Dieta cud – dieta, która daje cudowny efekt?

Dieta cud – dieta, która daje cudowny efekt?

Z określeniem ,,diety cud” na pewno spotkała się niejedna osoba pośród rodzinnych rozmów i żartów. Dieta cud to określenie, jakim zwykło się nazywać diety, przyczyniające się do szybkiego spadku wagi ciała. Cudownością w tym przypadku jest ilość kilogramów, utraconych w krótkim czasie. Czy jednak jej efekty są długotrwałe? A przede wszystkim czy jest to zdrowa dieta? 

Dieta cud – co to za dieta?

Dieta cud to dieta, której głównym celem jest spadek wagi, a głównie spalanie tłuszczu (1). Nie należy ona jednak do diet, które można stosować długotrwale. Jest to jedna z tych diet, które stosuje się przez krótki okres, w celu oczyszczenia organizmu i jego detoksykacji przy jednoczesnej redukcji masy ciała. Dzięki dostarczaniu sobie odpowiedniej ilości kalorii w ciągu dnia – dieta ta wpływa na szybką utratę kilogramów, jednak ma także działanie prozdrowotne. Problemy mogą się zacząć, gdy dieta ta będzie stosowana długotrwale. Może ona bowiem prowadzić do zaburzeń odżywiania. 

Sprawdź także: Dieta baletnicy – bezpieczne odchudzanie czy skrajne ryzyko?

Nazwa diety traktowana jest dość pobłażliwie i traktuje się ją jako jeden z dietetycznych żartów, sarkastycznie sugerujących, że najlepszym sposobem na odchudzanie jest głodówka. Wielu praktyków używa określenia ,,dieta cud” ze względu na to, że udało im się zrzucić zbędne kilogramy, czy zyskać płaski brzuch mimo wszelkich przeciwności biologicznych, czy zdrowotnych. Przy okazji warto też wspomnieć o korzystnym wpływie niniejszej diety na zdrowie, o czym napiszemy w dalszej części artykułu. 

Dieta cud – zasady

Aby zgubić kilogramy, należy bardzo restrykcyjnie przestrzegać zasad niniejszej diety. Co to w praktyce oznacza? Warto pamiętać, że dieta rozumiana jako sposób odżywiania charakteryzuje się ściśle określonymi wytycznymi, których stosowanie ma na celu usprawnić proces odchudzania. Nie będzie efektów lub pojawią się one później, niż powinny, jeśli pozwolimy sobie na odstępstwa. Podsumowując, najważniejsza zasada to… stosuj się do zasad. Od tego nie ma usprawiedliwienia. 

Podstawę diety stanowi zupa warzywna, na którą składają się określone składniki. Do przygotowania zupy będzie potrzebna:

  • główka kapusty
  • cebula
  • seler naciowy
  • por
  • papryka
  • przyprawy
  • koncentrat pomidorowy.

Taka zupa dostarcza wielu niezbędnych witamin i składników mineralnych, jest bardzo pożywna i zdrowa. Taką zupę można jeść o każdej porze dnia i w dowolnych ilościach. Podobną zupę spożywa się na diecie zupowej

Zupa jest daniem głównym każdego dnia. Poza zupą jest także specjalna lista dozwolonych produktów, które można spożywać na tej diecie. Każdy dzień diety zakłada wprowadzanie do codziennego menu różnych produktów żywnościowych. Trzeba pamiętać, że jest to ustalone i opracowane i tego należy się bezwzględnie trzymać. 

  • Dzień 1: W codziennym menu powinny się znaleźć świeże owoce. Nie należy jednak spożywać bananów. Najlepszą opcją są owoce cytrusowe, a także te, zawierające w składzie wodę (jako ich główny składnik). Z tego powodu najlepsze mogą okazać się tutaj melony, arbuzy (2).
  • Dzień 2: Tego dnia stawiamy na warzywa. Należy jednak pamiętać, że nie wybieramy warzyw strączkowych, które mogą powodować wzdęcia. 
  • Dzień 3: Jest połączeniem dnia pierwszego i drugiego. W ciągu dnia spożywamy owoce i warzywa. Stawiamy na mieszanie ich i spożywanie na zmianę. 
  • Dzień 4: Pamiętamy o klasycznej zupce, którą spożywamy każdego dnia. Dla odmiany tego dnia można również spożywać owoce oraz pozwolić sobie na odrobinę maślanki. 
  • Dzień 5: Warto pamiętać o nawodnieniu. Wypijamy w ciągu dnia przynajmniej 1,5 litra wody. Kilka razy w ciągu dnia jemy wcześniej przygotowaną zupę. 
  • Dzień 6: Tego dnia można jeść na zmianę warzywa, owoce oraz popijać maślankę. 
  • Dzień 7: Jest to ostatni dzień diety. Należy jeść owoce, warzywa w dowolnej ilości, a także np. w formie świeżo wyciśniętych soków owocowych. Pamiętamy o zupie. 

Podsumowując, dieta ta dostarcza w ciągu dnia około 1000 kalorii. Taka dieta może być stosowana przez okres maksymalnie 10 dni (jadłospis przewiduje 7 dni). Po tym czasie należy stopniowo wracać do tradycyjnego sposobu odżywiania, powoli włączając poszczególne produkty do swojej diety. 

Dieta cud – efekty

Chyba najbardziej wyczekiwany akapit. Na pewno wiele osób zastanawia się, ile można schudnąć na takiej diecie. Trzeba jednak spojrzeć na ten aspekt nieco szerzej. Wszystko zależy od takich parametrów jak waga wyjściowa, wzrost, sprawność metabolizmu i stopień aktywności fizycznej. Osoba pracująca fizycznie ma szansę zgubić więcej kilogramów, niż pracownik biurowy. W najbardziej ogólnym podsumowaniu istnieje szansa na zgubienie od 8 do 15 kilogramów (podobny efekt przynosi dieta South Beach). Na ile jednak ten efekt jest trwały? To zależy od tego, jak będzie wyglądało wychodzenie z tej diety. 

Czytaj także: Dieta lekkostrawna – po co, na co i dla kogo?

Dieta ta jest traktowana jako dobry sposób na ekspresowy detoks organizmu. Składa się z prawie samych owoców i warzyw (w dodatku nie wszystkich), dlatego warto pamiętać o tym, że jej długotrwałe stosowanie może prowadzić do groźnych niedoborów. Na czym polega detoks? Detoks jest ściśle związany z oczyszczaniem. I chociaż powszechnie wiadomo, że organizm jest wyposażony w zdolności samooczyszczania, to jednak warto wesprzeć ten proces. Oczyszczanie organizmu może pomóc w przywróceniu organizmowi jego sprawności i wewnętrznej równowagi, np. funkcjonowaniu wątroby (3). 

Dieta cud – negatywny wpływ na zdrowie

Okres stosowania diety nie jest przypadkowy. Jak wcześniej wspomnieliśmy, dieta ta musi mieć charakter krótkotrwały, co oznacza, że nie powinna trwać dłużej, niż przewiduje wyznaczony okres (maksymalnie 10 dni). Dłuższe praktykowanie diety dostarczającej około 1000 kcal w ciągu dnia może być niebezpieczne dla ogólnego zdrowia. Może bowiem pojawić się pogorszenie samopoczucia, awitaminoza lub odwodnienie. 

Jednak na tym okresie dieta się nie kończy. Po upływie 10 dni bardzo ważny jest okres wychodzenia z diety. Nie można po prostu zacząć jeść wszystkiego, na co ma się ochotę i w nieograniczonej ilości. Spożywanie 1000 kcal w ciągu dnia wiąże się z takimi konsekwencjami, jak np. skurczenie żołądka, przyzwyczajonego do jedzenia mniejszych i uboższych porcji. Odchudzanie to bardzo indywidualna kwestia, a diety niezbilansowane mogą bardzo zaszkodzić z efektem jojo włącznie. Warto więc zastanowić się, czy jest to warte zachodu. 

Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych makroskładników (białka, tłuszcze, węglowodany) oraz witamin i składników mineralnych. Z tego powodu stosowanie diet innych niż taka wiąże się np. z tym, że trwa ona krótko lub z koniecznością przyjmowania suplementów diety (np. przy diecie wegańskiej). W przypadku diety cud warto pamiętać, że zdrowie należy stawiać na pierwszym miejscu. Odchudzanie powinno stanowić efekt uboczny, a nie podstawowy (4). 

Bibliografia:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-ways-to-lose-belly-fat
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/318601.php
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323915.php
  4. https://www.webmd.com/diet/lose-weight-fast#1

Uwaga!
Treści przedstawione w powyższym wpisie posiadają charakter informacyjny. W razie problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.