający ból czy niemożność powrotu do formy sprzed wypadku sprawiają, że szuka się różnych możliwości. Wśród nich jako bardzo skuteczną metodę na tego typu problemy zdrowotne wyróżnia się kinesiotaping. Czym są dedykowane mu plastry i dlaczego warto ich używać? Na te i wiele innych pytań dotyczących tego tematu znajdziesz w naszym artykule. Gorąco zachęcamy cię do uważnej lektury!

Czym jest i jak działa kinesiotaping?

Ta metoda leczenia po raz pierwszy pojawiła się w Seulu w 1988 roku, jednak stała się powszechniej znana dopiero w 2008 roku podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. W trakcie ich odbywania wielu popularnych sportowców miało na sobie taśmy do tapingu. Inna, mniej znana nazwa tej metody na bóle czy obrzęki mięśni to plastrowanie dynamiczne.

taśmy do tapingu

Była ona doceniana w Azji już wiele lat wcześniej, jednak całemu światu przedstawił ją dopiero w latach 70. minionej epoki japoński terapeuta Kenzo Kase. W tym samym czasie opracował taśmy kinesiotaping, które nie ograniczają ruchów, działają prozdrowotnie na układ limfatyczny i wspomagają pracę mięśni, a także stawów.

Plastry kinesiotaping tworzy się z mieszanki bawełny i kleju akrylowego. Mają one cechy zbliżone do cech skóry człowieka. Przede wszystkim są bardzo elastyczne i przepuszczają powietrze, a także wilgoć. Gdy się je przyklei na swoje ciało, nie odczuwa się związanego z tym dyskomfortu. Dlatego można śmiało mówić, że taśmy do tapingu są ogromnie komfortowe w codziennym użytkowaniu. W dodatku można je wielokrotnie odklejać, a następnie ponownie przyklejać w różne miejsca na ciele.

Jak działają taśmy do tapingu i dlaczego są tak skuteczne?

Właściwie umieszczona taśma do tapingu mocno oddziałuje na receptory bólu, co zmniejsza poziom jego odczuwania. W dodatku plastry w żaden sposób nie ograniczają ruchów, co ma ogromny wpływ na prawidłowy proces leczenia nadwyrężonych mięśni i zwyrodniałych stawów. Co ważne, taśmy do tapingu działają niemal natychmiast po ich zamocowaniu na ciele. 

Dlatego na początku stały się popularne głównie wśród zawodowych sportowców. Nawet gdy dotyka ich poważna kontuzja, dzięki plastrom mogą dokończyć mecz czy występ sportowy. Z czasem zaczęli doceniać to także amatorzy, a po nich ludzie, którzy cierpią na różne bóle i inne schorzenia mięśni niepowstałe od wyczynowego uprawiania sportu.

Taśmy do tapingu — w jakich przypadkach warto je stosować?

Taśmy do tapingu mają różny wpływ na ciało. Najważniejszym z nich jest natychmiastowe działanie przeciwbólowe, dlatego z powodzeniem stosuje je coraz więcej osób. Co ważne, stosowanie się do zasad kinesiotapingu pozytywnie przyczynia się do zmniejszenia się stanu zapalnego w wybranym obszarze kończyny czy tułowia. 

Prawidłowo zamocowane plastry stabilizujące odbarczają powstały w wyniku urazu zastój limfy. To skutkuje lepszym ukrwieniem tej partii ciała, co znacznie przyczynia się do szybszej regeneracji organizmu. Plastrowanie dynamiczne usprawnia również pracę mięśni. Odpowiednie naklejenie plastra może je stymulować do większej pracy albo przyczyniać się ich rozluźnienia. 

Kinesiotaping pomaga przede wszystkim osobom, które mają różne schorzenia kończyn czy tułowia. Może również wiele zdziałać w zakresie porażenia nerwów. Taśmy do tapingu działają również na wady ustawienia stóp czy złagodzenie blizn. Gorąco zachęcamy cię do stosowania tej metody na różne dolegliwości. Powodzenia!

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.