Szacuje się, że z chorobą alkoholową walczy prawie milion Polaków. Terapia tego uzależnienia nie należy do prostych, a na jej skuteczność składa się wiele czynników. Jeszcze kilkanaście lat temu popularnością cieszyła się wszywka alkoholowa, która pomagała chorym osobom w utrzymaniu abstynencji. Czy wiesz, że także dzisiaj metoda ta znajduje zastosowanie w terapii uzależnienia od alkoholu? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze fakty na temat działania wszywki alkoholowej.
Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?
Wszywka alkoholowa to nic innego, jak jałowe tabletki zawierające esperal, przeznaczone do implantacji pod skórą pacjenta. Esperal, czyli substancja aktywna wszywki, to lek hamujący aktywność dehydrogenazy alkoholowej, która jest enzymem odpowiedzialnym za rozkład aldehydu octowego. Związek ten jest metabolitem alkoholu o kilkunastokrotnie większej toksyczności. Działanie wszywki powoduje, że nawet mała dawka etanolu, zawarta w cukierku czy płynie do płukania jamy ustnej, powoduje gwałtowny wzrost aldehydu octowego w ustroju, przez co chory odczuwa nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:
- uderzenia gorąca;
- nadmierna potliwość;
- zaczerwienienie twarzy;
- nudności i wymioty;
- ból i zawroty głowy;
- uczucie duszności;
- lęk i niepokój;
- przyspieszona i nierówna praca serca.
Objawy te nie stanowią zagrożenia dla życia chorej osoby, o ile przerwie ona spożywanie alkoholu. Dalsza konsumpcja może spowodować wystąpienia niebezpiecznych dla życia zaburzeń krążenia.
Czy wszywka alkoholowa to metoda dla każdego?
Należy wyraźnie podkreślić, że wszywka alkoholowa nie jest cudownym lekiem na uzależnienie. Metoda ta sprawdza się jednak idealnie, jako element uzupełniający terapię uzależnień, pomagający zachować trzeźwość w początkowych jej etapach. Warto wspomnieć, że wszywka alkoholowa należy do metod awersyjnych – jej działanie opiera się na wykształceniu lęku przed nieprzyjemnymi konsekwencjami spożycia alkoholu. Decyzja o skorzystaniu z tej metody powinna zawsze należeć do uzależnionej osoby, ponieważ w przypadku zastosowania przymusu, chorzy bardzo często popadają w zachowania zastępcze, takie jak hazard czy przyjmowanie narkotyków.
Wszywka alkoholowa niestety nie jest rozwiązaniem dla każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań zdrowotnych, które uniemożliwiają zastosowanie tej metody. Do najważniejszych zalicza się:
- uczulenie na substancję aktywną leku;
- spożycie alkoholu na dobę przed planowanym zabiegiem;
- niestabilne nadciśnienie tętnicze;
- niewydolność mięśnia sercowego;
- świeżo przebyty zawał mięśnia sercowego;
- choroby i zaburzenia psychiczne z próbami samobójczymi w historii.
Przed implantacją esperalu warto skorzystać z odtrucia alkoholowego. Odpowiednio dobrane kroplówki dożylne nie tylko wypłuczą z organizmu resztki alkoholu i jego metabolitów, ale także przyspieszą regenerację całego organizmu.
Wszywanie esperalu w Warszawie – jak mądrze wybrać specjalistę?
Implantacja wszywki alkoholowej wymaga wykonania niewielkiego nacięcia, najczęściej w obrębie mięśnia pośladkowego. Zabieg ten powinien wykonywać jedynie specjalista chirurg, który zabezpieczy ranę przed groźnym zakażeniem, a jednocześnie nie uszkodzi sąsiadujących struktur. Co istotne, lekarz musi także odpowiednio dobrać dawkę leku, by jego działanie było skuteczne, ale także pozbawione skutków ubocznych. Szukasz sprawdzonego miejsca, w którym otrzymasz pomoc? KacDoktor to firma oferująca odtrucie alkoholowe i wszywanie esperalu w Warszawie i okolicznych miejscowościach.
Jak skorzystać z usług KacDoktora? To banalnie proste! Wystarczy, że skontaktujesz się z formą telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a pracownicy zajmą się całą resztą! Pomoc możesz uzyskać nie tylko w nowoczesnym gabinecie, ale także w zaciszu własnego domu. Gdy umówisz termin wizyty, doświadczony lekarz bądź ratownik medyczny przyjedzie prosto pod wskazany przez Ciebie adres. Co więcej, z odtrucia alkoholowego czy wszywania esperalu możesz skorzystać całodobowo, w każdy dzień tygodnia.
Masz problem z utrzymaniem trzeźwości? Wszywka alkoholowa wspomoże Twoją walkę z uzależnieniem nawet przez 12 miesięcy!