Dieta OXY – odchudzanie bez wyrzeczeń

Dieta OXY to innowacyjny sposób na odchudzanie bazujący na znanej, białkowej diecie Dukana. W czym tkwi jej fenomen? Czy jest to zdrowa i skuteczna metoda na odchudzanie bez wyrzeczeń?

Dla kogo przeznaczona jest dieta OXY?

Dieta OXY to rewolucyjny system odchudzania odchudzania, pozwalający na zrzucenie do kilkunastu kilogramów w przeciągu zaledwie 3 tygodni. Należy zatem do diet umożliwiających osiągnięcie spektakularnego efektu w krótkim czasie. To niewątpliwie spora zachęta dla osób pragnących szybko schudnąć i osób, którym silna wola słabnie z upływem czasu. Może być również racjonalnym wyborem osób, które były żywo zainteresowane popularną dietą Dukana, a nie podjęły się jej z obawy o niekorzystne skutki dla nerek i wątroby. Dieta OXY zakłada koniec tych dylematów oraz osiągnięcie sukcesu w bezpieczny dla zdrowia sposób.

Dieta OXY vs dieta Dukana

Dieta Dukana jest dietą wysokobiałkową (1). Nieracjonalne stosowanie tej diety może doprowadzić do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej ustroju, a w efekcie do niebezpiecznego dla zdrowia zakwaszenia organizmu.


Przeczytaj także: Dieta norweska (dieta jajeczna) – w 14 dni do szczupłej sylwetki


Zgodnie z deklaracją twórców diety OXY, ten model odchudzania stanowi ulepszenie klasycznej diety białkowej, neutralizując jej szkodliwy wpływ na stan oraz czynność wątroby i nerek.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu na diecie OXY jest pozbycie się zbędnych kilogramów dzięki przejściu przez cztery, następujące po sobie fazy: detox, fat burning, step i balance. Każda z nich trwa 7 dni, a całość kończy się etapem stabilizacji osiągniętych wyników.

Rotacja makroskładników w poszczególnych fazach diety OXY umożliwia skuteczniejszą utratę wagi niż w przypadku diety monoskładnikowej. Zastosowanie naprzemiennego rozkładu składników odżywczych i zwiększonej podaży białka zwierzęcego pozwala uzyskanie szybszego tempa przemian metabolicznych w organizmie.

Obowiązkowym elementem towarzyszącym każdemu dniu diety OXY jest OXY shake. Ten innowacyjny, smaczny napój bazuje na kefirze, owocach żurawiny oraz otrębach pszennych, a dzięki antyoksydacyjnemu działaniu składników, kompozycja ta pozwala na neutralizację niekorzystnych skutków działania dużej ilości białka na wątrobę i nerki. Owoce żurawiny przyczyniają się do detoksykacji organizmu oraz nasilenia tempa przemian metabolicznych ustroju (2).

Rodzaje diety OXY

Pewnym zaskoczeniem może okazać się informacja, że program diety OXY jest pakietem płatnym. Twórcy diety gwarantują jednak wysoki poziom usług w każdym aspekcie. Dokonując zakupu diety przez internet otrzymuje się intuicyjną aplikację na telefon komórkowy, menu wraz z gotowymi przepisami, pełną listę zakupów oraz dodatkowe produkty, jak OXY shake czy ziołowe suplementy diety. Na każdym etapie diety istnieje możliwość skorzystania z porady dietetyka.

Dieta OXY dostępna jest w trzech wariantach:

  • OXY diet classic. To podstawowa, klasyczna wersja diety OXY. Pełnowartościowe białko pochodzi tutaj m.in. z dobrego jakościowo mięsa;
  • OXY vege. Laktoowowegetariańska odmiana diety OXY zakłada eliminację mięsa oraz ryb z jadłospisu, a zapotrzebowanie na białko zostaje pokryte zwiększonym udziałem roślin strączkowych, produktów mlecznych i jaj;
  • OXY vege fish. Trzeci wariant diety jest alternatywą stworzoną z myślą o osobach, które w codziennej diecie wykluczają mięso, ale nie ryby.

Godna uwagi jest opcja dostosowania diety OXY do preferencji osób, które wykluczają mięso ze swojego jadłospisu. Możliwość ta zdecydowanie ucieszy wegetarian oraz osoby, które z różnych względów starają się racjonalnie bilansować swoją dietę bez udziału mięsa (3). Osoby opierające dietę wyłącznie na roślinach wybiorą jednak dietę wegańską.

Faza pierwsza – DETOX

CEL: oczyszczanie organizmu.

Pierwszy tydzień diety OXY obfituje w warzywa, owoce, soki oraz koktajle owocowo-warzywne. Faza ta bazuje na podobnych założeniach jak dieta sokowa. Spożywanie produktów roślinnych o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy wpływa dobroczynnie na naturalne oczyszczanie organizmu oraz przygotowanie go do przyjęcia dużej ilości białka zwierzęcego bez szkody dla zdrowia.

Faza druga – FAT BURNING

CEL: szybkie spalenie tkanki tłuszczowej.

W trakcie drugiego tygodnia diety OXY w jadłospisie dominuje białko zwierzęce. Wysoka podaż białka intensyfikuje proces spalania tkanki tłuszczowej (4). Krótki czas trwania tej fazy niweluje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, charakterystycznych dla przedawkowania białka. Przedawkowanie białka w diecie skutkuje m.in. zaburzeniami metabolizmu oraz pogorszeniem pracy narządów wewnętrznych – w tym przede wszystkim nerek i wątroby.

Faza trzecia – STEP

CEL: utrwalenie wyników

W trzecim tygodniu diety OXY odchodzi się od białka zwierzęcego na rzecz białka roślinnego, uzyskując stosunek 50:50. Umożliwia to utrzymanie tempa przemian metabolicznych na wysokich obrotach i utrwalenie wyników osiągniętych w fazie fat burning. W jadłospisie dominują potrawy na bazie roślin strączkowych: soczewicy, ciecierzycy oraz grochu.

Faza czwarta – BALANCE

CEL: równowaga

Czwarty tydzień diety OXY upływa pod znakiem wprowadzania równowagi do jadłospisu. W diecie pojawiają się wykluczone wcześniej produkty spożywcze, jak np. owoce oraz produkty zbożowe. Rozkład składników odżywczych: białek, węglowodanów i tłuszczów odpowiada tutaj zaleceniom opracowanym przez Instytut Żywności i Żywienia.

Końcowy etap stabilizacji umożliwia bezpieczny powrót do racjonalnego modelu odżywiania po zakończeniu całego programu diety OXY. Proces ten ma na celu uniknięcie efektu jo-jo, czyli gwałtownego przybrania na wadze po zakończeniu kuracji odchudzającej.

Okiem dietetyka

Decyzja o przejściu na dietę OXY powinna zostać poprzedzona konsultacją specjalistyczną. Jeżeli lekarz stwierdzi obecność jakichkolwiek przeciwwskazań do stosowania diety OXY, z uwagi na zdrowie należy powstrzymać się od jej rozpoczęcia.


Zobacz również: Czy dieta zawsze oznacza odchudzanie? Obalamy mity na temat diety


Przeciwwskazaniami do podjęcia diety OXY są m.in.:

  • ciąża oraz karmienie piersią;
  • okres dojrzewania;
  • schorzenia wątroby i nerek;
  • wyniki badań prób wątrobowych (ALAT, ASPAT) oraz kreatyniny powyżej zakresu wartości referencyjnych;
  • choroba wrzodowa;
  • cukrzyca;
  • anemia;
  • alergie pokarmowe, nietolerancje;
  • stwierdzone niedobory składników odżywczych.

Lekarze oraz dietetycy są jednomyślni, że dieta białkowa wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie. Pierwsze dwa etapy diety OXY ograniczają się do dwóch tygodni. Ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów tego okresu ulega zatem ograniczeniu. Kolejne etapy diety OXY to racjonalna, dobrze zbilansowana dieta, która dostarcza wszystkich podstawowych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach dla utrzymania zdrowia oraz dobrej kondycji psychofizycznej.

Biorąc dietę OXY pod lupę można zauważyć, że szybki spadek wagi w początkowym jej okresie następuje na skutek nie tyle spalania tkanki tłuszczowej, lecz glikogenu. Glikogen jest wielocukrem, magazynowanym w organizmie przede wszystkim w wątrobie i w mięśniach. Redukcja tkanki tłuszczowej na diecie OXY jest efektem holistycznego programu diety i wytrwanie we wszystkich jej etapach.

Nie można wykluczyć wystąpienia efektu jo-jo po zakończeniu każdej kuracji odchudzającej, która nastawiona jest na szybki efekt. Warto zatem podjąć działania zmierzające do ograniczenia ryzyka jego wystąpienia – przede wszystkim przyjęcie racjonalnego stylu odżywiania się po diecie. Wyklucza to zatem powrót do niezdrowych nawyków żywieniowych.

Osoby, które stosowały dietę OXY uważają, że wytrwanie w niej nie nastręcza trudności. To dieta dopasowana do osoby, która ją stosuje, a nie odwrotnie. Trudno zatem dziwić się rosnącej popularności diety OXY – zarówno wśród kobiet jak i wśród mężczyzn.

Bibliografia:

  1. https://www.webmd.com/diet/a-z/dukan-diet
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4033875/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21616194
  4. https://www.healthline.com/nutrition/high-protein-diet-plan#section2
  5. dietaoxy.pl

Uwaga!

Treści przedstawione w powyższym wpisie posiadają charakter informacyjny. W razie problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.