Biała dieta to sposób odżywiania nieodłącznie związany z wykonanym zabiegiem wybielania zębów. Czy wyłącznie z nim? Kiedy jeszcze jest pomocna i jakie są jej zasady? Poznaj jadłospis białej diety i dowiedz się, jakich produktów należy unikać.
Biała dieta – czysta biel zębów na dłużej?
Wiele osób planujących wybielanie zębów lub oczyszczanie szkliwa (poprzez skaling bądź piaskowanie), o białej diecie dowiaduje się niejako “przy okazji”. Zastosowania się do zasad diety przez kilka godzin po zabiegu nikogo nie dziwi, ale aż dwa tygodnie wyrzeczeń może zniechęcić.
Dlaczego biała dieta jest tak istotna? Zabiegi ingerujące w szkliwo zębów są związane z utratą wody. W wyniku tego zęby niczym gąbka chłoną wszelkie barwniki z płynów i pokarmów. Prowadzi to do zmiany barwy zębów na ciemniejszą, a nawet do całkowitego zniweczenia efektów wykonywanego zabiegu. Po dwutygodniowym okresie stabilizacji możliwy jest powrót do “normalnego” sposobu odżywiania. Unikanie w codziennej diecie produktów spożywczych silnie barwiących zęby, jak kawa, czerwone wino czy papierosy, pozwala zachować biały kolor zębów bez konieczności stosowania zabiegów wybielających.
Zasady białej diety
W celu jak najlepszego utrwalenia efektu rozjaśniania barwy zębów lub oczyszczania szkliwa, ważne jest wprowadzenie w życie kilku zasad:
- postępowanie bezpośrednio po zabiegu. Przez pierwsze dwie godziny po zakończeniu wizyty w gabinecie stomatologicznym nie należy jeść i pić. Wyjątkiem jest niegazowana woda mineralna. Żucie gumy i mycie zębów również muszą zaczekać;
- czas białej diety. Bezwzględne przestrzeganie zasad obowiązuje przez 48 godzin po zabiegu. Wiele stomatologów rekomenduje praktykowanie białej diety do 14 dni (1). Zależy to w głównej mierze od indywidualnej reakcji na zabieg, stopnia porowatości zębów oraz wcześniejszych nawyków osoby poddanej zabiegowi;
- eliminacja barwników spożywczych. Szkliwo świeżo wybielanych zębów jest bardziej podatne na wchłanianie barwników. Pragnąc zachować śnieżnobiały uśmiech, po zabiegu wybielania zębów należy wykluczyć z menu produkty spożywcze i napoje o intensywnym zabarwieniu. Dotyczy to zarówno pożywienia zawierającego zarówno barwniki sztuczne, jak i naturalne;
- temperatura płynów i pokarmów. Przez pierwszą dobę po zabiegach stomatologicznych, niska i bardzo wysoka temperatura pożywienia mogą wywołać nadwrażliwość zębów. Można jej uniknąć, wybierając jedzenie o temperaturze pokojowej;
- higiena jamy ustnej. Pierwsze dni po zabiegu to czas, w którym rekomenduje się używanie wyłącznie delikatnej, białej pasty do zębów oraz powstrzymanie się od stosowania płynu do płukania ust;
- makijaż. Rezygnacja z pomadki i błyszczyka rekomendowana jest minimum trzy dni po zabiegu wybielania zębów;
- papierosy. Nikotyna wpływa destrukcyjnie na świeżo wybielone czy oczyszczone zęby. Dodatkowo należy mieć świadomość tego, że palenie świeżo po zabiegu wybielania zębów nasila działanie rakotwórcze papierosów.
Warto podkreślić, że nawet najdokładniejsze trzymanie się zasad białej diety oraz wykluczenie szerokiej gamy produktów spożywczych po zabiegu w gabinecie stomatologicznym nie daje dożywotniej gwarancji utrzymania bieli zębów. Po pół roku od zabiegu wybielania zębów efekty zaczynają stopniowo słabnąć. Możliwe jest wtedy wykonanie dodatkowych zabiegów podtrzymujących.
Przeczytaj także: Dieta cud – dieta, która daje cudowny efekt?
Biała dieta – co jeść?
Menu białej diety w ciągu pierwszych 48 godzin od zabiegu wybielania zębów lub oczyszczania szkliwa to dość ograniczony wachlarz produktów spożywczych.
W tym czasie do jedzenia zalecane są:
- produkty nabiałowe (białe sery, mleko, jogurt naturalny, maślanka);
- jasne warzywa (jak ziemniaki, cukinia, kalafior, kalarepa, biała kapusta);
- banany;
- ryby (najlepiej przygotowane na parze);
- małże i krewetki;
- jasne pieczywo;
- biały ryż i makaron, kasza jaglana;
- sosy przygotowane na bazie jogurtu lub śmietany;
- sól i pieprz;
- kokos (miąższ i wiórki).
Zalecanymi technikami kulinarnymi są w tym okresie gotowanie w wodzie i na parze, duszenie oraz smażenia i pieczenie bez dodatku tłuszczu.
Pierwsze godziny po zabiegu wymagają również zmian w nawadnianiu się. Przez pierwsze dwa dni jedynymi dozwolonymi płynami są:
- woda (źródlana i mineralna);
- mleko.
Trzeciego dnia możemy pozwolić sobie na trochę więcej swobody żywieniowej. Należy jednak pamiętać o tym, aby produkty barwiące wprowadzać do diety stopniowo, małymi krokami. Dozwolone jest tutaj jedzenie:
- mięsa drobiowego (najlepiej filetów);
- żytniego pieczywa;
- niektórych owoców (np. jabłek i gruszek).
W dalszym ciągu zaleca się eliminację z jadłospisu kolorowych produktów spożywczych oraz tych wysoko przetworzonych, naszpikowanych sztucznymi barwnikami.
Do 14 dni po zabiegu napoje korzystnie jest pić przez słomkę, aby ograniczyć kontakt płynu ze szkliwem zębów (2). Do menu można włączyć:
- kawę z mlekiem;
- jasne soki;
- jasny alkohol.
Po ich wypiciu warto dodatkowo wypłukać usta wodą.
W przypadku zapomnienia się i zjedzenia, czy wypicia czegoś z listy „zakazanych” produktów – nie wpadajmy w panikę. Aby uniknąć brzydkiego przebarwienia szkliwa, w tej sytuacji należy jak najszybciej umyć zęby delikatną, białą pastą wybielającą.
Biała dieta – czego unikać?
Pierwsze 48 godzin po zabiegu jest kluczowe dla podtrzymania efektu zabiegu. W tym czasie bezwzględnie eliminujemy z diety produkty spożywcze o ciemnej oraz intensywnej barwie.
Przez dwie pierwsze doby po wybielaniu zębów lub oczyszczaniu szkliwa nie sięgamy po:
- owoce (z wyjątkiem bananów);
- warzywa (czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone, fioletowe);sery (żółte, topione, twarogowe z przyprawami);
- czerwone mięso, wędliny;
- zupy;
- ciemne sosy;
- jaja (żółtka);
- sosy, ketchup, musztardę;
- słodycze (w tym zwłaszcza po czekoladę);
- barwiące przyprawy;
- produkty spożywcze wzbogacone chemicznymi barwnikami (E 100-199, z wyjątkiem jasnych barwników E170 oraz E171).
To niestety niecała lista produktów, o których istnieniu po zabiegu najlepiej zapomnieć. Dodatkowe ograniczenia obejmują płyny. Przez dwie pierwsze doby po wybielaniu bądź oczyszczaniu eliminujemy napoje kwaśne (o niskim pH) oraz barwiące zęby (3).
W praktyce oznacza to rezygnację z:
- kawy (nawet rozpuszczalnej);
- herbaty (w tym również herbaty białej);
- naparów ziołowych;
- gorącej czekolady i kakao;
- napojów gazowanych;
- soków owocowych i gazowanych;przecierów, kompotów, koktajli;
- alkoholu.
Może zainteresuje Cię: Dieta South Beach – odchudzanie na diecie plaż południowych
Biała dieta – jadłospis
Mimo że posiłki w czasie praktykowania białej diety nie kuszą pełną paletą barw na talerzu, można uniknąć rutyny i monotonii. Podstawowym zadaniem jest dbałość o odpowiednią kaloryczność posiłków oraz walory smakowe.
Przykładowy dzienny jadłospis na białej diecie może wyglądać następująco:
- pierwsze śniadanie: pszenna bułka, masło, twarożek ziarnisty, biała rzodkiew, niegazowana woda mineralna;
- drugie śniadanie: banan, mleko;
- obiad: dorsz na parze, gotowane ziemniaki, gotowany kalafior, woda;
- podwieczorek: jogurt naturalny, wiórki kokosowe, woda;
- kolacja: chleb pszenny, pasta z białych warzyw (cukinia, seler, kalarepa), kefir.
Warto pamiętać, że biała dieta, mimo wielu ograniczeń, nie jest i nie powinna być traktowana jak rygorystyczna dieta odchudzająca (jak np. dieta kopenhaska czy dieta norweska). Praktykowanie jej przez krótki okres czasu nie powinno przyczynić się do powstania niedoborów pokarmowych oraz wpłynąć negatywnie na zdrowie.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25748208
- https://www.nature.com/articles/bdjteam2017175
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4054058/
Uwaga!
Treści przedstawione w powyższym wpisie posiadają charakter informacyjny. W razie problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.