Zastosowanie stołów zabiegowych w różnych dziedzinach medycyny

stół zabiegowy

Stoły zabiegowe to wyposażenie, które znajduje szerokie zastosowanie w każdej placówce medycznej bądź leczniczej. Ich budowa pozwala na przeprowadzenie wszelkich procedur w bezpieczny i komfortowy sposób zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Stąd też stoły zabiegowe są szeroko wykorzystywane w diagnostyce, leczeniu oraz przeprowadzaniu zabiegów.

W jakich dziedzinach medycyny wykorzystuje się stoły zabiegowe?

W medycynie wykorzystywane są różnego rodzaju meble i wyposażenie, których zadaniem jest zapewnienie optymalnych warunków w trakcie przeprowadzania wszelkich procedur. Jednym z nich jest stół zabiegowy, który zazwyczaj posiada elektryczną regulację, umożliwiającą indywidualne dostosowanie do konkretnych potrzeb i wymagań. Dodatkowo regulacja może obejmować również poszczególne elementy stołu.

Tego rodzaju wyposażenie musi łączyć w sobie wysoką funkcjonalność z wytrzymałością, gdyż stanowią one nieodzowny element wyposażenia wielu gabinetów lekarskich, szpitali czy innych placówek medycznych oraz leczniczych. Stoły zabiegowe doskonale spełniają swoją funkcję podczas wykonywania prostych zabiegów opatrunkowych, stąd też często spotykane są zarówno w gabinecie lekarskim, jak i na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Wykorzystywane są również w trakcie nieskomplikowanej procedury chirurgicznej. Swoje zastosowanie znajdują także podczas badań lekarskich czy zabiegów diagnostycznych. To obowiązkowe wyposażenie podczas procedury laryngologicznej, stomatologicznej, dermatologicznej, ginekologicznej, urologicznej, proktologicznej czy ortopedycznej. Stoły zabiegowe doskonale sprawdzają się podczas fizjoterapii, masażu czy terapii manualnej. Dodatkowo wykorzystywane są w procedurze chirurgii jednego dnia.

Tego typu wyposażenie musi odpowiadać wysokim standardom pod względem ergonomii, jakości oraz funkcjonalności. Stoły zabiegowe służą również do prawidłowego okołooperacyjnego ułożenia osoby chorej, a także umożliwiają optymalny dostęp personelowi medycznemu. Z powodzeniem wykorzystywane są również w hospicjach, sanatoriach, domach opieki czy innych placówkach o charakterze leczniczym oraz opiekuńczym. Doskonale sprawdzają się podczas wszelkich procedur medycznych zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. To kompleksowe wyposażenie, które świetnie sprawdza się także w chirurgii ambulatoryjnej. Segmentowa budowa pozwala na dowolne ustawienie, np. w pozycji leżącej, półsiedzącej czy siedzącej.

Stół zabiegowy STEL31 marki Meble Medyczne

Stół zabiegowy STEL31 marki Meble Medyczne

Jakie są możliwości modyfikacji/ulepszeń w stołach zabiegowych?

Stoły zabiegowe to urządzenia, które z powodzeniem wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem zabiegów diagnostycznych oraz chirurgicznych. To stabilna konstrukcja z podparciem dla pacjenta, dzięki której możliwe jest przeprowadzenie różnych procedur medycznych.

Stoły zabiegowe muszą posiadać określone funkcje i akcesoria, które będą niezbędne w trakcie diagnostyki czy leczenia pacjenta. Niezwykle ważnym aspektem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu zarówno osobie chorej, jak i personelowi medycznemu, a także optymalnych warunków do pracy. Właśnie dlatego stoły zabiegowe zostały wyposażone w możliwość elektrycznej regulacji, która umożliwia precyzyjne ustawienie, pod konkretne wymagania. Mogą także posiadać sekcję podzieloną na ruchome części.

Stoły zabiegowe mogą być doposażone w dodatkowe elementy, które zwiększają funkcjonalność oraz umożliwiają szersze wykorzystanie. Mowa tutaj np. o podłokietnikach, które doskonale spełnią swoją funkcję w zabiegach chirurgii. Z kolei uchwyt na papier lub jednorazowe prześcieradło, znajdujący się zazwyczaj w zagłówku pozwala na zachowanie wysokiej higieny i sterylności podczas każdej procedury medycznej.

Zastosowanie kół jezdnych sprawia, że stoły zabiegowe stają się w pełni mobilne. Pozwala to zarówno na optymalne ich ustawienie, jak i transport pacjenta. Z kolei elektryczne sterowanie umożliwia dogodne ustawienie stołu, dzięki czemu pacjent czuje się w pełni komfortowo, natomiast personel medyczny ma niczym nieograniczony dostęp do osoby chorej w dogodnej pozycji.

Jakie cechy musi posiadać stół zabiegowy?

Stoły zabiegowe to wyposażenie medyczne, które musi spełniać szereg wymogów i restrykcji koniecznych, aby dane wyposażenie mogło być użytkowane w placówkach medycznych. Właśnie dlatego oprócz certyfikatów potwierdzających możliwość użytkowania w miejscach świadczących usługi medyczne i lecznicze, stoły wyposażone są w liczne funkcje i udogodnienia. Jedną z nich jest możliwość regulacji, dzięki której wyposażenie dostosowywane jest indywidualnie do konkretnych potrzeb. Takie zastosowanie umożliwia optymalne ustawienie segmentu oparcia oraz nożnego. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota przewodowego bądź panelu nożnego. Cała procedura jest niezwykle prosta.

Kolejną ważną kwestią są sekcje podzielone na ruchome części, które pozwalają na dogodne ułożenie pacjenta. Część modeli posiada również funkcję pionizacji, która wykorzystywana jest podczas procedury medycznej, w której wymagana jest stabilna pozycja siedząca.

Konstrukcja stołu zabiegowego musi być stabilna i wytrzymała, stąd też powinna być wykonana z rur stalowych, które pokryte są lakierem proszkowym. Takie zastosowanie gwarantuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV oraz częste dezynfekcje. Od blatu stołu wymaga się, aby był wytrzymały, odporny na działanie środków myjących, a także łatwy w utrzymaniu czystości. To samo dotyczy tapicerki, która musi być bezszwowa. Wzmocnienia konstrukcji umożliwiają bezpieczną oraz pewną eksploatację. 

Stoły zabiegowe projektowane są w taki sposób, aby zapewnić optymalne warunki do pracy personelowi medycznemu, a także komfort i bezpieczeństwo pacjentów. To dzięki nim można w wygodny sposób przeprowadzać badania, diagnostykę czy drobne zabiegi chirurgiczne. Właśnie dlatego stanowią obowiązkowe wyposażenie wszystkich placówek medycznych.


Prezentowany na stronie produkt jest wyrobem medycznym. Dla bezpieczeństwa używaj zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.


 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.